Basit sorularla tarot konusunu açıklamak gerekliydi. Yıllardır tekrarlanan soruların cevapları aşağıda… İlk defa tarot alacaklar için en çok sorulan tarot ile alakalı sorular!

thoth tarot
Thoth Tarotu

İçerik

“Tarot, fal mıdır? “

Fal arapça bir kelimedir. Bu yüzden fal bakmak, kehanet yöntemi olarak algıladığımız için bu konuda tarota fal yöntemi de diyebiliriz, kimileri bu görüşü kabul etmemektedir. Çeşitli görüşler vardır. Tarot büyük bir bilgelik barındırır, “tarot, sadece bir fal yöntemi” demek yanlış olur.

“Tarot destesi seçimi nasıl yapılır?”

Tarot destesi seçimi, hangi deste sizi kendine doğru çekiyorsa onu alabilirsiniz.

“Hangi tarot kartını alacağım? “

Başlangıçta olanlar için, klasik tarot önerilmektedir. Rider Waite destelerinden seçebilirsiniz. Türkçe rider waite destesi buradan ve ingilizce rider waite destesini de buradan satın alabilirsiniz.

“Tarot destesi satın aldım. Kartlar eksik veya fazla çıktı. Bu durumda ne gibi bir sonuç çıkarmalıyım?”

Kimi görüşler, eksik çıktığında tarotun kişiye onay vermediği şeklinde yorumlar. Kimileri de eksik kalan kısmı satın aldığınız yere geri iade edip, başka bir kart alınabileceğini, bunun sorun olmayacağını söyler. Tavsiye edilen şey, sorun olmayacağıdır. Geri iade edin, başka bir kart alın. Bir takım görüşler, sizi bu konudan, bunu öğrenmeye adım atmaktan vazgeçirmemelidir. Siz öğrenmeyi arzu ediyorsanız, öğrenmek için çabalayın.

“Tarot nasıl öğrenilir?”

Tarot, teorik ve pratik beraber çalışılarak öğrenilebilir, zaman zaman tarot kartlarını inceleyip, kendi çapınızda sembolik çıkarımlar yapabilir, ona göre yorumlayabilirsiniz, lakin burada doğru yorumlamak önemlidir. Teorik olarak, doğru kaynaklarla ilerlemenizi öneririz.

“Tarot kartları hediye mi edilmeli yoksa alınmalı mı?”

Tarot kartları hediye de alınabilir, satın da alabilirsiniz. Birinden almak veya size hediye edilmesi gibi söylentilere kulak asmayın. Tarot, herhangi bir tekelin ürünü değildir. Hele ki spiritüel öğretiler kimsenin tekelinde değildir!

“Tarot kartlarını arındırabilir miyiz? “

Çeşitli yollarla tarot kartlarını arındırabilirsiniz. Adaçayı tütsüsü ile arındırma işlemi yapabilirsiniz, ya da geleneğinize ait arındırma ritüellerini kullanabilirsiniz.

“Kartlar, siyah/kırmızı ipek kumaşa sarmadan sadece tahtadan koyu renkli kutuda saklanılırsa uygun olur mu?”

Kartların siyah bir kumaşa sarılması, enerjinin absorbe edilmesi için uygundur. Israrla öyle olmalıdır diye bir kural yoktur. Kapalı bir yerde de muhafaza edebilirsiniz, başka bir temas olmaması şartı ile.

“Kartlarla aramızdaki bağı kuvvetlendirmek için yapılması gereken özel bir şey var mı?”

Kartlarla meditasyon çalışması yapabilir, üzerlerindeki sembolizmalarla tefekkür çalışmaları yapabilirsiniz. Her bir kartı elinize alın, kartlardaki çizilen görüntüyü imajine ediniz. O kartla daha sonra bir olduğunuzu imgeleyiniz.

