Satürn

Satürn Sembolü
Satürn Sembolü

Satürn Günü: Pazar

Burcu: Oğlak, Kova

Hayvanı: Timsah, Keçi, Yılan, Ejderha, Basilisk,Köpekbalığı, Kaplumbağa

Sayıları: 3, 9, 15 ve 45.

Metali: Kurşun

Taşı: Oniks, Safir

Elementi: Toprak

Rengi: Siyah

İlgili olduğu Fiziksel Yerler: İskelet, kemik iliği, kalsiyum dengesi, dişler, yapısal ve bağlayıcı dokular, dalak, kulaklar.

İlgili olduğu bitkiler: Bıldırcın otu, Horozibiği çiçeği, Arpa, Kayın, Pancar, Dulavratotu Kökü, Kaktüs, Karanfil, Akasma, Kara kafes otu, Mavikantaron, Kramp Kabuğu, Selvi, Datura, Köpek Otu, Elm, Eğreltiotu, boğa yaprağı, Sarımsak, Kenevir, Orkun Kökü, Çam, Poke Kök, Kavak, Yosun, Patates, Ayva, Solomon Mühürü, Ceviz

İlgili olduğu bitkilerin özellikleri:  Soğutma, sıkıştırma, kurutma ve dengeleme yapan otlar, Dalak ve vücut yapısını etkileyen otlar (kemikler ve zayıf yönleri gibi), artrit gibi, yaşlandırmayı etkileyen bitkiler, sayıklatıcı veya hipnotik olan otlar

İlgili Olduğu Büyüler: Ölüm büyüleri, Kariyer İnşa etmek, Kara büyüler, İrade kontrolü, Dayanıklılık, Sabır, Dünya ile ilgili şeyler, Uzun ömürlülük, Istırap acı çektirme.

İlgili Tütsüler: Adaçayı, Misk, Mür, Silhat, Civet

İlgili mitolojik unsurlar: Ah Puch, Ahriman, Asrael, Erebos, Hekate, Hodr, Itzcolihuqui, Mokoi, Moros, Sebek, Sedna, Set, Skadi, Kronos (Yunan)/Satüm (Roma) –babası Uranüs’e isyan eden, kendi çocuklarını yiyen tanrI. Zamanın yöneticisi, ya şam ile ölüm, zaman ile sonsuzluk arasındaki eşiğin bekçisi. Ayrıca, kut­sanmış insanların adası Elysium’un ve Altın Çağ’ın hakimi.

Arketipi: Yaşlı, Bilge Adam, İnsanlardan uzak yaşamayı seçen münzevi

Anahtar Sözcükler: Karanlık, Yaşlılık, Zaman, Dönüşüm

Prensibi: Yaşamda kendini gerçekleştirmek için iç dünyaya uygun bir dış dünya yapılandırma

satürn

Satürn belki de en tanınmış ve en tanınmış gökbilim nesnesidir. Satürn çoğunlukla hidrojen, helyum, amonyak ve metan gazından oluşan bir gaz gezegenidir. Çıplak göz ile izlenebilen 5 gezegenden biri (diğerleri, Merkür, Venüs, Mars, ve Jüpiter) olarak eski çağlardan beri uygarlıkların dikkatini çekmiştir. Yüksek miktarlarda hidrojen ve helyumdan oluşan ve gaz devleri sınıfına girdiği bilinir.

Bilinen 17 uydusu var; Pan, Atlas, Prometheus, Pandora, Epimetheus, Janus, Mimas, Enceladus, Tethys, Telesto, Calypso, Dione, Helene, Rhea, Titan, Hyperion, Phoebe. Satürn gezegeni kalın ve düzensiz bir atmosfer tabakası ile çevrilidir. Atmosferindeki temel bileşen, Güneş Bulutsusu’nun içeriğine benzer olarak, hidrojen gazı olarak tespit edimiştir.

