Tütsülere Tarihsel Bir Yürüyüş

Çok eski zamanlardan beri kullanılan bir tütsüler, insanoğlunun büyüsel çalışmalarında olmazsa olmazlardan olarak yer almıştır. Evlerimizde negatif enerji gitsin diye adaçayı, üzerlik yakan odalarımızı dumanaltı edip büyülü sözcükleri mırıldayan  annelerimiz meşhurdur. Tütsülerin kokusunu da ifade eden şey parfümdür. Parfüm, güzel kokmak amacıyla olarak da hayatımıza girmiştir tütsü sayesinde.

Bitkilerin Ritüellerde Kullanımı yazımda aslında biraz bahsini açmıştım tütsülerin.  Biktilerle olan karışımlardan bahsetmiştim. Bazı ritüelleri de örnek vermiştim. Bu bitkileri kullanım amaçlarına göre ya yakılıyor, ya da içiliyor ya da bir yere sürülüyor. Bu yöntemlerle ritüeller yapılıyordu. Bitkilerle karışım yapılan ayrıca farklı inorganik maddelerin de katılması ile ritüellerde kullanılmak için tütsüler hazırlanılıyor. Bazı hayvanlardan elde edilen maddeleri kurutup, bitkilerle karıştırıp tütsü olarak kullanılıyor.

Büyücülük değerli bir ritüel araç olarak tütsü kullanmanın uzun bir geçmişe sahiptir. Tütsü, Hava elementi  ile ilişkilendirilir ve kutsal alana giden yolu yaratmamıza ve açmamıza yardımcı olur. Geçmişte insanlar, ritüel büyü yapacakları alanların yanı sıra evlerini, tapınaklarını temizlemek, arındırmak ve kutsallaştırmak için halüsinojen bitkileri ve aromatik bitkileri yakarlardı.

Yüzyıllar boyunca dünyada var olan kültürlerde, Tanrı ve Tanrıçalarını yüceltmek ve onurlandırmak için tütsüler kullanmışlardır. Her dinde ve dünyanın her bölgesinde görülen bir uygulama olmakl birlikte bir çok kutsal tütsüler bulunmaktadır yöreye özgü.
Bugün sabun ve krem ​​yapmak için bitki ve yağların kullanımı için rehberlik ve yön veren binlerce kitap ve kaynak bulabilirsiniz. Şifalı çaylar oluşturmak için çeşitli bitkilerin yaprakları kullanmak için kaynakları bulabilirsiniz.

En eski hayatta kalan metinlerden biri olan (Ebers Papyrus M.Ö 2000 ), M.Ö 1800’lü yılların başında kullanılan şifalı bitkilerin bir listesini tanımlar .Bunlar gibi eski metinlerden ve Mısır Hiyerogliflerinden, tütsü yakmanın kadim kültürlerin manevi hayatlarının büyük bir parçası olduğunu biliyoruz. Rahipler, tanrıları sakinleştirmek, onurlandırmak, kutsamak, isteklerine cevaplar verebilmesi için festivaller, kutlamalar sırasında tütsüler yakmışlar. Bazı yazılarda şifacıların, hasta birinden şeytan çıkarmak için tütsüler kullanıldığından bahsetmiş. Mısır tanrı ve tanrıçalarını onurlandırmak için tapınaklarda her zaman tütsüler yakılmıştır.

Eski Mısırlılar ve Yahudiler, ritüel kullanımı için yüksek kaliteli tütsüleri harmanlayan ve üreten iki halktı. Hatta İncil’de ve bu harika kokulu tütsü karışımlarının bazıları için diğer eski metinlerde bu tür tariflerden bahsedilmiştir. Antik mısır demişken Kyphi tütsüsü yazıma göz atabilirsiniz.

Eski Yunanlılarda tütsü kullanımına bilimsel bir yaklaşım sağlamıştır. Tıbbın babası olan Hipokrat’ın (MÖ 460-377), bilimsel bir tıp sistemini kurarken ve kurarken ilk kişi olduğuna inanılmaktadır. Bu sistemde, tütsünden aromaların kullanılmasının önemli bir rol oynadığı söylenir. Efsanelerde, Hipokratların Atina’yı kentin dışına aromatik bitkiler yakarak vebadan kurtardığını söylüyor.

