Dünyada eskiden üstat-doğru öğrenci ilişkisi içinde spiritüel öğretiler aktarılırken, yakın zamanda artık pek bunun geçerli olmadığını görüyoruz. Ama sistem aynı şekilde ilerliyor, elbette ki bilginin insanda anlamlandırılabilmesi için, öğrenci olarak niyetin doğru olması şart. Yoksa amacı spiritüellik öğretiler kasmak olan kişilerin kendilerini kandırması muhtemeldir. Özellikle bu akım son yıllarda yurtdışında vuku bularak, Türkiye’ye de sıçradı. Ortalık alternatif tıp uzmanı şifacı kaynamaya başladı ve şifa inisiyasyonları her yerde ücretli veya ücretsiz verilmeye başlandı. Şaman şifacı altında da şaman olduğunu düşündüğü hatta geçmiş yaşamlarında ben cadıyım, şamanım, kraliçeyim, büyücüyüm, bilmem neyim bu tür kalıplarla insanlara bir şeyler kanıtlamak için uğraşıyorlar. Kendilerinin özel olduğunu anlatmak istiyorlar. Uyumlamalarla yetenek kazandırılıyor üstelik (!)

 

Reiki modası da var. Reiki masterim, reiki üstadıyım diyenler de fazlalaşmış. Birkaç haftada hatta birkaç günde reiki master olanlar duymadım değil. Bir de sertifika veriyorlar.  En komik yanı da bu. Kendilerinin belgeli uzman olduklarını anlatıyorlar. İş uygulamaya gelince, ne tedavi edilen biri vardır ne de kendisi şifacıdır… Şifa vermeye çok niyetli olan bir insanın bu new age akımları ile uğraşması yerine direk uygulamasını yapar, insanlara yardımcı olabilir. Ama maddi kazanç için bu tür eğitimleri alanlar ne yazık ki kendilerini kandırdığı gibi, başkalarını da kandırıyorlar. Bir de İngilizce olarak yazıyorlar ya bazı şifa tekniklerini, işte orada kahkaha atıyorum. Theta healing gibi, angel healing gibi… Bir de dna aktivasyonu var. Bu tür şarlatanlıkların bitmesini arzularken, her yerden bir şeyler fırlıyor. İsim değiştirerek maddi kazanç yolunu sağlamaya çalışıyorlar. Mesela bir yerlerde görmüştüm,  Theta Healing uyumlaması ücreti binclerce lira isteyenler çakra şifası  adı altında 20 bin tl isteyenler bu kişilerin şifa verebileceğine inanıyor musunuz ?  Para ve şifa, zıt olan bu kavramlar. Dünyevi bağlantıları kesmeyen, dünyevi arzuların esiri olmuş bu insanların şifa verebildiğini düşünüyor musunuz? Buna inanıyor musunuz? Akıl ve mantık süzgecinden geçirin lütfen.

 

Ülkemiz insanları ile dalga geçen bu şarlatanlar hakkında ne yazık ki herhangi bir yaptırım da yok. Çünkü okumaktan yoksun olan insanlarımız, kolay bir şekilde kandırılabilmektedir. Biraz daha mantıklı olalım şifacı olmak isteyeni kimse tutmuyor, insanlara yardımcı olmak isteyen varsa yapsın. Ama kimlere yardımcı oluyorlar? Binlerce lira verenlere yardımcı olmuş gibi oluyorlar, manipülasyon yaparak sizleri kandırıyorlar. Sizlerin aldığınız eğitim ile 3 günlük eğitim ile insanlara şifa verebileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Bir tıp eğitimi 6 sene iken, o kadar eğitimin yeterli olmayıp yıllarca uzman olmaya çalışarak, her günü makale okumakla, araştırmalar yapmakla geçen tıp öğrencileri, sorunları teşhis edemiyor iken, halen makinalar üzerinde çalışılıyor iken sizin bu 3 günlük eğitimle şifacı olarak piyasaya çıkmanız nasıl akla mantığa oturuyor? Kimse bana emekten ve spiritüel öğretilerin şifacılığından, enerjiden bahsetmesin. Gerçekte bir şaman kadersel bir seçimle  yıllarca çalışıp, yıllarca süren inisiyelerden sonra maddi kazanç gütmeden şifa veriyorsa, diğer insanlar da verebilir. Aslında evrensel yasalara uyan, onunla hareket eden ve kadersel seçimler sonucu kişiye gerçekten şifa yeteneği verilebilmektedir ilahi plan tarafından. Ama niyet bozuk olduktan sonra, özellikle maddi kazanç için piyasaya çıkan bu şifacıların, kendilerinin karmalarını ve tekamüllerini kirlettikleri gerçeğiyle bir gün yüzleşeceğini umuyorum… Çok cüzi miktarlarda  şifa veren Türkiye’de insanlar da var, benim onlara lafım asla yok. Onların da zaten ünü yayılmış her yere ve randevu almak çok zor, aylar sonrasına veriliyor. Demek istediğim, bu işi gönüllü yapan olursa zaten, cüzi miktarlarda maddi kazanç da belirtebilir. Veya başka bir şey talep edebilirler. Kimi de gönlünden ne koparsa der. Çünkü sonuç alınmıştır, şifa bulunmuştur ve kişinin gönlünden de ne koparsa daha makuldür.

