VENÜS

Venüs'ün Sembolü
Venüs’ün Sembolü

Venüs Günü:  Cuma

Madeni: Bakır

Yönettiği Burç: Boğa ve Terazi

İlaçları: Afrodizyak içerenler, kadın sistemini dengeleyenler, tonik ve cilt temizlenmesine yarayanlar.

Taşı: Zümrüt, Turkuaz, Mıknatıs

Erk Hayvanları: Serçe, Güvercin, Kuğu, Tavuskuşu

Renkleri: Zümrüt yeşili, Parlak gül , Kiraz kırmızısı, Açık yeşil, Gökyüzü mavisi

Bitkileri: Elma, Kayısı, Enginar, Fasulye, Bergamot, Nane, Yasemin, Çilek, Kızılağaç, Boru Çiçeği, Karga otu, Gül

İlgili Bitkilerin Nitelikleri: Tatlı kokulu ve güzel çiçekler, büyük ve  güçlü bir kokuya sahip bitkiler, yemyeşil çiçekler, Kırmızı renkli meyveler, Yumuşak ve tüylü yapraklı bitkiler, Böbrekleri etkileyen tıbbi bitkiler, üriner sistemi etkileyen bitkiler. Duyuları bastıran bitkiler ve hafif astrenjan bitkiler.

Fiziksel Bağlantıları: Üreme sistemleri, Böbrekler, İdrar sistemleri, Cinsiyet, Ergenlik ve Hormonlar, Yüz Derisi, Yumurtalıklar, Testisler, uterus, Mesane, Dil

Ruhsal Bağlantıları: Keder, Duygusallık, Depresyon, Hayal kırıklığı, Uyum arzusu, Yetenek

Tütsüleri, Kokuları: Afrika Menekşesi, Tüm yumuşak şehvetli kokular, Badem, Kayısı, Benzoin, Dut, Kiraz, Yasemin, Nane ( tohum), Kırmızı Sandalağacı, Vanilya, Menekşe, Gül

İlgili Mitolojik Unsurlar: Akka, Aphrodite, Erzulie, Estsamatlehi, Freya, Frigg, Ilmatecuhtli, Ishtar, Isis, Lalita, Medb, Qetesh, Renpet, Sukra, Selket, Tauret, Yolkai, Estan.

İlgili Büyüler: Aşk, sevgi uygulamaları.

 

Merkür’den sonra Güneş’e en yakın gezegendir. Çapı 12104 kilometre olup Dünyamıza çok yakın bir boydadır. Ay’dan sonra Dünya’ya en yakın olan gezegen olarak bilinir. Gökyüzünde en parlayan yıldızlardan biridir. Kendi etrafındaki dönüşü 243 dünya günüdür. Güneş gezegeni etrafında ise 255 dünya gününde döner. Uzaydan bakıldığında insanı etkileyen parlaklığıyla hiç de bağdaşmayacak kadar kuru bir yüzeyi olduğu gözlemlenmiştir.

Yörüngesi onu bize yaklaştırdığı zaman Venüs, en güzel sabah yıldızıdır (halk arasında Seher Yıldızı da denilir). Eski çağlarda yaşayanların bu yıldızda güzel bir kadının etkileri olduğunu düşünmelerine şaşırmamak gerekir. Güzellik tanrıçası, aşk tanrıçası olarak bilinir. Venüs’ün sembolü, işareti tıpta ve biyolojide dişiyi simgelemek için kullanılmıştır.

Parlak sabah yıldızı, gururlu Lucifer, odur. Bilgelik habercisi, bilgelik perisi odur. Ve gerçekten de gökyüzündeki yıldızların hiçbiri günün habercisi olarak ışıldayan Venüs’ün parlaklık ve şanıyla kıyas edilmez. Sabah yıldızı ve akşam yıldızı olarak iki yönlüdür. Tanrıçalar Inanna ve Ishtar’dan düşmüş melek Lucifer’e birçok tanrı ve tanrıça onunla ilişkilendirilmiştir. Cuma, Venüs enerjileri ile uyumlu, günümüzde Freya gününü yaratan Norveç tanrıçası Freya’ymış. Ancak gezegenin adı, Yunanlılar’a Afrodit olarak bilinen aşk tanrıçasından alınıyor.