Satürn medeniyetler ve sosyal düzen ve uygunluk tarım kurucusu tanrısıydı. Glif, çoğunlukla tırtıl benzeri gibi görülürken, öncelikle “haçın altı ayresiz” olarak bilinirken, Jüpiter’in glifi “haçın üstündeki hilal” şeklindedir. Satürn gezegeninin halkaları çevreleyen ve çevreleyen ünlü halkaları, insanın sınırlamaları ilkesini yansıtıyor. Satürn, güneşin etrafında dönmek için 29.5 yıl sürüyor ve zodyakın her bir işaretinde yaklaşık 2.46 yıl geçiriyor .

sator
“SATOR”

Satürn kelimesinin latin dilinde tohum atmak veya ekmek (İng. sow) anlamına geldiğini ve  “sator”1 kelimesinden türediği düşünülüyor. Eski gezegenlerin sonuncusu, belki de hayatımızın en iftira atılmış astrolojik gücüdür. Ortaçağ astrologlar Buna daha “Büyük Malefik”2  derlerdi. Ölüm gezegeni olarak biliniyordu, çünkü karanlık çağlar boyunca bir insanın ortalama ömrü 30 yıldı satürn dönüş olarak adlandırılıyordu. Satürn dönüşü, Satürn‘ün yeniden doğduğunuz andaki konumuna gelmesi olarak açıklanabilir.

 

Gerçekten de Satürn, satürn dönüşü ile ilişkili olan karma gezegeni, sınırlamaları ve disiplini, hayatımızda yaklaşık otuz yıllık bir döngü oluşturuyor ve bu da genellikle geçmiş dersler ile yüzleşmeye ve yeni bir döngüye girmeden önce bilgelik kazanmaya zorluyor. İnsanların otuz yaşlarında nasıl değişmiş oldukları fark edilebilir. Astrolojik olarak yeni bir yaş grubu olarak benimsenebilir. Farkında olanlar için öğrenme ve büyüme için mükemmel bir dönem olabilir. Buna karşı mücadele edenlere ve hatta buna karşı öfkelenenler için, deneme ve hayal kırıklığı bir dönem olabilir. Astrolojik döngüde birey,  ilk Satürn döngüsünün sonuna kadar tamamen yetişkin bir birey sayılmaz.

Astrolojik olarak bu gezegende sınırlama, sınırlamalar, sınırlar, pratiklik ve gerçeklik, kristalleşme ve yapı ilkeleri ile ilişkilidir. Satürn, hırs, kariyer, yetki ve hiyerarşi ile uyumlu toplumsal yapıları yönetir. Bir kişinin görev, disiplin ve sorumluluk duygusu ile zor zamanlarındaki fiziksel ve duygusal dayanıklılığı ile ilgilidir. Satürn ayrıca, uzun vadeli planlamayla ilgili bir kişinin bölümünü temsil ettiği düşünülür. Satürn’ün Dönüşünün, her bir kişinin hayatında önemli olayları işaret ettiği söylenir. Birinci yüzyıl şair Manilius’a göre, Satürn üzgün, ahlaksız ve soğuk ve daha büyük aptalca olarak tasvir edilmiştir.

Tıpta bu gezegen, iskelet sistemi, deri, dişler, safra kesesi, dalak ve vagus sinirine başkanlık eder. Kuru ve son derece soğuk süreçleri ve  figürleri sembolize ediyordu. Bu gezegen, gezegenler hiyerarşisinde en yüksek gezegendir (eskilerin bildiği kadarıyla) ve bu yüzden de tanrılara en yakın olan bir gezegen olmakla birlikte ölümsüzlük ve uzun ömür ile ilişkilidir. Bu gezegenin enerjisi, yasalar ve düzen, kurallar, sınırlar ve kaçınılmaz olan her şeyin, ölümün, vergilerin, kaderin, evrimin enerjisidir.

saturnSatürn için Yunanca adı olan Kronos, zamanın babasıdır. Efsaneye göre, ölümün ardından ruh, kurşunlardan yapılmış tabelalarda tartılır; Satürn’ün egemen metali Kurşun, Satürn’ün ciddi doğasıyla ilişkilidir; aynı zamanda bu elementin ağırlığını miras alır. Satürn’ün yönetici astrolojik evi Oğlak burcu olup, bu yıldız işaretinin azim ve kalıcılığını kazanmaktadır.

