Soru Cevap

38
1077
Soru Cevap

İnternette her köşede oldukça biriken, cevaplanmayı bekleyen sorular var. Soru-cevap şeklinde aklınızda olan, öğrenmek istediğiniz soruları yorum olarak atarsanız, ekip olarak cevaplayacağız. Sorularınızı özenli bir şekilde ince ayrıntısına kadar sorarsanız, size en iyi şekilde anlatmamıza yardımcı olabilirsiniz. Genel sorular hakkında ise yayınlanan yazılar tavsiye edilecektir. Yayınlanan yazılara sorularınızı yorum olarak da atabilirsiniz. En kısa sürede cevaplanacaktır.

38 YORUMLAR

 1. İzninizle birkaç sorum olacak:
  1. Dweller of the threshold son dönem majikal camiasında sıkça gündeme gelen bir terim. Çoğu order ve majisyen tarafından kabul gören bu terimin kökenini takip etmekte zorluk yaşıyorum. Kabalaya da başvurmak kaydı ile bu terimin tarihsel ve mitolojik çıkarımını yapmak, izini sürmek mümkün müdür? Yoksa yeni bir terim/olgu olarak mı kabul etmek gerekir?
  2. Doğu ve batı majisinde riyazet konusuna bakış oldukça farklı. Majisyenlerin görüş ayrılığına düştüğü ve Abramelin Majisi’nin de esas ilkelerinden olan riyazet eylemininin majikal metodolojide kullanımını olumlu ve olumsuz yönlerine değinerek biraz açar mısınız?

  • Merhaba Fatih,

   Dweller of the treshold denilen kavram “eşik bekçisi” olarak bir kaç yazar tarafından da dillendirilmiş. Sanıyorum ki farklı açılımlarla, farklı adlarla örneklerini bir çok tradisyonda görebiliriz. Kabala’ya başvurup, köken olarak takip edebilmeniz mümkün olabilir. Gerek grek kültürü, gerek mısır hatta babil, sümer gibi erken uygarlıklara giderek takip edilebilir, ama yeterli bir mitolojik bilgi ile mümkün olabilir. Doğru ilişkilendirmeler ile yapılabilir, uğraşmak gerekiyor.

   Riyazet kavramı tradisyonlarda farklılık gösteriyor. Kişisel tercihler, kişisel edinimler söz konusu olduğu zaman fikir ayrılıklarına düşülebilir. Riyazetin bir çok aşaması vardır ve Abramelin Majisi esas ilkelerinden olan riyazet eylemi günümüz Havass ekolüne benzer bir şekilde çok katı bir süreci içinde barındırıyor.

   Majikal metodolojide olumlu ve olumsuz yönlerine gelecek olursak, olumlu etkisi ruhsal olarak çok ama olumsuz etkileri de eğer beden alışık değilse, ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirir ki bu da majikal operasyonu olumsuz etkiler ve sağlıklı bir konsantrasyon sağlanamayacağından dolayı da majikal tesirler, ciddi sıkıntılar yaratabilir. Sağlıklı düşünmek, irade kararlılık ile sürece devam edebilmek önemli.

 2. Ben varlık def etmekle ilgili rünik dizilim denemeleri yapıyorum.Simam beyin rünlerle ilgili paylaştığı kaynağı inceledim.Bazı tılsımlar yaptım etkili oldu fakat önerebileceğiniz herhangi bir metod veya sıralama var mıdır?
  Benim için çok önemli bir konu bu.Yardımcı olursanız sevinirim.

  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Erkan,

   Varlık defetme işlemlerinde sadece tılsım yetmez. Kişisel ayrıca ritüeller yapmanız gerekmektedir. Varlık defetme işlemi yaptığınızı söylediniz, bu konuda varlık gerçekten bir “varlık” mıdır? Bundan emin iseniz, varlık defetmek, runik dizimlerle ve runik çalışmalarla ile tamamlanamaz, yeterli değildir. Runik tılsımlarla çalışma yaptığınızda aslında belli başlı kurallar dışında dizilimler için kişisel olarak metot yapmanız gerekmektedir, bu genel okült kurallarda böyledir.

