Meditasyonun kökenine bakarsak, latince meditatio kelimesinden türetilmiş, kelime anlamı ise batıda “derin düşünme” anlamına gelen bir terimdir. Aslında meditasyonun kelime anlamı olarak  huzur, şuur halleri, sükunet anlamında da kullanılmıştır. Bir çok meditasyon tekniği vardır. Kendi yöntemlerini geliştirmiş, kendi öğrencilerine aktarmıştır. Budizm, Taoizm, zen ve islamiyette ( tefekkür) gibi inançlara göre şekillenmiş ve ona göre bir yol oluşturulmuştur. Bir sürü ekol var ve değişik inançlar da değişik yöntemler uygulanıyor. O yüzden tek tip çalışma biçimden bahsedilemez. Genelde Budistlerin yaptığı meditasyonları, meditasyon olarak görmüşlerdir. Bu yüzden de günümüz bazı ülkelerinde putperest dinlerin uygulamaları olarak da görülmüştür ne yazık ki. Ama gerçekte böyle bir şey söz konusu değildir.

meditasyon

Meditasyonun amacı, kontrollü manevi arınma, farkındalığı artırmaktır. Göremediğimiz bir şekilde ruhumuzu dinlendirmek, ruhumuzu arındırmak, odaklanmayı sağlamak açısından bu pratikler binlerce yıldır yapılmaktadır. Genel anlamıyla bahsedecek olursak kontrollü bir şekilde zihni bir şeye odaklayarak aslında meditasyon yapmış oluruz. Zihindeki sesler susacak, ama düşünceler devam edecek, sadece o düşüncelerin geçtiğini farketmeyeceksiniz. Tek bir yöne odaklandığınız için sınırları zorlayacak zeka artırımına neden olacaktır. Aslında meditasyonun beyinde algı sınırlarını yavaş yavaş büyütmektedir. Algı patlaması yaşamanıza neden olabilir bazı deneyimlerde. Bu kişilere özel olmakla birlikte, herkes de aynı deneyimin yaşanmasını beklemek hata olacaktır.

Okültizmde yolculuk için meditasyon olmazsa olmazlardandır. Okültizm’e Yolculuk – Tefekkür yazımda tefekkürün ne derece önemli olduğundan bahsetmiştim. Meditasyonun başlangıcı tefekkür etmektir. Bu yüzden de meditasyon yapılırken, tefekkür edeceğiniz şey çok önemlidir.

Örneğin doğayı düşünürken, berrak bir akarsu ile bir olduğunuzu hayal ederek onunla bir bütün olmaya çalışmanız bir meditasyondur, tefekkür etmektir. Meditasyonun sınırı yoktur. Yapacağınız çalışmaya bağlıdır. Meditasyonu tek bir anlama sığdırmak yanlış olacaktır. Aslında meditasyon sadece budistlere özgü bir yöntem değildir. Bu yüzden de ülkemizde meditasyon yapıyorum diyenlere tuhaf bakışlar atan zihniyetin bu kalıplardan arınması gereklidir.

Keanu MAGI

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen buraya isminizi girin