Tütsü Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

0
678

Çok eski zamanlardan beri kullanılan bir tütsüler, insanoğlunun büyüsel çalışmalarında olmazsa olmazlardan olarak yer almıştır. Evlerimizde negatif enerji gitsin diye adaçayı, üzerlik yakan odalarımızı dumanaltı edip büyülü sözcükleri mırıldayan  annelerimiz meşhurdur. Tütsülerin kokusunu da ifade eden şey parfümdür. Parfüm, güzel kokmak amacıyla olarak da hayatımıza girmiştir tütsü sayesinde.

Bitkilerin Ritüellerde Kullanımı yazımda aslında biraz bahsini açmıştım tütsülerin.  Biktilerle olan karışımlardan bahsetmiştim. Bazı ritüelleri de örnek vermiştim. Bu bitkileri kullanım amaçlarına göre ya yakılıyor, ya da içiliyor ya da bir yere sürülüyor. Bu yöntemlerle ritüeller yapılıyordu. Bitkilerle karışım yapılan ayrıca farklı inorganik maddelerin de katılması ile ritüellerde kullanılmak için tütsüler hazırlanılıyor. Bazı hayvanlardan elde edilen maddeleri kurutup, bitkilerle karıştırıp tütsü olarak kullanılıyor. “

Adaçayı tütsüsü

Tütsülerin kullanımdaki amaçlara ritüllere göz attığımızda 3.göz açmak, varlık çağırmalarda, tanr-tanrıça invokasyonlarında, şifalarda, bin bir türlü ritüelde kullanıldığını görüyoruz. İslamda buhur olarak geçiyor, el yazması kitaplarda çok detaylı bir şekilde bahsediliyor buhurlar hakkında. Her bitkinin hangi ritüellerde kullanılması gerektiğini, ne şekilde ne kadar oranda kullanılması gerektiği yazılıyor. Ayrıca simyada da kullanıyor.  Bu tütsülerin bir de tütsülükleri var. Buhurdanlık diye de geçer. Buhurdanlığa koyulur, tütsüler yakılır. Semavi dinlerde de var. Hristiyanlıkta da kullanımı vardır. Özel gün ve bayramlarda kutsamak, takdis etmek için kullanılıyor.

Hristiyanlıkta Tütsü

Tevrat (Mısır’dan Çıkış – Buhur: 34-37) ve İncil’de (Matta 2:11); mür, kara ve saf günlük, kasnı, onika ve sarı sabır özü  isimleri sıklıkla geçmektedir. Bunun dışında sığla, ödağacı, sandal ve sedir ağacı, tarçın ağacı, hint sümbülü, safran, kurutulmuş limon kabuğu, ladin, şeker kamışı, üzerlik, çöven tohumu, susam kökü, balzam, reçine, buhurumeryem(tavşankulağı) gibi bitki ve ağaç dalları ile, kırmız gibi bazı böcek türleri ve kokulu toprağın da buhur malzemesi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bu bitkiler hem toz, kabuk hem de çubuk şeklinde kullanıldığı bilinmektedir. Misk amber gibi hayvansal ürünler de katılmaktadır. Oldukça da güzel kokuludurlar.

Günümüze kadar gelmiş dünyada çok yaygın kullanılan bir tütsü var. Tahminleri alalım. Ne düşünüyorsunuz, şöyle bir düşünün. Tüttürmek, tütün derken evet Sigara! Evet yanlış duymadınız sigara. Tütün bitkisi çok eski zamanlardan beri kullanılan bir bitkidir. Paganizmden gelen geleneklerle tobacco adasından tüm dünyaya yayılmış, bir zamanlar kraliçe otu olarak da halkın dilinde dolanmıştır. İlginçtir ki gezegeni de Marstır. Anlayanlar için bir çok şeye ışık tutuyor.