 3. Elbette gerçekten varlık.Kişisel olarak metot dediğiniz şey nedir,biraz açar mısınız?
  Küçük pentagram def etme metodunu uyguladım daha önce.Bazı durumlarda yeterli oluyordu.

  • Kişisel metotlardan kasıt, defetme ritüelleriydi. Zaten uyguladığınızı belirtmişsiniz. Onun dışında runik özel olarak önerebilebileceğimiz metot veya dizilim yok ne yazık ki. Mühim olan defetme ritüelleridir.

   • Çok teşekkür ederim.Küçük defetme pentagram ritüelini uygulamaya başladım ve güzel sonuçlar aldım.Rünik imajinasyonla kabalistik haç ritini de öncesinde ve sonrasında uyguluyorum.Kendi ilave ettiğim şeyler oldu.Bu şekilde gayet iyi.

 4. 2d astralden 3d astrale geçişin pratik kolay bir metodu var mı ? Bunu yapabildiğinizi farz ederek soruyorum ?

  • Merhaba,

   Belirttiğiniz şey, astralin kimilerince farklı yorumlanış şeklidir. 2d astral, 3d astral şeklinde değilde, “astral seyahat için kolay pratik yöntem nedir” diye sorarsanız daha mantıklı olur. Astral seyahata çıkabilmek için pratik kolay bir metot yoktur. Hangi yöntemi deniyorsanız, o yoldan devam edilmesi önerilir.

 5. Gördüğünüz imgeye odaklanın.Bünyenin alışık olması lazım üç boyutlu görüntü alabilmek için.
  Yeterince gevşediğiniz zaman bu mümkün.Yapmakta olduğunuz çalışmalara,varsa,devam edin.Kendiliğinden düzene girer.

 6. Ben de bir soru soracağım

  Simam bey in rünlerin gizemli dünyası pdf inde paylaşmış olduğu 1.çemberi örneğin bir pentacle kolye ucunda dairesel yüzeye(Yine sanıyorum fehu kuzeye gelecek şekilde?)kazırsam ve niyetin odak noktası beş köşeli yıldızın merkezi diyerek tam ortasına mitolojik bağlantısıyla birlikte seçtiğim bir rünü sağdan sola doğru kazırsam bunları uygun gününde kendi tütsüsüyle bahurlamak ve enerjiyle yüklemek mantıklı mıdır?
  Yani anlatmış olduğunuz metodu kendime göre bu şekilde uygulamak ve bir tılsım yapmak,mantıklı olur mu?

  • Merhaba Erkan,

   Gelenekleri birbirleriyle karıştırmak mantıklı bir yol değildir. O yüzden yapmak istediğiniz şeyin kendisi, popüler kültürün bir pazarlamasıdır.

  • Güzel kardeşim erkan, astral ile ilgili sorduğum soruya cevap verdiğin için teşekkür ederim, bende nacizane sizin sorunuza bir şeyler karalıyayım belki faydasını görürsünüz.

   Bana göre ve deneyimlerime göre enerjiyi en iyi imajinasyon yüklüyor. Zamandan bağımsız ve iş o an oluyormuş imgelemesi yeterli sonuç veriyor. Bunun haricinde herşey birer efektir. Semboller, zikrler ve mantralar da buna dahildir. Belki belli seviyeye kadar araç olabilirler fakat ileri seviyede ihtiyaç bile duymuyorsun. Bütün bu süreçleri yaşayan biri olarak bu tanımlamayı yapıyorum. Bunlar benim öznel doğrularımdır. Burada olan bütün anlatılar gibi.

 7. Merhabalar,
  Numeroloji alanında en azından basit seviyede nasıl bilgi sahibi olabilirim? Amacım bazı kavramları vs daha iyi anlamlandırmak, kafamda bir yere oturtmak ama piyasadaki kitaplar “kaderinizi keşfedin” tarzında. Bu işin yöntemi nedir, kitap mı okumalıyım bu konuda?

