Merkür

Merkür Sembolü
Merkür Sembolü

Merkür’ün Yönettiği Burç: İkizler ve Başak

Taşı: Opal, Akik.

Madeni: Civa

Renkleri: Mor,sarı

Günü:  Çarşamba

Erk Hayvanı : İbiş Kuşu, Maymun

Fiziksel Bağlantıları: Beyin ve sinir sisteminin koordinasyonu. Solunum sistemi. Tiroid bezleri. Konuşma

İlgili Anahtar Kelimeler: Peygamberler ve rehberler, Hileler, Öğretmenler, Bilgelik, İletişim, Ticaret, Büyücülük

İlgili Mitolojik Unsurlar: Anonna, Anubis, Asclepius, Ate, Brahma, Buddha, Corvus, Dhanvantari, Diancecht, Dosojin, Ea, Eleggua, Fugen, Bosatsu, Furina, Ganesha, Glooskap, Hanuman, Hermes, Hermod, Inari, Iris, Loki, Manannan, Mediterina, Nabu, Nzambi, Okuninushi, Raven, Shen, Nung, Tara, Tashmit, Thoth, Xaman Ek, Yacatechutli, Yanauluha.

İlgili Bitkilerin Nitelikleri: İnce veya tüylü yaprakları olan bitkiler (bunun sinir sistemine benzediği düşünülür). Beyindeki fonksiyonu, konuşmayı, düşünceyi, akciğerleri, sinir sistemini veya konuşmayı etkileyen tıbbi bitkiler, özellikle bu işlevleri hızlandıran bitkiler. Entelektüel kapasiteyi veya hafızayı arttıran otlar. Hızlı büyüyen yabani otlar, sürüngenler, sarmaşık bitkiler (Merkür hızlı olduğu için)Uçucu aromatik otlar; genellikle meyan kökü tadına sahip

İlgili Tütsüler: Hindistan cevizi yaprağı, kedi otu, avrat otu, meyan kökü, anason, badem, benzoin, nane, adaçayı, lavanta, tatlı bezelye, vadi zambakları, bergamot, sandalağacı

İlgili Bitkiler: Dere otu, havuç, kuş otu, rezene, çemen, orkide, nergis, maydanoz

İlgili Büyüler: İyileştirme gücü için, dil öğrenmek için, bilimsel veriler için bu gezegen kullanılabilir. Durugörü, casusluk ile alakalı büyüler yapılabilir. Mantıklı çözümler sunabilmek için, iletişim konusunda ve başkalarıyla bağlantılı konularda çalışmalar yapılabilir. Hile konusunda bu gezegen ile büyüler yapılabilir.

 

Merkür Gezegeni
Merkür Gezegeni

Merkür, Samanyolu galaksimizde bulunan Güneş sisteminin en küçük gezegenidir. Bu gezegenin çapı 4880 km kadar olup dünyamızdan görülmesi oldukça güçtür. Bu sadece küçük bir gezegen olmasından kaynaklı değil. Aynı zamanda güneşe çok yakın bir mesafede olduğu için sürekli ışık bir fon üzerinde olmasından kaynaklıdır. Güneş etrafındaki bir turu 88 dünya günüdür (1 Merkür yılı). Kendi ekseni etrafındaki dönme süresi ise 58, 7 dünya günüdür. Merkür yörüngesi, etrafında dik bir açıyla döner. Yoğunluğu çok  yüksek ve yüzeyde sıvı bulunmuyor. Atmosferi olmayan bir gezegendir.

Merkür gezegeni, Ay ile fiziksel olarak ortak noktalara sahiptir. Lakin Ay daha çok duygusal doğamızı ile alakalı iken, Merkür zihinsel tarafı ile çalışır. Her ikisi de en hızlı hareket eden gezegenlerdir, oysa Ay, teknik olarak Dünya’nın bir uydusu olup, Merkür güneş sistemimizde gezegenlerin en hızlılarındandır.

Merkür’ün simgesindeki yarım dairenin insanın yeteneklerini ya da aklını, altındaki tam dairenin ruhu ve bedensel bütüna ve onunda altındaki kişisel çizgilerin maddesel tutumu temsil ettiği söylenir.

Merkür düşünceleri temsil ederse, düşüncelerimizi ne kadar çabuk değiştirebildiğimizi ve düşüncelerimizin değişime ne kadar hızlı katlandığını gösterir. Merkür, duygu sularından etkilenmeyen, açık, mantıklı bir algıdır. Aynı zamanda bilinç ile bilinçaltı arasında arabulu görevi üstlenir, çümkü onun algılama gücü, rüyalar gibi bilinçaltı imajların farkedilmesini ve anlaşılmasına yardım eder. Bunların yanında ayrıca konuşma yeteneğini, merakı, bilgiye açığı, öğrenmek konusunda ataklığı, azmi ve yeteneği de simgeler.

