Wicca geleneğinde wiccanlar ve cadılıkta cadılar ve diğer paganlar, çalışma araçlarını ve su, kek ve şarap gibi maddeleri, ritüel aletlerini ve maddeleri arındırmayı, kutsamayı ve güçlendirmeyi yaparlar. Arındırma, önemli bir husustur.

Arındırılmış, kutsanmış ve güçlendirilmiş diğer şeyler, kutsal mekanlar, sunaklar,bitki sepetleriniz, otlarınız, değerli taşlarınız, şişeler, mumlar ve çalışmalarınızda kullandığınız her şey olabilir.

Ritüel Aletlerini Arındırma

arındırma tütsülemek

Bir nesneyi arındırmak için kelimenin ima ettiği gibi arındırma işlemi yapılır. Öncelikle yaptığınız şey fiziksel olarak arındırmaktır. Yaptığınız şey, ritüel aletlerinde bulunan istenmeyen enerjilerin kovulmasıdır. Diğer bir deyişle nötrlemektir.

Arındırma işlemi, malzemenin kirlenmiş enerjisini temizler. Ritüel aletlerini neden arındırmak ihtiyacı duyduğumuz, aslında bir şeyin üzerinde negatif hissetmek ya da ona aitlik hissetmemek gibi cümlelerle açıklayabiliriz. Ama temel neden, ritüel sırasında oluşabilecek sıkıntıları ortadan kaldırmak. Daha sonra da ritüel aletlerini kutsama işlemi yapılacak.

Kendi enerjilerinizle uyumlu hale getirmek ve şarj etmek için, arındırma işlemi yapılacak.

Ritüel aletlerini arındırmak için bir çok yol mevcut;

  • Adaçayı tütsüsü gibi bir arındırıcı tütsü yakabilir dumanın üzerinde geçirebilirsiniz.
  • Belirleyeceğiniz süre boyunca bir kase tuz ya da toprağa gömebilirsiniz.
  • Tuzlu suda ıslatın ya da tuzlu suda yıkayın.
  • Akan suyun altında bir süre tutabilirsiniz. Dere, nehir gibi doğada bulunan su kaynakları seçeneklerini de unutmayınız.
  • Süpürgenizle ile olumsuz enerjileri süpürün.
  • Alev üstünde bazı ritüel aletlerinizi arındırabilirsiniz.

arındırma ritüeli

Su – Kristaller ve diğer taşlar sıcak su ile zarar görebilir. Daima soğuk su kullanın. Bazı kristaller soğuk suyla bile hasar görebilirler. Deri, suda sertleşebilir. Kumaş özellikle sıcakta  soldurulabilir veya küçülebilir. Dikkat edilmesinde fayda var.

Güneş ışığı – Bazı taşlar, kristaller ve diğer öğeler de zarar görebilir. Soluk renk ya da çatlayabilir.

Tuz – Opal, metal, deri ve kumaş, kuru ya da suda tuz ile zarar görebilir.

Tütsü veya Alev – Taşlar ısı ile hasar görebilir. Bez ve bitki materyali gibi diğer ürünler yanıcı olabilir, çok dikkatli olun.

Ay Işığında Arındırma

Ritüel aletlerini arındırma en basit yollardan biri, onları  Ayışığı’nda yıkamaktır. Bu sadece onları temizlemekle kalmayacak, aynı zamanda onları yeniden şarj edecektir.

Çok hafif arındırma dışında, onları Ay’ın en az bir tam döngüsünde bırakmanız gerekecektir, hangisi size uygun geliyorsa.

Eğer sunağınız Ayışığı’nda ise, Ay ritüel araçlarınızı bir Ayışığına bırakmanız için en uygun yer burasıdır. Aksi halde, onları bir ağaca asın.