  Şimdiden teşekkürler 🙂

  • Merhaba Ali,

   Numeroloji çok geniş bir alan. Bu konu ile alakalı bir çok söylenti, bir çok çıkarım mevcut. Numeroloji ile bir çok kitap vardı zamanında ama tedavülden kalktığı için şuan bulunamayabilir. Biraz daha detaylı araştırmanı öneriyorum.

 8. Discord sunucunun kapatılmasının kötü olduğunu düşünüyorum. Toplulukla bazı şeyler anlık tartışılabiliyordu paylaşılabiliyordu… Tekrar açmayı düşünüyor musunuz ?

 9. Merhaba klasik bir giriş yapacağım için kusuruma bakmayın. öncelikle kaliteli sade ve net bir adres olduğunuz ve bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. sitenizi yıllar önce hanok’un kitabını ararken simam bey in bloğuna girip ordan yazılarını okumuştum o bloğ sayesinde şuan buradayım neyse benim sorum farklı kişi kendini tanımak ve kendini bilmek için ne yapmalı bunun için bir metot yani zikir var mı yoksa araştırıp yıllar mı harcanmalı anlatmak istediğimi umarım anlamışsınızdır saygılar.

  • Merhaba Hanok,

   Övgüleriniz için teşekkür ediyoruz. Kişinin “kendini tanımak” istemesi, “kendini bilmek” istemesi aslında uzun bir serüvene çıkan yolculuğun edinimleri sayesinde olur. Bu uzun serüven, tek istikamette yani Tanrı’yı tefekkür etmekle olur. Ama bu konuyu biraz açmak lazım.

   Bir çok tradisyonda “Kendini bilen Tanrı’yı bilir” sözü değişik varyasyonlarda karşımıza çıkıyor. Burada önemli bir giz yatmakta. “Kendini bilmek” sözü ile ne anlatılmak isteniyor? Kişi buradaki gizi keşfederse nasıl bir yol izlemesi gerektiğini çözebilir.

   Gelelim bunun için bir metot olup olmadığına. Bir çok yerde karşımıza çeşitli eğitimler, çeşitli vaatler sunularak çeşitli edinimler olacağını söyleyen bunun için düzinelerce para kopartmaya çalışan insanların oluşturduğu bir çok paravan sistem var. Bunları geçelim. Peki hangi metot doğru? Bunun cevabını vermek zor… Ama öğrenmek isteyene açık bir sürü öğreti var. Bahsettiğiniz şekilde bir arayışa girenler, mistik tradisyonlar olarak islam yolunda nasıl ki sufizm yolunda, gerek hristiyanlar nasıl gnostik yolunda, paganlar da kendilerine ait süreçte yol ilerliyorsa, yeni başlayan birinin de derin bir araştırma içerisine girmesi ve merak edilen öğretiyi incelemesi gerekir. Gerekli öneriler, çalışma metotları hepsi öğretilerde işlenir. Benim size önerim herhangi bir öğretiyi araştırmakla başlayın. Genel olarak metot budur.

 10. Zaman ayırıp cevap verdiğiniz için tşk ederim sitenizin daimi ziyaretçisi olacağımdan eminim. ben kendini bulma yolunda ibni Arabi den feyz alarak başladım Ogün bugün arayıştayım tabi metafizik olunca araya farklı şeylerde girmiyor değil paralel evren astral seyehatler farklı varlıklar geçen yazınızda değinmiştiniz bio enerji ustaları yok havas ilmi uzmanları kimlerle karşılaşmadım ki bu kulvarda insan bazen yeter deyip bırakmak istiyor Allahtan azda olsa sizin gibi kaliteli değerli insanlar var iyiki varsınız yolunuz her daim açık olsun

  • İbn Arabi çok değerli bir şahsiyettir. Başlangıç için iyi bir tercih değil, kitaplarının dili ve aktardıkları çok ağırdır, bu yüzden elinize sözlük de almanız şart ama onun haricinde anlattıklarını maneviyatta ilerlemediğiniz sürece anlamanız pek mümkün değil. Sufizme ilginiz olduğunu anlıyorum ve dergahları ziyaret edebilir, arayışınızdan bahsedebilir onların size belirttiği gibi derslere gidip gelebilirsiniz. Bu tip dergahlar var hala eğitim şeklinde devam eden. Tercih sizin. Sorularınız olursa sormaktan çekinmeyin, selamlar.