Şamanlarda halüsinasyon etkisi yapan bitkilerin de tütsü olarak kullanılmasına rastlarız, sersemletici etkisine sahip bu tütsülerden spnra  vizyonlar ve  kehanet çalışmalarına da rastlamak mümkündür.Bitkilerin hangi büyülerde nasıl kullanıldığını görmeniz için bitkilerin ritüellerde kullanımı‘na göz atabilirsiniz. Ayrıca hangi bitkilerin ne tür büyülerde ne gibi etkiler gösterdiğini hakkında dev bi liste hazırlamıştım. Bu listede bazı Bitkilerin büyülerdeki etkisini öğrenebilirsiniz.

 

Ritüellerde kullanımları hakkında bir kaç örnek vermek gerekir ise;

“Önce birinci karabiber iki dudağın arasına alınır ve Besmele okunmadan bir Fatiha, üç ihlas okunup arkasından da dokuz defa zikri yapılır. Bundan sonra bir defa da Kasem okunur. Karabiber önde duran kağıdın üzerine bırakılır. Sonra ikinci karabiber yine iki dudağın arasına kıstırılıp, aynı şekilde besmele okunmadan bir fatiha, üç ihlas okunur ve bu sefer altmış defa  zikri yapılıp, kasem okunur. Bundan sonra üçüncü karabiber alınır ve aynı işlem tekrarlanır fakat bu sefer bundan sonraki her karabiberde  zikri yüzer defa yapılır. Bu şekilde bütün karabiberler okunur. Zikir 1769 defa yapılmış olur. Okuma bitince kağıt üzerindeki buhur ve biberlerle birlikte sarılır ve ateşe koyularak yakılır. Kağıt tamamen yanıp bitinceye kadar devamlı olarak sadece kasem okunur.”

Başka bir ritüel olarak,

“Güneş Seretan burcunda iken Geyik derisine asagıdaki Tılsımatı nisan yagmuru suyu, ölü balık kanı ve yesil keler zehiri ile yaz. Yazdıktan sonra Kamer da’vetini yedi (7) defa, yedi (7) defa da Ahidname-i Süleymani okur ve okurkende kamer gezegeninin buhurunu tüttürürsün. Ulvi ervah gelir ve maksadın her ne ise sana gösterir.”

Şamanlarda adaçayı ve üzerliği,  negatif enerjileri kovmak için kullanılıyor. Günümüzde de aynen bu şekilde devam ettiriliyor. Ayinler sırasında adaçayı veya üzerlik tüttürülerek arındırılma işlemi yapılıyor, daha sonra da ayine başlanılıyor. Günümüze uyarlanmış versiyonları da vardır. Nas felak okuyarak da aynı şekilde tütsüleniyor.

Bir Abramelin Tütsüsü de paylaşmazsak olmaz;

“2 parça Mür

1 parça Ödağacı

Az damla Tarçın Yağı

Ritüeller sırasında kullanın, varlıklarla temasa geçmek veya altar malzemelerini basit bu tütsü ile kutsayabilirsiniz.”

Tekrar belirtmek gerekirse tütsüleri bilinçsizce kullanmayın, sonuçta duman var. Sağlığınızı düşünün, kötü kokan kokular eşyalarınıza sinebilir kokusu çıkmaz, tecrübeyle sabittir.

Bilinçsizce kullanımı konusunda odalarınızda yakmayın. Çünkü  tütsü dumanı maruziyetinin havayolları disfonksiyonuna yol açarak buna bağlı bir takım akut ve kronik solunmsal semptomlara neden olduğu ve  allerjik kontakt dermatite yol açtığı bilimsel olarak ispatlanmıştır. Özellikle kimyasal olan tütsülerden uzak durmanızı şiddetle öneriyorum. Amacınız koku ise lütfen doğal yağlardan almaya çalışın, ya da gıda aromalarına bakın özellikle yağ bazlı aromalar işinizi görecektir.

Konu ile alakalı olarak da aşağıdaki yazılarıma göz atabilirsiniz.

 

Ferhat ATEŞ

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen buraya isminizi girin