Ritüel Majide İlk Adımlar Bölüm 3: Hazırlık Süreci 

Bir piyanist konsere çıkmadan önce saatlerce alıştırma yapar. Ayrıca sahnede seyircilerden gelecek seslere aldırmadan müziğini icra edebilecek durumda olabilmesi yüksek konsantrasyonun sonucudur. Gürültülü ortamda bile sadece enstrümanına yoğunlaşması bile başlı başına bir yetenek sayılır. Aynı şey maji öğrencileri için de geçerlidir. Öğrencilerin devamlı alıştırma yapmaları gereken uygulamalar vardır. Tekrar etmek beyni hazırladığı gibi gerekli konsantrasyonu da sağlar. Her gün yapılan ritüel ,sonunda kişiyi – aynı müzisyen örneğinde olduğu gibi-  gürültülü ortamda da sakin kalabilmeyi sağlayacak güce eriştirecektir. Alıştırma alışkanlık hâlini almalıdır.

Ancak uygulamaya geçmeden önce hazırlık süreçleri vardır. İç dünyamızı analiz ettiğimiz, zaaflarımızı, korkularımıza yaptığımız meditasyonların dışında ritüelin uygulandığı gün uyulması gereken bazı şeylere değinmek istiyorum.

ritüel spiritüel enerjiKalabalık ve Enerji kirliliği

Bir otobüse bindiğimizde bize bakan, bazen bir şey soran kişilerle karşılaşırız. Bazen aralarından gerçekten kötü enerji aldığımız insanlar çıkabilir. Genelde şehir insanı günün yorgunluğunu üzerinden atmak için her gün duş yapmayı yeğliyor. Suyun, psikolojik açıdan arındığımızı hissetmemiz için etkili bir unsur olduğu da bir gerçek. Su, kutsanma  (abdest!) olarak da kullanıyor. Ancak sadece duş almakla manyetizmamızda kirlilik yaratan enerjilerin temizlenmediği de bir gerçektir. Elektriğin olduğu her yerde insanlar pozitif ve negatif tesirlere açık olurlar. Elektrik insandadır. Eskiler, insanların bakışlarından, aurasından yaydıkları enerjiden etkilenmeye Nazar demişler. Tabii ki de bu ezoterik bir yorumdur. Etki tepkiyle açıklanır. Her insan birbirinden;  bakışla, mimikle, konuşmayla, temas ile negatif ya da pozitif bir enerji alır. Bunları ölçebilecek araçların olması da önemli değil çünkü herkes bunun farkında. Hatta dışarıda tanımadığımız birinin elinden yemek yememiz bile negatif enerjileri toplamamıza olanak sağlayabilir. Yemeği yapan aşçı bir şeye öfkelenip o yemeği kızgınlıkla hazırlamışsa negatif düşüncelerini yemeğede aktarmış demektir. Bu tabi basit bir örnekti. Üzerimize biriken enerji kirliliğinden kurtulabilmemizi sağlayan bir ritüelin de negatif unsurlardan arınmış olması gerekiyor demektir. En saf olanı, en erişilmez ama mükemmel olmayanı anlayıp onu terbiye edecek ışığı çağırmamız gerekiyor. Aura’yı kirlerinden arıtmalıyız.

Bedensel hazırlık süreci

Beslenmek, çağrılan (invokasyon) enerjilerle rabıtamızı kısmen de olsa engeller. Zaten beyin bir yemeği yerken unutmaya, aptallaşmaya programlanır adeta. O yüzden çok tok karna veya çok az karna bir ezoterik çalışma yapılması ilk aşamadaki öğrenciye önerilmez. Burada orucun iyi veya kötü etkilerine değinmeyeceğim. Vegan ya da vejetaryen beslenme eğer ezoterik yönden belli bir pratikten geçilmişse fayda sağlayacaktır. Bu tür beslenme seçimleri kişinin kendi iradesine bağlı şeyler olup; her hangi bir dayatmayla ya da önermeyle kazanımı pek mümkün değildir.

