Okültizme yolculukta, mistik deneyimlerde usta-çırak ilişkisi önemli bir yer tutar. Tüm ekollerde mevcuttur. İslamda tasavvuf ekolünde mürid-mürşid ilişkisi hakkında oldukça katı kurallar vardır. Bâyezîd el-Bistâmî (261/874) “Üstadı olmayanın şeyhi şeytandır” diyerek bunun önemine dikkat çeker. Ve başlangıçtan üstadın ölümüne kadar çırak ilişkisi geçerlidir. Çünkü süreçler farklı işlemektedir.

Üstad önce çırağı eğitir. Yol gösterir , lakin ona yetenekler bahşedemez. Çünkü yol kişiseldir. Deneyimler kişiye özeldir. Üstad sadece yolu aydınlatır, yeteneklerinizi anlamanıza yardımcı olur ve tabi ki burada karakter özelliğiniz de önemli olacaktır. Her şeyden önce mistik yolun büyük fedakarlıklar gerektirdiğini bilmek gerekir. Kişisel çıkarlar için o yola girmeye çalışan olursa ki olacaktır. Pek elde edeceği bir şey olmayacak ve söylenenleri ezberlemekten başka hiçbir deneyimi olmayacaktır.

Yoldan sapan çıraklar illa ki olacaktır. Kimileri karanlık güçlerin aldatmacalarına kanacak, tekamüllerini kirletmenin peşine düşmüş olacaklardır, karanlık güçlerle çalışmanın onlara yıkım getireceğinden bir habersizdirler. Aldatıcı gücün, geçici olduğunu farkına varmaları uzun olacak ve bir o kadar da yıkımın büyük olacaktır. Bu tarz hikayeler filmlerde işlenmiştir. Yakın bir tarihte sinemalara girmiş Doctor Strange filminde Kaecilius karakterinin filmdeki rolü sizlere en azından olayın özünü anlamanıza yardımcı olabilir.

Kendi başına bir şeyler yapmaya çalışan kimseler ise, maalesef ki başaramayacaklardır. Ya da yanlış uygulamaların kurbanı olup eninde sonunda psikolojik rahatsızlıklarla boğuşup ömrün sonuna kadar mağdur olacaklardır.

Kimi sahte üstatlar vardır, onlara üstad bile denilmez. Şarlatan sınıfına girenler maalesef ki sayıca fazlalaşmış. İnisiye ayağına sertifikalara boğulan ama kişisel yolculuğunda dirhem kadar yol alamamış sözde üstatlar piyasada mevcut durumdadır.

Kimi sahte üstatlar vaatlar sunar. Bu vaatleri arasında güç , bilgi, şifa vardır. Halbuki karaktersizin önde gidenleridir. Çaresiz insanları, hevesli öğrencileri manevi ve maddi anlamda sömürür ve kalıcı tahribatlar bırakırlar. Mağdur olmuş bir çok insan mevcut. Lakin halen bu sömürülerini devam ettirdikleri açık bir şekilde belli, çünkü halk ne kadar kulaktan kulağa yayılmış masallara inanırsa olacağı budur.

Öncelikle üstat sorumluluğunu bilir. Öğrenci onun sorumluluğundadır, bu vicdani ve manen olarak da tekamülün kirlenmemesi içindir. Sözlü aktarımı iyi seçmesi gerektiği içindir, çünkü yanlış ellerde kaybolup gidecek ya da kişisel çıkarlara hizmet edeceği için bu da üstadın vicdani olarak rahatsız olacağı bir durum olacaktır.

Bu yola hevesli kişiler olarak sizler, yanlış yönlendirmelere girmemek, sahte üstatların oyunlarına düşmemek için okumanız gerekir. Okuyun ki doğruyu yanlışı , sahteyi gerçeği ayırt edin. Sizin en büyük dostunuz, üstadınız kitaplar olacaktır. Özellikle tanınmış üstatların kitaplarını okumanızda yarar var. Dion Fortune, Madam Blavatsky ,Manly P. Hall gibi bu camiada nam salmış,kalitesini kanıtlamış yazarları okumanız sizler için daha iyi olacaktır.

Hep duymuşsunuzdur, bu işler tehlikelidir, cinler sana musallat olur gibi korku içeren cümleler hayatınızı yönlendirmiştir. Uzak durmuşsunuzdur, ama bir yandan merak etmişsinizdir. Bir şeyler yapmaya çalışmışsınızdır, sınav sorularını alma umuduyla cin çağırmaya çalışmışsınızdır. Birini öldürmek için ölüm büyüsünü yapmaya çalışmışsınızdır. Evet her bir şeyi yapmaya çalışmışsınızdır. Sizi anlıyorum.

Lakin, tüm bu emeklerinizin gerçekleşmediğine şahit olmanız, size hayal kırıklığı yaşatmıştır. Biraz öğrenmişsinizdir, ortamlarda ben büyü yapıyorum, cin çağırıyorum, demon çağırdım demişsinizdir, farkında olmadan şarlatan sınıfına baştan girmişsiniz. Bu tür kişilerle karşılaşacaksınız, onlara sadece gülücük yeter. Yoksa biz de  yav he he  demeyi biliriz. Bu tür kişilerde psikolojik rahatsızlıklar vardır, kendi söyledikleri yalanlara inanacak mitomani vb. rahatsızlığı olan insanlar bunlar.   Pekala gerçekte işe yarar bilgilerin yarattığı tehlikelerden bahsedelim. Birincisi hayatındaki aksaklıkların yaşanması en basitlerinden birini söylemek gerekirse. İkincisi paranormal aktivitelerin yaşanmasıdır. Bu ciddi manada hayatınızda aksaklıkların yaşanmasına neden olur, kafayı yiyecek duruma gelebilirsiniz. Üçüncüsü de ciddi anlamda akıl sağlığınızı kaybetmektir. Daha ilerisi de var lakin, o ciddi anlamda yol alan öğrenciler için geçerlidir. Yapacağınız uğraşıya bağlıdır aslında sizin sorun yaşayıp yaşamayacağınız, kimi şanslıdır sorun yaşamaz, kimisi şanssızdır artık o tarihten itibaren sürekli sorunlar yaşamaya başlar. Bu yüzden uslu bir şekilde yerinizde oturun, sadece okuyun. Ancak bu yola heves etmiş, ilerlemeye kararlı öğrencilerin, meditasyonlarını aksatmamalarını şiddetle öneririm. Pes etmeyin. Sabırla devam edin.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

Keanu MAGI

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen buraya isminizi girin