Adaçayı tütsüsü
Adaçayı tütsüsü

Tütsülerin kullanımdaki amaçlara ritüllere göz attığımızda 3.göz açmak, varlık çağırmalarda, tanr-tanrıça invokasyonlarında, şifalarda, bin bir türlü ritüelde kullanıldığını görüyoruz. İslamda buhur olarak geçiyor, el yazması kitaplarda çok detaylı bir şekilde bahsediliyor buhurlar hakkında. Her bitkinin hangi ritüellerde kullanılması gerektiğini, ne şekilde ne kadar oranda kullanılması gerektiği yazılıyor. Ayrıca simyada da kullanıyor.  Bu tütsülerin bir de tütsülükleri var. Buhurdanlık diye de geçer. Buhurdanlığa koyulur, tütsüler yakılır. Semavi dinlerde de var. Hristiyanlıkta da kullanımı vardır. Özel gün ve bayramlarda kutsamak, takdis etmek için kullanılıyor.

Hristiyanlıkta Tütsü
Hristiyanlıkta Tütsü

Tevrat (Mısır’dan Çıkış – Buhur: 34-37) ve İncil’de (Matta 2:11); mür, kara ve saf günlük, kasnı, onika ve sarı sabır özü  isimleri sıklıkla geçmektedir. Bunun dışında sığla, ödağacı, sandal ve sedir ağacı, tarçın ağacı, hint sümbülü, safran, kurutulmuş limon kabuğu, ladin, şeker kamışı, üzerlik, çöven tohumu, susam kökü, balzam, reçine, buhurumeryem(tavşankulağı) gibi bitki ve ağaç dalları ile, kırmız gibi bazı böcek türleri ve kokulu toprağın da buhur malzemesi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bu bitkiler hem toz, kabuk hem de çubuk şeklinde kullanıldığı bilinmektedir. Misk amber gibi hayvansal ürünler de katılmaktadır. Oldukça da güzel kokuludurlar.

Günümüze kadar gelmiş dünyada çok yaygın kullanılan bir tütsü var. Tahminleri alalım. Ne düşünüyorsunuz, şöyle bir düşünün. Tüttürmek, tütün derken evet Sigara! Evet yanlış duymadınız sigara. Tütün bitkisi çok eski zamanlardan beri kullanılan bir bitkidir. Paganizmden gelen geleneklerle tobacco adasından tüm dünyaya yayılmış, bir zamanlar kraliçe otu olarak da halkın dilinde dolanmıştır. İlginçtir ki gezegeni de Marstır. Anlayanlar için bir çok şeye ışık tutuyor.

Tütsüler birçok biçimde gelir. Bazıları diğerlerinden daha popüler olmakla birlikte, her türün kendi magickal kültürü geleneksel olan bir kullanımı vardır. veya Compounded Incenses, hangi.

Doğal tütsüler, kurutulmuş ağaç reçineleri, odun yongaları veya bitki parçalarıdır.

Reçine Tanecikli Tütsüler genellikle bir kömür üzerinde yakılır. Odun kömürü diskini yakıp uygun bir tütsü yakıcıya yerleştirdiniz ve daha sonra yanarken odun kömürü diskinin üzerine koydunuz.

İnce uzun çubuklar, sage gibi kurutulan otlar demetleridir ve ucu yanar ve yanarken yavaşça yanar.

Karışımlı Tütsüler, öncelikle eklenen reçineler, otlar, doğal esansiyel yağlar veya parfüm yağları içeren doğal ahşap unundan oluşan tariflerdir. Kendiliğinden yanan tozlar, granüler, koniler, briket, bobinler ve ince uzun çubuklar  gibi karışımlı tütsülerin bir çok şekilde görebiliriz.

Şamanlarda halüsinasyon etkisi yapan bitkilerin de tütsü olarak kullanılmasına rastlarız, sersemletici etkisine sahip bu tütsülerden spnra  vizyonlar ve  kehanet çalışmalarına da rastlamak mümkündür. Bitkilerin hangi büyülerde nasıl kullanıldığını görmeniz için bitkilerin ritüellerde kullanımı‘na göz atabilirsiniz. Ayrıca hangi bitkilerin ne tür büyülerde ne gibi etkiler gösterdiğini hakkında dev bir liste hazırlamıştım. Bu listede bazı bitkilerin büyülerdeki etkisini öğrenebilirsiniz.

Majikal kullanımlarında tütsüler ve yağlarla ile alakalı bir yazı hazırlamıştım bu yazı ile alakalı majikal tütsüler ve yağlar yazısını inceleyebilirsiniz.

Bazı Tütsülerin Etkileri

Sedir Tütsüsü

Pek çok kültürün kutsal bir bitkisi olan sedir hem olumsuz enerjiyi saflaştırmak hem de yok etmek için hem de pozitif enerjilere sahip olmak için kullanılmıştır.