Bitkilerle Arındırmak

Ritüel aletlerinizi arındırmak için bitkilere gömebilirsiniz. Özellikle etkili olan gül yaprakları, adaçayı ve nane. Bu kutsal nesneleri temizlemenin güzel bir yoludur, ancak biraz zaman alabilir.

tütsüleme

Deniz Tuzu ile Arındırmak

Daha hızlı bir yöntem deniz tuzu banyosu. Wiccan aletlerinizi kuru deniz tuzu veya tuzlu su banyosuna gömebilirsiniz. Okyanusta yıkamak, hatta bir nehir gibi vahşi su akıtmaktan bile daha iyidir. Eğer çok derin bir arındırmaya ihtiyaç duyuyorsa, bir zaman dilimi boyunca tuzlu suda bırakabilirsiniz.

Toprakla Arındırma

Taşlar ve kristaller gibi arındırma için Dünya’daki bazı öğeleri toprağa gömebilirsiniz. Bu çok derin bir arındırma yapacağından hiç kuşkunuz olmasın. Toprak nötrleyici bir unsurdur.

Ağacın köklerinin yakınına gömebilirsiniz, üzerini kapatabilirsiniz. Belirlediğiniz süre sonra tekrar çıkarabilirsiniz. Bu konuda en sorunlu nokta nereye gömdüğünüzü unutmaktır. O yüzden işaret bırakmanızda fayda var.

Tütsülerle Arındırma

Özellikle sedir ya da adaçayı kullanarak hızlı bir şekilde tütsülenir. Ritüel araçlarını birkaç kez dumanın içinden geçirin. Çoğu arınma işleminde vazgeçilmez bir teknik olmakla birlikte ihtiyacınız kadar tütsüleyebilirsiniz.

Arındırma görevi sunan bitkileri bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Alevde Arındırma

Ritüel aletlerini tanrıça mumunda veya yaktığınız herhangi bir ateş üzerinde alevlerin üzerinden bir kaç defa geçirerek arındırma işlemini yapabilirsiniz. Kendinizi yakmamak, aletlerinizi yakmamak için dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Arındırıcı Hava Üfleme

Sakin ve huzur dolu bir yere geldikten sonra, İlahi Enerji için bir kanal olma niyetiyle, ritüel araçlarınıza üfleyebilirsiniz.

Negatifliği uzağa üfleyin ve pozitifi üfleyin. İmajine ederek, bunu nesnedeki herhangi bir gölgeyi değiştirerek beyaz veya altın ışık olarak hayal edin.

Akarsu ile Arındırma

Ritüel araçlarınızı soğuk akan su altında tutmak onları temizleyebilir. Eğer akarsu yoksa etrafınızda, musluk suyuyla yapabilirsiniz, ancak doğal ortamda bulunan akan akarsu, dere daha iyi bir seçenek olduğunu belirtmek gerekir.


 

Şuna dikkat etmekte fayda var metal parçaları, ya da tahta gibi parçaları suda uzun süre bekletmeyin, pas, şişme gibi üzücü durumlarla karşılaşabilirsiniz. Yeni aldığınız veya uzun süre kullanılmış takılarınızı, kolyelerinizi, kristalleriniz, sunak malzemelerini bu yöntemlerle temizleyebilir, kutsamaya hazır hale getirebilirsiniz. Ritüellerde kullanmak zorunda olmadığınız eşyalarınızı da bu yöntemle temizleyebilir, en azından olabilecek istenmeyen enerjilerle hayatınızda ufak sıkıntılar yaşamamış olacaksınız.

 

Ritüel aletlerinizi çember açarak arındırma işlemi yapılması önerilir. Onun haricinde, defetme ritüelleri yaparak da ritüel aletlerinizi arındırma işlemi yapabilirsiniz. Amacımız doğadan yardım alarak, doğayla iletişimizi koparmadan sürekli bir bağ oluşturmak olduğundan dolayı, doğadan yararlanıyoruz. Bu yüzden, her ne varsa doğada bulunur. Sadece aramamız yeterlidir, doğaya saygılı olmayı unutmayın, doğayı sev ve koru!

Keanu Magi

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen buraya isminizi girin