 

Gümüş mor alev, altın üçgen, sevgi ışını, melek Mikail enerjisi, melek enerjileri, çakra uyumlamaları, 3. göz aktivasyonu gibi türlü türlü her biri yüzlerce lira değerinde uyumlamalar uydurulmuş. Bu uyumlamaları aldıktan sonra sizin ölümsüz olmanızı beklerdim açıkçası. Neyse şaka bir yana  bu kadar uyumlamanın da ruhsal yapıya zarar vereceğini bilmeniz gerekir. Özellikle de size uyumlama veren kişilerdeki bir takım problemler sizlere geçebilir, hatta size tuzak kurup hipnoz da edebilir, sizi tavuk yolar gibi maddi veya başka tür bozuk niyetlerle sizi kendinize bağlamaya da çalışabilir. Size şifa kanalları açtığını, ve aşama aşama olarak da para vermeleri gerektiğini anlatırlar. Kısacası istismar edilen bir konudur ve her yerde söylememize rağmen halen kendi içsel gelişiminde dirhem kadar ileri yol almamış kimseler şifa, uyumlama gibi bu tür yöntemlerle  soygunculuk yapmaktadır. Bir de sertifikalara boğuluyorlar.

Şifa isteyen kişilerin de kendi inançlarına bağlı olmalarını, dualarla kendilerine şifa sağlayabilirler. Kutsal kitaplarda inanç ile alakalı vurgular vardır. İncilde, matta 20-22’de Hz. İsa’ya bir kadın içinde cübbenize dokunursam şifa alabilirim diye düşünmüş, o an da Hz.İsa kadını görüp “Cesur ol kızım! İnancın seni kurtardı” demiş ve kadın da o anda iyileşmiştir. İslamiyette de bu konuya açıklık getirilmiştir.  “Ey insanlar! Rabbinizden size bir öğüt ve kalplerde olana bir şifa, inananlara doğruyu gösteren bir rehber ve rahmet gelmiştir,” (Yunus, 10/57), “Kur’an’dan indirdiğimiz ayetler insanlara rahmet ve şifadır…” (el-İsra, 17/82), … Ey Muhammed de ki, Bu (Kur’an) insanlara doğruluk rehberi ve şifadır…” (Fussilet 41/44) ayetleri Kur’an’ın Müslümanlar için bir şifa ve hidayet kaynağı olduğunu açıkça göstermektedir. Özellikle Nahl Suresi 69. Ayette “Sonra bütün meyvelerden ye ve Rabbinin kolay kıldığı yollara koy.» İçlerinden çeşitli renklerde bir içecek çıkar ki, onda insanlar için şifa vardır. Şüphesiz ki, bunda düşünen bir topluluk için büyük bir ibret vardır.” İfadesi geçer. Bitkilerden de şifa gelebileceğini vurgulamaktadır. Anadolu insanımızın şifacı elleri özellikle yaşlılarımızda halen bu ot şifacılığı sürdürülmektedir. Belli bitkilerin karışımları çeşitli sıkıntılara şifa bulunabilir. Elbette ki alternatif tıp da önemli bir konudur. Spiritüel konulardan gelen bu öğretiler doğru kişilerin elinde bir şova değil, bir şifaya dönüşebilir. Seçim sizin.

Bu tür sözde uyumlama saçmalıklarını verenler, gerçekte spiritüel öğretileri ayaklar altına almış ve insanlarımızın spiritüel öğretilere özellikle de alternatif tıbba karşı önyargılı olmasına sebebiyet vermiştir.

Keanu MAGI

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen buraya isminizi girin