Kupa İkilisi
Kupa İkilisi

Kupa İkilisi

Kupa ikilisi kartı, “Aşkın lordu” olarak anılır. Arkadaşlık, aşk, kavuşma, evlilik, mutlu beraberlik, ilahi birlik, uyum ve yeni girişimler bu kartın pozitif anlamıdır. Negatif anlamı ise sadakatsizlik ve yanlış anlaşılmalardır. Kartta bir adamla kadın ellerinde bir kupa tutarak birbirleriyle bakışmaktadırlar. Kupa ikilisi kartın üstünde bir kanatlı aslan kerubu göze çarpmaktadır. Bu aslan aslında korkularımızdan arınmamızı ve cesaretlerimizide yerinde kullanmamızı temsil edebildiği gibi en yüksek duyarlılığımızda karşılaşacağımız şeylerin ne olduğunun bilincinde olduğumuzun göstergesidir. Aslan ateş ve güneşle ilişkilendirilir. Aslanın başı burada, hemen altındaki Hermes’in Kadüse (caduceus) sembolünde geleneksel olarak yer alan güneş diski yerine geçmiştir.

Kadüse sembolü birleşme, uyum, bütünleşme, dirilik, dengelenme, cinsellik, kundalini, çift kutuplar ve manyetizma ile tabir olunur. Karanlık ve aydınlığın dengelenmesini anlatır. Özet geçecek olursak ezoterik bakışla sembolün içindeki semboller şöyle yorumlanır:

Asa: Toprak(katılık) elementiyle ilişkilendirilir ve insanda omurgaya denk gelir. Kundalini’nin yükseldiği yerdir . ŞUŞUMNA yani merkezi nadi olarak adlandırılan enerji akımı omurgada aktiftir.

Asayı saran birinci yılan: S harfi şeklinde omurganın ve çakraların çevresinde hareket eder. Bu bedendeki elektrik(+) prensibini kontrol eder ve bedenimizin sağ tarafına meyillidir. Bu yılan ince yapıdaki Ateş elementiyle açıklanır. Solar (güneşcil) yani sağ burundan alınan nefesle bu enerji akımı uyarılır . Bu yılan PİNGALA denen nadiyi (enerji akımını) kontrol eder.

Asayı saran ikinci yılan: Bu da S harfi şeklinde omurganın ve çakraların çevresinde kıvrımlı olarak hareket eder. Bu, bedendeki manyetik(-) prensibini kontrol eder ve bedenimizin sol tarafına meyillidir. Bu yılan akışkan yapıdaki Su elementiyle açıklanır. Aslında DNA sarmallarıda bu yılanların (enerjinin) hareketi gibidir. Lunar (aycıl) yani sol burundan alınan nefesle bu enerji akımı uyarılır. Bu yılan İDA denen nadiyi (enerji akımını)kontrol eder

Kanatlar: Ruhsal ya da zihinsel özgürlüğü/ bağımsızlığı anlatır. Burada zihinsel bir dönüşüm söz konusudur. Kanatlar aslında üçüncü gözdeki kıpırtılardır. Birinci kanat beyindeki epifiz bezi; ikinci kanat hipofiz bezidir. Kanatlar hava elementiyle açıklanır.

Disk: Bir çok eski Mısır Tanrı formunda bulunur. Bu, dini resimlerde ve heykellerde de görünür. Diskin Güneşle ve Ay’la ilişkilendirildiği görülmüştür. Mesela aydınlanmış insanların başının çevresinde bir hâle şeklinde resmedilir. Başın tepesine toplanan hâleyi eski zamanlarda kalp gözü açık insanların görebildikleri rivayet edilir. Bu ayrıca tekamül seviyesine göre kişiye verilmiş nişandırda. Başın tepe çakrası Sahasrara’nın dengeli bir şekilde aktif olduğununun göstergesidir. Başın tepesinde duran disk bazen Tanrı ile bazen de dört kadim elementin kökü sayılan ve Hintlilerin Akaşa’sı(eter, ruh) ile ilişkilendirilir.