“Tarot kartlarının yorumları için sadece kitapçıkta yazanlar değil de renk-şekil-desen özellikleriyle daha etkili yorumlama teknikleri ile alakalı bu konuda yardımcı olabilecek herhangi bir kitap ismi var mı?”

Tarotu çeşitli şekillerde piyasaya sundukları için, genelde klasik tarot ile alakalı piyasada bulunan kitapları inceleyebilirsiniz. Thoth Tarotu için bu konuyu inceleyebilir, Thoth Tarotu bölümünden kartları inceleyebilirsiniz… Ayrıca bu konuda detaylı kitaplar var, gerekli araştırmayı yapınız.

“Tarot kartlarıyla kaç tür açılım vardır? Ve bu açılımları nereden öğrenebiliriz?”

Tarot açılımları oldukça fazladır. Tarot açılımları ile ilgili bir çok kaynak var, bunları internette aratarak bulabilirsiniz. Kendi aldığınız tarot kitabında da açılımlar vardır. En çok kullanılan açılımlar, kelt açılımı, azizenin sırrı gibi açılımlardır.

“Tarot sahibi kendisine tarot bakabilir mi?”

Evet, tarot sahibi kendisine tarot bakabilir.

“Tarot bakılırken ortam nasıl olmalı? Uygun veya tavsiye edilen koşullar nelerdir?”

Arındırılmış bir ortam yeterlidir. Siyah bir örtü veya geleneğinize göre bir örtü yeterlidir.

“Özel bir mum/tütsü/eşya/taş/kıyafet/materyal gerekli midir?”

Geleneğinize göre bu tür gereklilikleri takip etmekte fayda var. Geleneklerin çeşitli ritüelistik uygulamaları olabilmektedir.

“Daha verimli bir bakım için gün içinde belli bir zaman var mıdır?”

Belli bir zaman yoktur. Lakin, kimi geleneklerde bakılması için belli zamanlar öne sürülür.

“Herkes tarot bakabilir mi? Kartlarla aramızda belli bir his/duygu olmalı mı?”

Emek harcayan, ilgilenen, üzerinde çalışan herkes bakabilir.

“Tarot bakmadan önce yapılması gereken meditasyon/ritüel var mıdır?”

Geleneğinizi takip etmenizde fayda var. Tarot bakılmadan önce ortamı arındırmanızı ve bir meditasyon yapıp daha sonra tarot bakmaya başlayabilirsiniz.

“Tarot kartlarıyla başka fallar bakılabilir mi?”

Tarot ile el falı bakılamayacağı gibi, böyle bir şey de söz konusu değildir.

“Tarot kartlarıyla büyü yapılabilir mi? Varsa bunlar nelerdir?”

Evet, tarot kartlarıyla büyü yapılabilir. Geleneğinizi takip etmenizde fayda var. Tarot büyüleri kitabını inceleyebilirsiniz.

“Tarot kartlarıyla iç içe oldukça ruhsal varlıkları kendimize çekmiş olur muyuz?”

Tarot bir kehanet aracıdır. Dolayısıyla kehanet yöntemlerinde olduğu gibi, enerji yoğunluğundan dolayı bir takım “parazit” dediğimiz düşük boyutlu varlıkları çekebiliriz.

“Tarot kartlarının laneti var mıdır? “

Tarot kartlarının laneti yoktur. Bu dezenformasyon ürünü olan bir söylentidir. Bu tür söylentilere kulak asılmaması gereklidir.

“Tarot her gün bakabilir miyiz? “

Tarot, her gün bakılacak bir yöntem değildir. Bir günde onlarca kişiye bakılamaz. Öyle bir fal yöntemi yoktur. Fal, ağırdır. Bu her fal yöntemi için geçerlidir.

“Tarotu birine hediye edebilir miyiz veya hediye şeklinde alsak bakabilir miyiz?”

Evet, birine hediye edebilirsiniz. Kullandığınız kartı hediye ediyorsanız, sizin enerjinizi barındıracağı için uyuşmama sorunları olabilir. Bir takım enerjilerden etkilenilebilir. Hediye aldığınız tarotu arındırabilir, daha sonra kullanmaya başlayabilirsiniz, sizin tercihinize kalmış bir şey.