 11. Tşk ederim ustadım geçen sene bir şeyh in muridi oldum bazı zikir metotlarım oldu 5 ay gibi kısa bir sürede eğitimin bittiğini yola girdiğimi söyleyip helallik istedi namazı ve zikirleri terk etmemem gerektiğini tembihledi ama hocamdan ayrıldıktan sonra önce esmaları sonrada namazı bıraktım farklı biri olmaktan korktum galiba ve uzaklaşmaya karar verdim.. Gelin görünki beynimdeki sancılar bitmedi kopamıyorum bir türlü arada aklıma takılanları size sormak isterim kalın sağlıcakla

 12. Merhaba…Öncelikle oluşturduğunuz web sitesi ve face sayfası için teşekkür ederiz. Zira parapsikoloji/maji konularında, Türkçe sitelerin en iyilerinden ilk üçe girer. Soruma gelince.. Ben paganizm ve wicca konuları ile ilgileniyorum. Tabii henüz bu konularda kendimi çölde ki bir kum tanesi gibi hissetmekteyim. Paganizm ve Wiccanlık hakkında teorik bir takım bilgiler edindim ancak işin ritüel bölümüne henüz gelemedim. ( sitenize bakarak altar, asa v.s. hazırlama aşamasındayım ) ancak bir arkadaşım bu ritüel aşamasından önce meditasyon yaparak önce bu şekilde kendimi hazırlamamı tavsiye etti. Doğru mudur ? Önce neler yapmam gerekli ? Çemberi açıp, kapatmayı unutursam enerji varlıkların burada kalarak çok kızabilecekleri bilgisini de bir yerden okudum. Bu tehlikeli mi ?

  • Merhaba Sarmat,

   Meditasyon süreci ile ilgili öneri doğru bir öneri. Bu süreç, aslında kendi yapınızı tanımaktır. Tabi ki tefekkürün adımlarını atacak olan siz, neyin tefekkür edileceğini bilmeniz gerekir, çünkü başlangıç aşamaları önemli. Önce kendinizi ruhsal yapınızı tanımayı, sonra da doğayı tefekkür etmeniz gerekir. Öğretinin öğrencisi olmadığınız zaman atlanan çok şey var.

   Çember açmak zorunlu değildir. Çember açmak gibi bu tarz ritüellerde çok farklı yaklaşımlar ve ritler de mevcuttur. Açmak veya kapatmak konusunda “varlık kalırsa kızacak” gibi ifadeler, konu hakkında bilgisi olmayanların, hezeyanlarından ibaret. Ritüellere girmeden önce, yeterli bir bilgi ve meditasyon pratiğine sahip olun.

   Ayrıca şu yazılara bir göz atın.

   Ritüel Majide İlk Adımlar Bölüm 1: Ritüel’e Giriş

   Çember Açma (Korunma) – Wicca

   Başka sorularınız olursa, sormaktan çekinmeyin.

 13. Merhaba, sayfayı çok beğendim. Birkaç sorum olacak. Astral kat çalışmaları ve majik çalışmalara giriş yapmak istiyorum, ancak yolumun hangisi olduğunu çözmeye çalışıyorum. Daha önce görüsü yüksek biri bana 3 tane enerjinin benimle olduğunu birinin çok yüksek bir hizmetli olduğunu, onu beslersem (dua, namaz vs.) çok faydası dokunacağını söylemişti. Ben buradan yolumun islami bir yol olması gerektiğini mi anlamalıyım. Kişi doğarken yolu belli olarak mı doğar sadece belli bir yol üzerine midir? Ya da belki batı maji yolunu seçsem buradaki kadar başarılı olamayacağım ya da eğer varsa böyle bir hizmetli onun yardımını alamayacağım anlamına mı gelir bu?