Kaduse
Kaduse

Bu kartın içindeki Kadüse sembolü bize eşlerin birbirleriyle olan enerji paylaşımlarını dengeli birşekilde yaptıklarını göstermektedir. Kadın erkeğin eril enerjisini kendine çeker; erkekse kadının dişil enerjisini özümser.

Kupaların ikilisi Kabala’da Hokmah küresine denk düşer. Hokmah, burçları yöneten bir küredir. Kupalar da su elementiyle ilişkili olduğu için bu kart su burçlarıyla ve ayrıca Beriyah(yaratıcı) alemi yani Astral planla alakalıdır. Bu kartın astrolojik uyumluluğu Yengeç Burcundaki Venüs’tür. Bu, özlem duygusu gelişmiş insanı ve mükemmel sevgiyi anlatır. Ay yengeç burcundayken bu karta uygun bir tılsım hazırlamak mümkündür.

Ritüel ve Meditasyon

Geleneksel olarak her bir Tarot kartının sırasıyla belli bir ritüel uygulanarak çalışılması öğütlenir. Burada verilen ritüel kupaların ikilisi ve onun temsil ettiği güçlerle  özdeşleşmenizi sağlayacaktır. Bu güçler ruhsal uyum, birleşme duygusu(aşk) ve ilahi birliktir.

  1. Doğuya dönük olarak Kabalistik Haç Ritini uygulayınız: Elinizi yukarı kaldırın ve elinize beyaz bir ışık çektiğinizi imgeledikten sonra ışığı üçüncü gözünüze(iki kaş ortası) dokundurun ve ATAH deyiniz. Ardından elinizle göbeğinize dokununun ve MALKUT deyiniz. Ve ışığın göbeğinize ve ayaklarınıza nüfus ettiğini imgeleyiniz. Ardından sağ omzunuza dokununuz ve GEBURAH deyiniz. Işık bu sefer bedeninizin sağ yanını şarj etmelidir. Ardından GEDULAH deyiniz ve bedeninizin sol yanını ışıkla şarj ediniz. Her iki elinizi göğsün ortasında birleştirerek LE OLAM deyiniz. Ve göğsünüzde büyükçe bir beyaz küre imgeleyiniz. Ve son olarak AMEN deyiniz. (Not: İsimler titreşimsel tonla okunmalıdır. Örneğin ATAH “aaa-taaah” şeklinde.)
  2. Ardından tarot kartını önünüze alınız. Kendi hazırladığınız bir invokasyonla veya basit şiirsel bir yazıyla bu karta ait HABUYAH veya AYOEL meleklerini çağırınız. Ayoel Şemhamforeş’te(72 isminde) Tanrının 67. ismidir. Ve bu isim “Adem oğlunun hazları” anlamına gelir. Bu meleğin Ay veya Güneş’in Yengeç’in 0 ile 5 derecesi arasında olduğu vakit davet edilmesi önerilir. Habuyah ise 68. isimdir ve “Hür fikirler veren” anlamındadır. Bu da Güneş Yengeç’in 5 ile 10 derecelerinde olduğu vakit davet edilir.
  3. Karta bakarak kartın özellikleri hakkında tefekküre dalınız. Ardından 5 dakika boyunca AUFANİM ismini titreşimsel tonla okuyunuz. Ardından gözleriniz kapalı olarak kartı imgeleyiniz. AUFANİM dönen varlıklar ve çarklar anlamına gelmekte olup melek gruplarının isimlerinden biridir.
  4. Son olarak edilgen bir ruh hali içinde çağrılan enerjileri özümseyiniz ve çağırdığınız enerjileri evrene ve doğaya geri iade ettiğinizi imgeleyiniz.

Hindibaba

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen buraya isminizi girin