Adaçayı Tütsüsü

Muhtemelen en çok bilinen tütsülerden biridir. Meditasyon, temizlik ve arıtma için kullanılmıştır.  Ortamda oluşan negatif enerjilerin temizlenmesi için yakılır.

Şekerotu Tütsüsü

Bu bitki Yerli Amerikalılarda kutsaldı. Genellikle kurutulmadan önce örgülü bir hale getirilir ve bu şekilde satılır. Şekerotu yakıldığında hafif ve tatlı bir kokuya sahiptir ve genelde adaçayı ile birlikte kullanılır. Adaçayı kötü enerjiyi kovduktan sonra, şeker otu ortama pozitif enerji çekiyor ve dualar sırasında da kullanılabilir.

Akgünlük Tütsüsü

Akgünlük, bir Afrika ağacının kurutulmuş reçinesidir. Bir zamanlar mür ve altın ile aynı kefeye koyulurdu ve meditasyon çalışmalarında ve  şifa için kullanılırdı. Bu bitki, özellikle ruhu temizlemek ve korumak için kullanıldığı bilinen uzun bir geçmişi vardır. Ölen birinin öbür dünyaya daha rahat geçişi için bu tütsünün kullanıldığı da söylenmektedir.

Mür Tütsüsü

Mür, neredeyse yapraksız ortadoğu çalılarından gelen bir başka değerli reçinedir. Eski Mısırlılar onu şifa ve mumyalanan bedenler için kullandılar. Şu anda meditasyon, maneviyat, mutluluk, dönüşüm, güç, güven ve istikrar için kullanılmaktadır.

Gül Tütsüsü

İnsanların tütsü için kurutulmuş gül yaprakları yaktığını kim bilebilirdi ki? Bu şekilde yakılarak, neredeyse çoğu dini geleneklerde kutsallık atfedilen bu güzel bitki, sevgi çekerek ve romantik bir ortam geliştirerek yeteneklerini korur. Aynı zamanda meditasyon ve barışı teşvik etmek için de kullanılır.

Lavanta Tütsüsü

Lavantanın kurtulmuş çiçek tomurcukları yandığı zaman kokusu ferahlatıcı bir etkisi vardır. Genellikle barış, huzurlu uyku ve mutluluk odaklı niyetler için yakılır. Lavanta, uykusuzluk, depresyon, keder, üzüntü ve kaygıyı gidermek için terapi etkisi için yakılabilir.

Ardıç Tütsüsü

Yaprak dökmeyen dallarında bulunan o tomurcuklar, bir zamanlar tapınak arındırma ritüelleri için kullanılmıştır. Ardıç, özellikle yorgun olduğunuzda zihninizi ve bedeninizi canlandırmanıza yardımcı olur. Hastalıklara karşı korunmak için veba sırasında da yakıldığı biliniyor. Eski türklerde çok kutsaldır. Yılanları kovmak için ve simyacıların felsefe taşı yapımında kullanıldığı yazılır.

Pelin Otu Tütsüsü

Pelin otunun kurutulmuş yaprakları negatif enerjilerin alanını temizlemek için kullanılır. Yatmadan önce yakıldığında, rüyaları artırdığı bilinir.

Ejderha Kanı Tütsüsü

Bu Endonezya bitkisinin tür adı ejderha anlamına gelir ve ejderhanın kanı onun özüdür. Bu reçinenin bulunması kolay değil, ancak aramaya değer bir bitkidir. Bir çok yerde satılmaktadır. Kokusu, zencefili anımsatan güzel bir kırmızıdır ve son derece yapışkandır. Derin, zengin bir odunsu kokusu vardır. Bu reçine bazen antiseptik özelliklere sahip olduğu söylendiği gibi, şifalı tuzlarla kullanılır.

Reyhan Tütsüsü

Kötü ruhları, varlıkları kovmak ve bu tür negatif enerjilere karşı korunmak için kullanılan bir tütsüdür. Sevgi, bolluk çekmek için kullanıldığı da biliniyor. Eski uygarlıklarda aşk ile alakalı kehanet çalışmalarında kullanılacak en iyi tütsülerden biri olduğu yazılır.

Afrika Menekşesi Tütsüsü

Maneviyat ve korumayı geliştirir. Sevgi ve dostlukta cazibe ve uyum yaratmak için kullanılır.

Badem Tütsüsü

Refah ve bilgelik için kullanılır.

Öd Tütsüsü

Şifa, koruma ve sevgi için kullanılır. Yeryüzündeki en değerli ve nadir tütsülerden biri olarak kabul edilir. Antik çağdan beri o kadar ödüllendirilmiş ve bulmak zor olmuştur ki, bu genellikle eşit bir altın seviyesinde işlem görmüştür.