Merkür zihnimizin kütüphanesinden mesul gezegendir. Nasıl bilgi topladığımızı, nasıl düşündüğümüzü gösterir. İşi tarafsız bir şekilde bilgi ve haber akışını sağlamaktır. Eril veya dişil değildir. Cinsiyet söz konusu değildir.

Hiçbir atmosfere sahip olmayan Merkür’ün yüzeyi, Ay gibi hiçbir erozyona maruz kalmaz. Bir şey Merkür’de bir iz bıraktığında, her zaman hatırlanır ve kaydedilir. Merkür büyücülük ve mesaj vermek yani elçilikle doğrudan bağlantılı bir gezegendir. Mesela Hermes, yunanlarda tanrının elçisi olarak görülür. Tanrı Apollon tarafından verildiği söylenen kadüse asası ile bilinen Hermes, antik romada Mercure Trismegistus olarak anılmıştır. Eril öğenin temsilcisi olarak kabul edilmiştir. Yazı, müzik, astroloji, ölçü, tartıların keşfi ona dayandırılmıştır. Bazı öğretilerde Thoth adını da almıştır. Tıp, simyayı da öğreten kişi olarak görülür. Diğer Merkür ile bağllantılı olan mitolojik unsurlar da  Norse Odin, Loki, Hiemdell ve Hermod’dur; Celtic Ogma, Lugh, Gwydion, Merlin; Sümer Nabu; Afrika Papa Legba ve Hindu tanrıları Ganesha ve Sarasvati’dir.

Mısırda bilgeliğin tanrısı olarak görülen Thoth merkürle ilişkilidir. Tanrıça Maat ile beraber zamanın başında kendi kendine yaratılmıştı ya da Güneş Tanrısı Ra tarafından yaratılmıştı. Hermopolis’te Thoth’dan sekiz çocuk oluşturmuştu, en önemlisi gizli olan Amen’di. Amen, teb’de evrenin lordu baş tanrısıdır. Thoth isminin antik mısır dilinde orijinali thuti’dir ve yunanca versiyonu thoth olarak da bilinir.

Bilgeliğin Tanrısı Thoth
Bilgeliğin Tanrısı Thoth

Thoth, ibiş kuşu başıyla resmedilmiştir ve elinde bir kuş tüylü kalem ve her şeyi yazdığı parşomenler vardır. Tanrıları içeren neydeyse tüm temel görüntülerde Thoth, görevli olarak görünürdü ama özellikle ölülerin hükmünde görüldüğü ve Tanrılar’ın habercisi (ulağı, elçisi) olarak bilinmiştir. Osiris öğretilerine göre Thoth, Osiris’in yardımcısı olmuştur. Hiyeroglifleri icat edenin thoth olduğu şeklinde bir düşünce vardır.

Eski Mısırlılar, onu “Ra’nın kalbi ve dili” olarak tanımlayarak yetkilerini özetlemiştir. Başka bir deyişle, Thoth ilahi akıl ve iradeyi ve bunun yerine getirildiği emirleri temsil ediyor. Thoth’un bilginin tanrısı konumunda bulunmasının bir sonucu olarak, Ptolemaik ve Roma dönemindeki yazarlar, çeşitli kitapları ‘Hermes Trismegistus”a atfettiler. Bunlar, felsefe ve din olarak ( örnek olarak  Corpus Hermeticus ve Asclepius ), astrolojiye (örneğin, Liber Hermetis) ve büyü kitapları(yayınlanmayan çok sayıda metin, az sayıda tercüme edilmiş). Felsefe kitapları yalnızca putperestler tarafından değil, aynı zamanda Lactanius gibi Church Fathers tarafından okunmuş ve çok değerli olduğu konusunda fikir birliğine varmışlardır.

Paganlarla alakalı bir kaynakta Graves fındık ağacını sözü edilmesi yasak olan Merkür’le özdeşleştirir. Bilgeliğin olduğu ve anlayışın bulunduğu yer için şöyle der: ” Bir elma ağacının altında saf  meditasyonla. Cuma gecesi, elma toplama zamanında, dolunay olduğunda; arayan kişi Fındık / Merkür’ün, Çarşamba’nın çocuğu olacaktır.”

Eski Babilde ise Merkür gezegeni ile ilişkilendirilen Nabu’ydu. Bilgileğin tanrısı olarak bilinirdi.

Hermes
Hermes

Astrolojide merkür’ün girdiği burç ve eve bakılmalıdır. Kişiye ne tür bir eğitimin yararlı olabileceği anlaşılabilir.

Merkürle birlikte daha aktif bir biçimde zihnin çalışabilmesi için bu çalışmaları yapabilirsiniz. Herhangi bir şeyin daha hızlı bir şekilde olması veya akışı için da uygundur.  Merkür için bilim konusunda da yardım alabilirsiniz.

Keanu MAGI

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen buraya isminizi girin