Venüs
Venüs

Kadınların vücudunda yaklaşık olarak bakır miktarı erkek vücudundan % 20 daha fazla olduğu tespit edilmiş. Demir madeninde tam zıtı geçerli olmakla birlikte erkeklerin kanında kadınların kanındakine göre üçte bir daha fazla miktarda demir bulunur. Modern tıp bu tespitin derin anlamını kavramaktan çok uzak  ne yazık ki. Demir ve bakır seviyeleri tam da bu metallerin gezegenlerinin cinsel sembolizminden anlaşılacağı üzere cinsiyetle alakalıdır. İnsan vücudunda kandaki bakır miktarı ciddi bir şekilde hayati önem taşır.

Venüs ile bakır arasındaki bağlantının izini bulmak için eski kadim zamana bir zamanların bir aşk tanrıçası tarafından yönetilen bir Akdeniz adası olan Kıbrıs’ı dahil etmek gerekiyor. Bu adanın Afrodit’in adası olduğuna dair inançlar mevcuttur. Afrodit Kıbrıs Tanrıçası diye bilinmiştir. Botticelli’nin Venüs’ün Doğumu adlı tablosunda Kıbrıs kıyılarında deniz köpüklerinden doğarken resmedilir. Bakır kelimesi (Copper) Kıbrıs (Cyprus) isminden gelir. İngilizcede bakır anlamına gelen Copper kelimesi Latince cuprum kelimesinden gelir ki bu kelime Yunanca Kyprus kelimesinden türemiştir.

Eski kadim dönemlerde Kıbrıs adası en çok bakır çıkarılan yerlerden biriydi ve bu yüzden maden de adanın ismini almıştır. Eski dönemlerde pagan inançlarında Venüs ile ilişkilendirilen tanrı-tanrıçaların büyük miktarda bakır bulunan topraklarda yaşadığına inanıyorlardı. Tanrıçanın denizden geldiklerine inanmışlar ve bu yüzden bakır madenini su elementiyle bağlantılıdır. Bütün bakır tuzları deniz rengi mavi ve yeşil tonlardadır. Tüm bakır filizleri ve tuzlarında su bulunur. Neredeyse bütün bakır tuzları suda çözünme oranı yüksektir. Tavuskuşu kuyruğunun göz alıcı renkleri yeşil-mavi bakır komplekslerinden geldiği tespit edilmiştir.

Çekim gücü Venüs’ün gücüdür. Lodestone, doğal manyetik taş, bir Venüs maddesidir. Venüs size değerli şeyler çekmenize yardımcı olabilir. Şehvetli veya entelektüel hazlar için de bu gezegenle alakalı çalışmalar yapılabilir  Romantizme, güzelliğe ya da herhangi bir şeye değer veriyorsanız bu konularda büyü çalışmaları yapabilirsiniz.

Anadolu’ da Hitit ana tanrıçası Kubab’ ın kuşu güvercindi. AyrıcaTanrıça Afrodit’in de kuşuydu. Romalılar ona ” Venüs Coiumba” (güvercin Venüs) adıyla taparlardı ve mezar odalarına güvercin yuvası denildiği tespit edilmiştir.

Dogon kabilesi Güneş ve Ay takvimlerinden başka da Venüs takvimi kullanmışlardır. Venüs gezegenin, her biri “Venüs ‘ün gözü” olarak nitelendirilen altı faza sahiptir.  Mayalarda Venüs’ün kesin çıkış zamanlarını hesap etmişlerdir.

Boğa burcunda, dünyanın tanrıçası, fiziksel zevki, bedeni ve şehveti öne çıkar.  Terazide sanat, ilişki, adalet ve denge tanrıçasıdır. Ortaklar arasındaki iletişimi ve yaşamdaki daha ince şeylerin entelektüel beğenisini merak eden bir hava işaretidir. Her iki burçtada, pembe yanı sıra yeşil renkle de ilişkilendirilmiş. Tanrıça çağırılırken de bu renkler kullanılabilir. Venüs kalp ve boğaz çakrasını da yönetir. Uzun vadeli veya kısa vadeli aşk büyüleri yapılabilir. Kendinizi sevmek için de büyü çalışması yapabilirsiniz. Kırık bir kalbiniz varsa da yararlanabilirsiniz.

Keanu MAGI

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen buraya isminizi girin