“Tarot kartına kart sahibi harici başkaları dokunabilir mi?”

Tarot kartınıza başkalarının dokunmaması gereklidir. Enerjisel olarak size ait olan kartlara, başkalarının tesir etmesi, kartın doğru yanıtı vermemesine sebebiyet verebilir.

“Tarot kartlarını yanımızda taşımalı mıyız? “

Bir süre yanınızda taşırsanız, sizinle bütünleşmesi açısından yararlı olur. Daha sonra siyah bir örtüye sararak enerjinin absorbe edilmesini sağlayabilirsiniz.

” Uzaktan tarot bakılabilir mi? “

Bu konuda çeşitli görüşler vardır. Kimileri bakılamaz, yeterli verimi elde etmeyeceğini savunur. Kimisi de sorun olmayacağını ve bakılabileceğini savunur. Bizim önerimiz, gayet de bakılabilir.

“Başkalarına tarot bakabilir miyiz?”

Evet bakabilirsiniz. Pratik yapılarak, teorik bilgilerinizi birleştirerek ilerleme kaydedebilir, tarotun bilgeliğini elde edebilirsiniz.

“Başkalarına tarot baktığımızda sıkıntı yaşar mıyız? “

Yaşanabilir, yaşanmayadabilir. Ama yorumlarken, gerekli uyarıları dikkate alarak yorumlamanız gerekir, yorumlama sanatını iyi öğrenmeniz gerekir ki aksi takdirde karmik sorunlarla karşılaşırsınız. Her bakıldıktan sonra da ortamı arındırınız.

 “Tarot bakanları görünmeyen varlıklar rahatsız eder mi?” 

Bu konuda çeşitli görüşler vardır. Tarot bakılırken yoğun bir enerji akışı olur. Bu yoğun enerji akışında ortamda bir takım varlıkların dikkatini çekme olasılığı vardır. Bu yüzden de yoğun bir tarot bakımı yapılmaması önerilmektedir. Ancak normal bir tarot bakımında varlıkalr rahatsız etmez. Bu söylentiler yaygındır, ancak abartılmaktadır.

“Tarot bakabilmek için 40 gün süre geçmesi mi gerekir?”

Hayır. Tarot bakabilmek için, önce tarot kartlarını inceleyin ve bir süre boyunca yanınızda taşıyın. Kartlara sizden başka kimsenin dokunmasına izin vermeyin.

“Tarot rehberi olarak hangi kitapları kullanabiliriz?”

Tarot rehberliği için eğer thoth tarot destesi aldıysanız, Thoth Tarot konusunu inceleyebilirsiniz. Klasik tarot ise, yeterli bir araştırmayla bulabilirsiniz. Farklı tarot desteleri için kendi kitapçıklarına bakmanızda fayda var.

Keanu Magi

“Yeni sorular sürekli eklenerek yazı güncellenecektir!”

 

4 YORUMLAR

  1. İyi geceler efenim Sorularım olcak Şimdiden teşekkür ediyorum ve soruyorum. Aldıgım tarot destesini bi süre kullandıktan sonra yok etmek bana zarar verir mi ?
    Ve ya Epey kullandıgımda diger boyut varlıklar tarafından rahatsız edilmeye başlar,sesler,hisler rahatsız etmeye başlarsa Bu noktoda kartları yok edersem rahatsızlıklardan kurtulabilir miyim?

    • Merhaba İrem,

      Aldığınız tarot destesini kullandıktan sonra yok etmeniz ruhsal ve fiziki zararlar vermez. Sadece psikolojik olarak rahatsız hissedebilirsiniz. Bu oldukça normal. Kartları yok etmenize gerek yok. Arındırmanız yeterlidir. Adaçayı tütsüsü ile arındırabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen buraya isminizi girin