  Ayrıca bu konularda öğrenci ders verip öğrenci yetiştiriyor musunuz?

  • Merhaba Ozan,

   Görüsü yüksek arkadaşınızdan yardım almanız daha iyi olurmuş. 3 enerji varlığınız olduğunu iddia etmiş. Bu bir iddia ve böyle bir iddianın inandırıcılığı da yok açıkçası.

   Tabi farklı enerjiler mevcut ve enerjilere özel anlamlar yüklenebilir. Her enerjinin kendine has davranışları var. İslami yoldan elde edilen bir edinim, size İslami yol sürecini takip etmenizi ister, islami kurallara göre yaşamanız gerekir.

   Kader, özgür seçim gibi konular karmaşık konular. Herkes özgür seçimini yapar. Bir çok parametre var, İnsanlar kendi koşullarına göre seçim yapıyor. Kadersel kesişmeler var, işaretler var. Bunları görmeyedebilirsin, bir çok koşul etkiler.

   Yetiştirme gibi bir programımız yok.

   • Ben bilmiyorum kusura bakmayın yanlış konuştuysam. Arkadaşım değil parayla bakım yapan biriydi. O zaman böyle bir düşüncem yoktu. Eğer böyle bir şey gerçekse değerlendirebilir miyim diye merak ettim. İslami ekol olan Havas çok ağır geldi bana diğer ekollere göre (saatlerce süren okumalar, orjinal dilinde çalışmak ve istediği yaşam tarzı). Ben islamı bulunduğumuz zamana göre yaşayan bir insanım ama Havas benden geleneksele göre hatta Arap adetine göre yaşamamı istiyor. Merak ettiğim siz bir majikal yolu seçerken o yolun tarihten beri yapılageldiği gibi geleneksel yaşam tarzına göre mi yaşarsınız yoksa bulunduğunuz coğrafyaya ve zamana göre revize ederek mi uygularsınız? Önerileriniz için teşekkür ederim.

    • Diğer ekoller de havass gibi belirttiğiniz tarzda çalışmalar içeriyor, uzun süren çalışmaları var. Hatta şunu diyebilirim ki havass en rahat ekollerden biri hızlı sonuç veren ve bilgisiyle kaynak sorunu çekilmeyen, bir sıkıntı durumunda çözübilecek nadir ekollerden biridir. Bir çok ilmi içinde barındrıyor aslında. Çalışanı fazlasıyla mevcut, ancak her ekolde olduğu gibi kalıcı edinimler için, öğretinin öğrencisi olmak gerekiyor.

     Revize edilir de ekolün üstadı tarafından ancak revize edilebilmesi çok zordur, ancak revize edilemeyecek unsurlar da var. Onun haricinde herhangi bir ekole başlasanız dahi her ekolün kendine ait has kuralları vardır, değiştiremez ve revize edemezsiniz. Şöyle bir örnek daha iyi anlaşılmasını sağlar. Fizik kitabını inceleyen, fiziği bilmeyen birisi, newton yasası olan f=m.a formülünü revize edeceğim diyor. Sizce bu mümkün mü? Sonra dersi öğrenmeye çalıştığında, fizik eğitimi almış birine “ben bu formülü beğenmedim, bu formülü yenileyeceğim, revize edeceğim kendime göre” deme lüksü olabilir mi?

 14. Anladim, haklisiniz. Tesekkürler aydinlattiginiz icin. Site cok iyi gidiyor bu arada basarilarinizin devamini dilerim, kolayliklar.

 15. salamun aleykum, teşekkur ederim bu güzel emeğniz için. Allah razi olsun. Sizden bir ricam var. Ben Baküden yaziyorum. Bana arap harflerinin melek hadim bölmündeki isimlerin arapcasini gondere bilir misiniz? arapça isterdim

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen buraya isminizi girin