Amber Tütsüsü

Duygu dengeleyicisi olarak kullanılabilir. Şifa ve meditasyon için kullanılır. Sarhoş edici bir aromaya sahiptir. Tanrısal bir koku olduğu için, genellikle “Tanrılar Nektarı” veya “Ambrosia” olarak adlandırılan kutsal bir tapınak tozu olarak kabul edilmiştir. İslamiyette de kullanımı yaygın olmakla birlikte kokusu da oldukça güzel bir maddedir.

Misk

Kendine güven, kararlılık ve başarılı olmak için güçlü bir irade geliştirdiği ve cinsel çekimler için kullanıldığı bilinmektedir. Duygusallığı da teşvik edici bir maddedir. Çok uzun yıllardan beri cazibe artırmak için kullanılmış bir kokudur.

Anason

Psişik sarkaçlar ve iyi şans getiren takıları tütsülemek için kullanılır. Olumsuzluğu ortadan kaldırmak ve iyi şanslar getirmek için de kullanılır. Uzun süredir, japon tapınaklarında temizlik ve iyi şanslar çekmek için bu kullanılmıştır.

Elma

Bilgiyi ve bilgeliği geliştirdiğini ve eski geleneklerde aşk, şifa, ölümsüzlük ve bahçe ile alakalı bereketlilikte kullanılmıştır.

Bambu

Kehanet ve korumayı geliştirdiği ve şans ile alakalı ayinlerde kullanılmıştır. Bambu tütsü yapımında da kullanılır. Hatta tütsüleri tutabilmek için kullanılan çubuktur.. Bambu’nun büyülü kullanımları olduğunu ve çin tapınaklarında kehanet için kullanıldığı bilinmektedir.

Muz

Refahı artırır. Doğurganlık, güç ve refat ayinlerinde kullanılmıştır.

Benzoin

Arıtma ve refah için kullanılır. Genellikle tütsü karışımları için bir temel olarak kullanılır. Akciğerleri temizlemek ve zihni güçlendirmek için kullanılan antisepti özelliğe sahip bir reçinedir. Bilgi, barış ve psişik korumayı teşvik ettiğini ve iyi bir arındırıcı reçine olduğu düşünülmektedir.

Vanilya

Refah seviyesini arttırdığı ve özveriyi geliştirdiği bilinmektedir. Evin ve ocağın adanmışlığını teşvik etmek ve kişinin hayatının, aile biriminin ve evinin her alanında refah getirmek için kullanıldığı bilinmektedir. Bazı yiyecekler vanilya ile pişirildiğinde (kurabiye,kek) vanilya kokusunun etkisiyle daha huzurlu, daha bir mutluluk hissettirici olduğu bilinen bir gerçek.

Biberiye

Zihni geliştiren bir bitki olduğu biliniyor. Aşk, şifa ve zihin ya da anıları hatırlamak için yapılan ayinlerde kullanıldığı bilinir. Biberiye’nin kullanımı, eski Mısır zamanlarına kadar uzandığı belgelenmiştir.

Ritüellerde Kullanımlarına Örnekler

Ritüellerde kullanımları hakkında bir kaç örnek vermek gerekir ise;

“Önce birinci karabiber iki dudağın arasına alınır ve Besmele okunmadan bir Fatiha, üç ihlas okunup arkasından da dokuz defa zikri yapılır. Bundan sonra bir defa da Kasem okunur. Karabiber önde duran kağıdın üzerine bırakılır. Sonra ikinci karabiber yine iki dudağın arasına kıstırılıp, aynı şekilde besmele okunmadan bir fatiha, üç ihlas okunur ve bu sefer altmış defa  zikri yapılıp, kasem okunur. Bundan sonra üçüncü karabiber alınır ve aynı işlem tekrarlanır fakat bu sefer bundan sonraki her karabiberde  zikri yüzer defa yapılır. Bu şekilde bütün karabiberler okunur. Zikir 1769 defa yapılmış olur. Okuma bitince kağıt üzerindeki buhur ve biberlerle birlikte sarılır ve ateşe koyularak yakılır. Kağıt tamamen yanıp bitinceye kadar devamlı olarak sadece kasem okunur.”

Başka bir ritüel olarak,

“Güneş Seretan burcunda iken Geyik derisine asagıdaki Tılsımatı nisan yagmuru suyu, ölü balık kanı ve yesil keler zehiri ile yaz. Yazdıktan sonra Kamer da’vetini yedi (7) defa, yedi (7) defa da Ahidname-i Süleymani okur ve okurkende kamer gezegeninin buhurunu tüttürürsün. Ulvi ervah gelir ve maksadın her ne ise sana gösterir.”