Oğlak burcu, en uzun gece olan 21-22 Aralık itibariyle başlar ve 20 Ocak’ta sona erer. Güneş’in Satürn’ün hakimiyetine girmesi bir çok uygarlıkta farklı şekillerde kutlanmıştır. ”Kış gündönümü”3 olarak bilinen en uzun gece, Antisatürnk Yunanlılarda “Saturnalia”4 olarak bilinir. İbrani geleneklerinde ise “Tekufah Tevet”5 olarak geçiyor. İran kültüründe islamiyet öncesi şaman inançlarından gelen ve şii mezhebi anlayışında da var olan “Yelda”6 ismiyle kutlanır.

Antik pagan geleneklerinde tohumların toprağın altına gönderilmesine ve kış mevsiminin başlangıcına işaret eden ve 31 Ekim gününe denk gelen Samhain ve Jülyen  takvimine8 göre Kuzey yarım kürenin kışa tam anlamıyla geçmesine işaret eden ve 24 Aralık gecesine denk gelen Noel de aynı satürniyen konseptinde yer alırlar. Asıl kutlanan ”zamanın başladığı zaman”dır.

Evren yaratılışında başlangıçta,   her şey sonsuzluk ve kaostan ibaret olarak vardı. Varlığın sınırları ve boyutları bilinmiyordu ve daha sonra saf enerji kütle kazanarak böylelikle ’’ mekan ve zaman’’ var oldu. Zaman, insanlara enerjilerine şekil ve yön vererek yollarını bulmayı öğretti. Ama insanlar bunu bir meydan okuma gibi gördüler. Bu sürece  uyum sağlamakta zorlandıkça, zaman kavramına sinirlendiler, kimi zaman isyan ettiler. Kimi araplar ‘’Dehr ve Zuhal’’ dediler zamana,kimi türklerde ‘’Felek’’, yunanlılarda ‘’Kronos’’, Romalılarda ise “satürn” dediler.

Roma’yı kuran Satürn olarak bilinirdi. Roma halkı, bu eski ve büyük tanrıya saygı da kusur etmezdi ve sevilen bir tanrıydı. Çünkü Roma halkına ziraatı yani  toprak ekmeyi biçmeyi, şarap yapmayı ve ekmek yapmayı öğretmişti. Kavramları bir araya getirirsek Roma’da toprak, buğday, ekmek, şarap, asma ve nar; Satürn ve Roma halkı için müthiş önemli ve oldukça kutsaldı. Roma’da bereketin, toprağın, ziraatın ve yıldızların tanrısı olarak bilinir ve  Roma’lılar her yılın 22 Aralık’tan 20 Ocak’a kadar olan süreyi ona adamışlardı. Romalılar her sene bu tarihlerde onun onuruna festivaller yapılırdı ve şarap, üzüm, buğday, ekmek ve nar dağıtır kutlarlardı.

Türk mitolojilerine bakacak olursak, Altay Türklerine göre Satürn gezegeni, Kara Han’dı. Kara Han, göklerin 7. Katında yaşadığınave gökleri, yerleri, insanları ve tanrıları Kara Han’ın yönettiğine inanılırdı.

Ezoterik olarak incelenirse gnostik akımdakiler ve kabalacı filozoflar onu Eski Ahit’deki tiran ve kurallar konusunda katı ve takıntılarıyla bilinen baba figuru olarak yorumlarlar. Hakikaten de antik çağların Satürn’ü ve Yhv 9 ile alakalı bir ilişki olabilir. Şöyle ki Yhv‘ın Sabbath’ tı ya da kutsal gün Saturday (Cumartesi) yani Saturn’s day (Satürn’ün günü) ortak bir kaynaktan geldiği düşünülebilir.

Bu gezegenin gezegensel enerjisine karşılık gelen otlar, diğer otların hayatta kalmak için mücadele edecekleri yerlerde gelişen kuru otlar, kısır topraklar veya küçük güneş alan bölgeler olma eğilimindedir. Satürn bitkileri sıkıntı içinde gelişir ve belki de beklemediğimiz veya istemediğimiz yerlerde büyür. Çoğu Satürn bitkisi görünüş ve koku bakımından biraz çirkin olmakla birlikte genellikle mavi veya mor çiçeklerle renklidir. Satürn Mineralleri ağır ve karanlıktır.

Spiritüel olarak, Satürn kök çakra ve taç ile ilişkilidir. Satürn, dünya unsuru, fiziksel dünya ve dünyada varolan tüm deneme ve sınırlamaları ilişkilendirir. Tacın hükümdarı olan Satürn, karmanın kararını ve daha yüksek bilinçliliğe doğru ilerlemeyi temsil eder.

