Okuyacağınız bu kitap Goetia’nın kabul gören ve hala kullanılan Crowley tarafından 1904 tarihli düzenlemesidir.

Simam’ın Goetia Kitabı ile ilgili düşünceleri ve açıklamaları:

Goetia’nın bizzat Kral Süleyman tarafından yazılmadığı artık biliniyor, ortacağda batılıların eline geçen İbranice versiyonunda kitabın, bu bilgileri Kral Süleyman’dan öğrendiğini iddia eden birisi tarafından kaleme alındığı söyleniyor. Ancak İbrani kabalası bunu söylerken şuanda yapılan araştırmalar gösteriyor ki varlık davetlerinde ki okunan uzun konuşmaların antik yunan ve antik mısır iblis davetlerinden alındığını gösteriyor. Bunun yanı sıra hint mitolojisindeki tanrıça Kali’ye yapılan tapınma sekliyle oldukça benzerlik gösteriyor.

Birçok antik yunan ve mısır mitolojisinde ki tanrılara Goetia’da rastlamak mümkün. Bunlardan biride The Bornless ritüelinin adını da aldığı Akephelon yani başsız tanrı veya başsız canavar. Buna rağmen kitabın doğruluğunu tartışmamıza gerek yok. Zaten oldukça şüpheli olan konular için net bir şey söylemek doğru değildir. Buna rağmen Goetia’dan haberi olmayan antik mısırlıların hiyerogliflerindeki ve Sili yerlilerinin antik heykellerindeki şekiller, Goetia’daki şekillerle aynı oldugu da bilinmektedir. Bu bile Goetia’nın incelenmesi için yeterli bir göstergedir.

Goetiada iblisler, tanrı isimleriyle zorlayarak bağlanmaya çalışılır. Crowley iblislerle aracısız, zorlamadan, gönülden işbirliği ile çalışan diğer yolları şiddetle lanetlemektedir. Ayrıca Crowley spiritüel deneyimler dediği şeylere bilimsel açıklamalar getirdiğini söyler. Aslında tüm fenomenlerin beynimizde gerçekleştiğini iddia eder ancak görsel ve fiziksel etkiler bıraktığı için bunları bir alt sınıfa dahil etmek gereklidir der. Buna da bu kitapta kısaca değinmiştir.

Majisyen davet öncesinde oldukça meşakkatli bir hazırlık aşamasına girer. Temizlenir tanrıya dualar eder. Hazırlıklarını tamamladıktan sonra seçilen uygun zamanda uygun yerde davete baslar. Davet önceden belirlenmiş sesli hitaplar, görsel şekiller ve kokulardan oluşur. Çemberin merkezinde duran majisyen kitapta belirtilen uzun konuşmaları tılsımları söyleyerek ilk daveti gerçekleştirir. Çağrılan varlık gelmezse daha sert bir ritüele geçilir. Varlık hala gelmemişse o varlığın üstlerinden yardım istenen ritüele geçilir. Tüm bunlara rağmen varlık hala gelmediyse daha da sert olan lanetleme ritüeline geçilir. Goetia da varlığın ortaya çıkması gözle görülür olması demektir.

goetia

Yani ses koku v.s gibi şeyler yaşansa da varlık ortaya çıkmış kabul edilmez ve bu ritüeller yapılır. Son aşamada varlık tüm bu çabalara rağmen hala gelmemişse ve çağırma zaman aralığı da geçmemişse büyük lanet kısmına geçilir. Demirden bir kutunun içine kömür, sülfür ve belirtilen materyaller konup yakılır ve uzun konuşmanın sonunda “bu kutunun içine gir ve hesaplaşma gününe kadar zincirlenmiş olarak ateşlerde yan!” denir. Bunun üzerine kesinlikle demon, ruh görünecektir.

Majisyen az önce lanetler savurduğu, tehditler ettiği varlığa yaptıklarını unutarak farklı bir ruh haline girer ve Hoş geldin Yüce büyük efendi diyerek selamlar. Makul şekilde konuşur anlaşır ama inat ederse biraz zorlar, tehdit eder, istediklerini bu şekilde alır, isi bittikten sonrada tekrar eski ruh haline döner ve lanetleyerek kovma ayinlerine baslar. Kitaptaki çevrilmemiş Latince, İbranice antik mısır ve yunan dilinde verilen bazı kelimelerin anlamları veya çevrisi Crowley’in versiyonunda yok ancak merak edenlerin olabileceğini düşündüğüm için ritüelleri değiştirmeden sonlarına ayrıntı olarak italik şekilde ekledim. Ayrıca bazı yerlerde gerekli açıklamaları yine italik şekilde ekledim. Yani italik olarak yazılmış olanlar benim eklediklerim.

Simam Melammu

Goetia Lemegeton I-II Simam Melammu Çevirisi İndir

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen buraya isminizi girin