Şamanlarda adaçayı ve üzerliği,  negatif enerjileri kovmak için kullanılıyor. Günümüzde de aynen bu şekilde devam ettiriliyor. Ayinler sırasında adaçayı veya üzerlik tüttürülerek arındırılma işlemi yapılıyor, daha sonra da ayine başlanılıyor. Günümüze uyarlanmış versiyonları da vardır. Nas felak okuyarak da aynı şekilde tütsüleniyor.

Bir Abramelin Tütsüsü de paylaşmazsak olmaz;

“2 parça Mür

1 parça Ödağacı

Az damla Tarçın Yağı

Ritüeller sırasında kullanın, varlıklarla temasa geçmek veya altar malzemelerini basit bu tütsü ile kutsayabilirsiniz.”

Tekrar belirtmek gerekirse tütsüleri bilinçsizce kullanmayın, sonuçta duman var. Sağlığınızı düşünün, kötü kokan kokular eşyalarınıza sinebilir kokusu çıkmaz, tecrübeyle sabittir.

Bilinçsizce kullanımı konusunda odalarınızda yakmayın. Çünkü  tütsü dumanı maruziyetinin havayolları disfonksiyonuna yol açarak buna bağlı bir takım akut ve kronik solunmsal semptomlara neden olduğu ve  allerjik kontakt dermatite yol açtığı bilimsel olarak ispatlanmıştır. Özellikle kimyasal olan tütsülerden uzak durmanızı şiddetle öneriyorum. Amacınız koku ise lütfen doğal yağlardan almaya çalışın, ya da gıda aromalarına bakın özellikle yağ bazlı aromalar işinizi görecektir.

Tütsü Kullanımı

Bazı tütsülerin, havadaki kokusu kadar meditasyon veya adanmışlık etkinliklerini geliştirebilir. Meditasyonda birey, seçtiği karışımın aroma ve enerjisini çekebilir ve bilinçli düşüncelerini daha yüksek bir farkındalık düzeyine taşıyabilir. Bunu yaparken bilinç, kontrolünü bilinçaltına dönüştürür ve İlahi Ruh bağlantısı ve iletişimi için bir fırsat sağlar.

Bu nedenle, tütsü her türlü ruhsal uygulayıcı için değerli bir araç olabilir. Tütsü, bireyin farkındalığını arttırmak, düşüncelerini odaklamak ve ruhsal çalışma sırasında sakin veya iyileştirici enerjileri ortaya çıkarmak için kullanılır. Tanrıları ruhları onurlandırmak için kullanılırlar. Ya da belirli bir hedefe ulaşmak için meditasyon sırasında kendisine yardımcı etki için kullanılabilirler.

Enerjiyi güçlendirmek için kullanıldığında, tütsü, kişinin kendi kendini iyileştirmesi, ilahi iletişim ve hatta kişinin kendi içsel algılarını daha olumlu ve başarılı bir yaşam yaratmak için değiştirmesi için belirli bir yönde enerjinin yönlendirilmesine yardımcı olur. Elbette tütsü bunu tek başına yapamaz. Fakat istenen enerjileri yaratmaya veya geliştirmeye yardımcı olabilir.

Pek çok inanışta bir tütsü yakmanın, bireylerin düşüncelerini veya dualarını karışmış otlarla enerjisel anlamda birleşip, sürecin başladığını kabul eder. Ve pek çok inanışta da tütsü dumanının duaları taşıdığını veya tezahür için ruh dünyasına ve arzularını gerçekleştireceğine inanılmış. Bu musevilerde, hristiyan, pagan ve yerli Amerikan uygulamalarında görülür. Dumanın kendisi, arzu enerjisini İlahi Ruh’a taşıyan araç veya araçtır.

Ruhsal çalışmalarda, alanın enerjisini temizlemek ve bunu yaparken de alanda saat yönünde yürüyerek veya tütsü üzerinde nesne gezdirilerek, ya da ortama tüy kullanarak dumanlarla havalandırılması gibi yöntemler kullanılmıştır. Koku da çok önemli bir rol oynar, güzel kokulular, derin egzotik kokular insanı değişik şekillerde uyarmaları da etkilidir.

Hangi tütsünün belirli enerjileri artırabileceğini veya destekleyebileceğini öğrenmek, ritüel ve ruhani faaliyetler için tütsü kullanmak için önemli bir adımdır.

Keanu MAGI

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen buraya isminizi girin