Kabala’da, Satürn, Binah’ın10 sefirotuyla ilişkilidir ve ilahi dişil, kozmik tanrıça ve yok ediciyle bağlantılıdır.

Bu gezegenin enerjisini, hayatınızda kaos olduğunda, düzen ve yapı getirmek için kullanın. Bir hedefi tamamlamak veya bir programı sürdürmek için disiplin kazanmak için kullanın. Disipline ihtiyaç duyduğunuzda, egzersiz ve diyet rutinlerini devam ettirmek için Satürn’ün enerjisini kullanabilirsiniz. Gezegenin gücü doğu yogik ve dövüş sanatı geleneklerinde iyi bilinir.

Bu gezegen ile ilgili büyü çalışmalarında sunağın veya diğer sihirli çalışma alanının önünde durduğunuz zaman, kendinizi mür11 yağıyla doldurmanız yeterlidir. Satürn’ün glifini, hilalle çizin, küçük harfler t ve h’ye benzeyen kısmını da çizmeyi unutmayın.

Keanu Magi


Dip Notlar

1- Sator: “ROTAS OPERA TENET AREPO SATOR” latince kelimeler, alt alta yazıldığında bir sihirli kare elde edilir.  Kareyi oluşturan kelimelerden ilki olan “SATOR”  “ekici, toprağı eken kişi, çiftçi” ,“AREPO”nun bir Kelt arazi ölçü birimi olan ve “saban, pulluk” , “TENET” kelimesi “tutmak, sahip olmak” manasındaki “teneo” kelimesine, “OPERA” Latince’de “yapılması gereken şey, iş, eser” gibi manalara gelen “opus” kelimesinden, 5. satırdaki “ROTAS” kelimesinin kökeni ise  “tekerlek, bir eksen etrafında döndürmek” gibi manalara gelen “rota, roto” kelimeleri olarak bilinir.
2- Büyük Malefik Malefic ‘ terimi , kelimenin tam anlamıyla ” kötücül ” anlamına gelen Yunanca kakopoiosteriminden türetilmiştir. Mars Küçük Malefik olarak bilinir. Venüs Küçük Benefik olarak bilinir. Jüpiter ise büyük benefik olarak bilinir. Malefik uğursuz, benefik de astrolojik olarak uğurlu anlamına gelmektedir. Merkür nötrdür.
3- Kışgündönümü Diriliş günü olarak da geçer. Lamba Festivalleri de bu aralıklarda kutlanır. Antik Mısır’da Osiris’i anmak için kutlanılır 25 Aralıkta. Winter Solstice olarak da bilinir.
4- Saturnalia Roma Paganizminde Satürn onuruna kutlanan bir bayramdır.
5-Tekufah Tevet İbranilerde  Jepthah’ın kızını kurban ettiği gündür. Güneş Oğlak’a girdiğinde ; bu kışın başlangıcı, ya da “et ha-ḥoref” (kış-zaman) gecenin en uzun olduğu zamandır.
6- Yelda Eski iran zamanında  selvi ağacını kışgündönümünde yani yelda gününde altın ve gümüşlerle süslüyorlardı. Daha sonra hristiyan geleneklerine aktarılarak selvi ağacı yerine eski mezopotamya dagüneşe tapanların etkisiyle  çam ağacını süslenmeye başlanmıştır.
7- Samhain Cadılar bayramı olarak da bilinir. Son hasat anlamına gelir, mahsullerin toplandığına işarettir. Karanlık ve ölümün hüküm süreceğine işaret eder.
8- Jülyen Takvimi Julius Caesar tarafından bir dönem kabul edilen ve batı dünyasında uzun bir süre kullanılan takvim olarak bilinir.
9- YHV Yehova anlamına gelmektedir. Lakin sesli harflerinin ne şekilde olduğu bilinmemektedir ancak yehova diye kabul edilmektedir. Tanrı ismidir İbrani geleneklerinde.
10- Binah Kabalada üçüncü sefirottur. Anlayış anlamına gelmektedir.
11- Mür Parfüm yapımında kullanılan bir bitki. Mısırda ve bir çok uygarlıkta yaygın bir şekilde kullanılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen buraya isminizi girin