Binlerce yıldır insanların ilgisini çekmiş, ama gerçekte büyünün sırrına çok az insan vakıf olabilmiştir. Kimi yardım için kullanmış, şifa için kullanmış, kimisi de zarar vermek adına büyü ilmini yanlış yollarda kullanmıştır.

Yakın geçmişte Anadolu topraklarında daha doğrusu islam dininin gelmesi ile birlikte havass ilmi geniş bir alana yayılmış ve büyü konusunda ciddi anlamda büyük bir bilgi haznesi ile eğitimini alabilmiş insanlar olmuştur. Ama ne yazık ki  büyü ilimlerinde uygulanabilme yetkisi tükenmeye mahkum olmuştur.

Aslında bunun sebeplerinden biri, büyü ilminin sırlarının ifşa edilmesi ve istismar edilmesinden kaynaklıdır. Etrafa saçılan bilgiler bir çok insana ulaşmış, kötü niyetli insanlar tarafından maalesef istismar edilmiştir. Burada bilgilerin ifşa edilmesi en azından birilerinin tekeline girip kaybolmasındansa ifşa edilmiş lakin yine de her bilginin ifşası kesinlikle uygun görülmemiştir. Ana hatlar ifşa edilmiştir. Örnek vermek gerekirse havass ilminde “kim mağlup gelir” şeklinde kehanet çalışmaları havass üstadlarının kitaparından aşındırılmış, kasıtlı bilgi deformasyonu yapılarak ebced hesaplamaları yanlış verilmiştir, günler yanlış verilmiştir. Doğru bilgiler verilse dahi uygulanabilitesi imkansızdır. Formülü bulan kişinin de yazılı olarak aktardığı bilgiler şifreli ve eksik olmuştur. Asıl olay da burada. Üstatların kendi uygulamalarını içeren kitapları para hırsı ile kopyalayıp çalışmayan formüller, çalışmayan uygulamaları yanlış yöntemlerle insanlara aktarıp maddi ve manevi sömürü yapılmasına neden olmuştur.

Ama yakın geçmişte bir çok havass üstadı düzenbazların hileleri idam yoluna gitmiştir. Boşalan koltuklara şarlatanlar oturmuş ve büyü ilmi bozulmaya başlamıştır. Bir çok doğru bilgi kaybolmuş, hurafeler yayılmış, türlü türlü cin hikayeleri uydurulmuştur.

Her mahalleye hoca takımı dağılmış, büyü yapıyorum ilanı ile insanları kandırmaya başlamıştır. Araştırmaktan yoksun olan insanımız maalesef bunlara kanmıştır. İmanında olduğunu sürekli vurgulayan bu hacı hocalar büyücülüğü kullanmakla birlikte şifa dağıtan, sorunlara çare bulduğunu iddia eden kişiler olması düşündürücüdür.

Bağlama, kısmet açma, öldürme gibi  konularda müthiş bir talep söz konusudur. Genelde muska ile bu tür isteklere çözüm üretilir. Uyduruk muska ile iş yapmaya kalkışan şarlatanlar da çoktur. Kırtasiyelerde satılan defterin bir kağıdını yırtıp üzerine tükenmez kalemle uydurma ya da kitaplardan direk kopyala-yapıştır ile garip çizimler yapıp, arapça veya  tılsımlı alfabeymiş gibi gösterme çabalarına girip sonra da onu yanlış bir katlama ile müşterisine verip dolandırıcılığın en büyüğünü yapanlar hatta direk yazıcıdan çıkartıp verenler de var. Özellikle medyum sıfatlı dolaşan bu insanlar bu tür şeyleri yapmaktadır. Medyum kelimesi kirletilmiş, halk nezdinde tiksindirici bir kelime olmuştur.

 

Keanu MAGI

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen buraya isminizi girin