“Vegan olursam ruhsal güçler elde edebileceğim” diye bir şey söz konusu değil. Ancak bu tür beslenme tercihlerinin de eğer ezoterik çalışma yapılıyorsa süreci hızlandırdıkları da bir gerçek. Beslenme alışkanlığı daha çok karmik etkilerle açıklanabilir.

Yoga’da enerji akışını sağlamak, tıkalı enerjileri serbest bırakmak için belli fiziksel hareketlere başvurulur. Bunun gibi, ritüel ile çağrılan enerjilerde vücutta belli çakralara tesir edecektir. Örneğin birisi eline ışık çektiğini imgelesin daha sonra bu ışığı alnına dokundurarak epifiz bezine aktardığını hayal etsin. Bu üçüncü gözü (Ajna Çakra) etkileyecek ve ilgili olduğu fizyolojik bileşenlerin hareketinde çoğalma sağlayacaktır. Süreç alıştırma yaptıkça etkisini katlayarak sürdürecektir.

Vücudun temiz olması aslında bizim duygusal olarak etkilenmemizi sağlıyor. En azından ritüel öncesi el ve yüz yıkanmalıdır. Su ile arındığımızı imgelemek ve istemek yeterlidir.

Zihinsel hazırlık süreci 

Herhangi ezoterik çalışmayı yapmadan önce işin ciddiyetine uygun bir rûh haline kendimizi hazırlamalıyız. Hatta belli bir ruh haline önceden girmekte yarar vardır. Ortaçağ’da majisyenler büyük ritüellerini gerçekleştirmeden önce yıkanırlar, oruç tutarlar, insanlardan uzak yaşarlardı. Bunun amacı bedeni saran enerji ve zihni arındırmak olduğu gibi manyetizmayı güçlendirmekte olabiliyordu. Ancak bu,  modern dünya için pek mümkün olmamaktadır. Kendimize ayıracak vaktimizin olması çok önemlidir. Aksi taktirde sadece ritüele 15 dakika ayırmakla ve ritüeli uyguladıktan sonra mevcut alışkanlıklarımıza kaldığımız yerden devam etmemiz çağrılan enerjiyi kristalize edecektir. Ritüel sonrasında da en azından 15 dakika kadar çağrılan enerjilere açık olmamız gereklidir. 24 saat çalışıyorum o yüzden ezoterik bir çalışma yapamam diyen insan bırakalım çalışsın. Her insanın kendine ayıracak küçük de olsa vakti mutlak vardır. O vakti kendisine ayıracak bir ortam sağlayamayan kişi zaten iradesine haksızlık etmiş demektir. Telefonlara harcadığımız saatleri kendimize ayırabiliriz.

Ritüel öncesi zihin en az 1 saat  ritüele hazırlık sürecine sokulmalıdır. Bu hazırlık süresinde kişi mevcut alışkanlıklarını terk eder. İsteme gücüne yoğunlaşır. Yürüyüş iyi gelebilir ya da bir manzarayı seyretmek. Yapılabiliyorsa sadece meditasyon. Ama ritüel öncesi kesinliklikle zihin;  öfke, günlük olaylar, özlem, kıskançlık, gurur, hırs gibi duygulardan arındırılmış olmalıdır. Nefret duyan bir duygu hâli sonrası yapılmış bir ritüelle nefret duygusu güçlenecektir. Ve kişiye katlanarak dönecektir.

Ritüel, enerjiyi dışsal yönde harekete geçirir. Meditasyon iç dinamikleri tesis ederken, ritüelle bu iç dinamikleri dışımızda tesis ederiz. Aslında ritüel içten dışa doğru hareket eder. Ama iç ve dış diye adlandırdığımız şeyde bizim zihnimizin ürettiği kavramlardır. İç ve dış yoktur. Ama bu kavramlara muhtaç bir durumdayız.

Hindibaba

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen buraya isminizi girin