MARS

Mars'ın Sembolü
Mars’ın Sembolü

Mars Günü: Salı

Erk Hayvanları: Ağaçkakan, Kurt

Rengi: Kırmızı

Yönettiği Burçlar: Koç ve Akrep

Elementi: Ateş, Su

Metali: Demir

Taşları: Yakut ve diğer kırmızı taşlar

Bitkiler & Tütsüleri: Kaktüs, Şeytantersi, Mür, Ejderha kanı, Biberler, Kişniş, Aspir yaprakları, Kahve, Kapari, Kakule, Sarımsak, Zencefil, Sümbül, Zerdeçal, Sedir, Ardıç ağacı, Selvi, Gül ağacı

İlgili olduğu Bitkiler:  Dikenli bitkiler, çünkü Mars bir asker olarak bilinir, diken de savunma olarak görülür. Güçlü, baharatlı bir tada sahip bitkiler, çünkü Mars çok fiziksel olarak da bir çok elementi içeriyor. Cinsel güç için olan tıbbi bitkiler. Zehir salgılayan, dokunulan yeri yakan bitkiler. Vücuda ısı veren bitkiler.

Fiziksel Bağlantıları: Adaleler, Safra kesesi, Kan, Alyuvarlar, Bedenin ısı ayarlama sistemi, Erkek cinsel organları.

Mitolojik Bağlantıları: Aries (Yunan)/Mars (Roma) – Yunanlı­ların zalim saydıkları, dolayısıyla sevmedikleri ve beğenmedikleri, ama Romalılar tarafından bir devlet tanrı katına yükseltilen savaş tanrısı. 

İlgili Tanrılar: Ab Kin Xac, Ahulane,  Alaisiagae, Anhur Arawn, Ares, Pallas Athene, Babd Catha, Bellona, Bhima, Camalus, Cit Chac Co, Ek Ahau, Ek Chuah, Enyo, Freya, Gwydion, Huehuetotl, Huitzilopochtli, Igtinike, Kali, Kuan Ti, Macha, Maeve, Mars, Medb, Menthu, Mixcoatl, Montu, Morrigan, Nemain, Nina, Odin, Smertios, Teutates, Tiwaz, Vulcan, Weland, Woden.

Mars Gezegeni
Mars Gezegeni

Güneş’e bizden uzak gezegenlerden ilkidir. Kızıl bir görünümü vardır bu yüzden de kızıl gezegen olarak adlandırılmıştır. Güneşten yaklaşık 228.000.000 km uzaklıktadır. Eksen eğimi 24 derece olup Dünya’ya yakındır. Dünyadan küçüktür.

Eski Romalıların savaş tanrısı olarak bilinirdi. Eski astrologlar, gezegenin şiddet ve ani öfkeyi temsil ettiğini düşünürlerdi. Günümüzde astrologlar, Mars’ın yıldız haritasında daha çok atılganlık ve enerji derecesini gösterdiğini kabul etmektedirler. Mars, kuşkusuz “erkek” bir gezegendir. Mars, her tür ihtiras, sağlık ve liderlik yeteneğini belirtir.

Astrolojik ve büyüsel olarak, gezegenlerin en yanlış anlaşılanlardan biri olarak söylenebilir. Birçoğu  bunu öfke, hayal kırıklığı, savaş ve yıkım gezegeni olarak göstermiş. Ve bu zaten kötü konumda olduğu zaman olabilir, ancak yalnızca bu açıklamaları görüp, diğer özelliklerini görmezsek bu gezegenin asıl özünü kavrayamamış oluruz.

Bu gezegenin enerjisi kişisel iradenin gücüdür. Yapmanız için sizi teşvik eden enerjiyi barındırır. Enerjiyle ne yaptığınız tamamen size kalmış. Kardeşi / sevgilisi Venüs gezegeninin tam tersine benzer. Venüs enerjisi  çekmek ve olayların olmasını sağlayabilir, ama Mars ise dışarı çıkıp, bir şeyler yapmak ve bunu başlatma iradesini size sağlar. Bir şey olmasını sağlıyorsanız, bir şeyi başlatmak veya bitirmek gibi irade gücünü kullanıyorsanız, bu gezegenin kendisini kullanıyorsunuz demektir.

Mars’ın gezegen özellikleri bize büyülü ve güçleri hakkında bilgiler verebiliyor. Mars’ta yüksek miktarda demir içeriyor ve demirin oksitlenmesi sonucu pas vardır yüzeyinde. Dünyadan rahat bir şekilde görüntülenebiliyor. Bununla alakalı NASA tarafından da zaten Mars ile alakalı keşif haritları yayınlanmış. Mars’ın yüzeyi büyüsel anlamda bize bazı ipuçları verebiliyor. Ve savaşçıların da bildiğiniz üzere silahları demirdendi.  Mars’ın metali demir olmakla birlikte büyülerde bu gezegenle alakalı çalışmalarınızda demiri kullanabilirsiniz. Sihirli demir tozu, demir çiviler korunma çalışmalarında kullanılabilir. İstenmeyen enerjileri yok etmek için de elektirik enerjisini de Mars ile yönlendirebilirsiniz. Bir istilacı olarak değil de, savunma amaçlı büyüler kullanmanız için uygundur.

Mars çok ince bir atmosfere sahip olduğu için Venüs gibi enerjiyi tutamaz. Ve şunu da söyleyebiliriz, bu gezegen değişimi yaratmak için iradenizi eyleme geçirmekle ilgilidir. Kırmızı renk ve yüksek gün sıcaklığı da kızıl gezegeni ateş unsuru ile ilişkilendirir. Ateş enerjimizin bir parçasıdır – tutku, yoğunluk, kariyer, cinsellik ve hatta maneviyat olarak ifade edilir. Bazı gelenekler, fiziksel canlılık, cinsel zevk ve yoğun enerji için Mars’ı kök çakrasına yerleştirir. Güneş sinir ağıyla da ilişkilendirilir. Bu iki çakra ile Mars’ın enerjisini kullanabilirsiniz. Mars, bilinçsiz bir şekilde kullanıldığında  gelişen olaylarda  yıkıcı ve savaş benzeri bir hal alır. Bilinçli bir şekilde kullanıldığında, Mars zaferin gücü olarak söyleyebiliriz.

Arketip olarak saldırgan ya da koruyuculuk olarak savaşçı olabilir. Savaşçılar ikisi birden olabilir. Birçok mistik geleneğinde, Meksikalı Şamanizm’den Doğu öğretilerine kadar, mistik, manevi bir savaşçı olarak kabul edilir.

Ares, Poseidon’un oğlu Adonis’i Ödürürken

Ares, Jüpiter’ in karısı (meşru olan karısıdır) İra’ dan doğmuştur. Savaşı simgeliyor aynı zamanda birtakım efsanelerde Ateş ve Demircilik Tanrısı kardeşi İfestos (Vulcan) ile benzetmeler  yaparak Mars’a da ateş ve demircilik özelliklerini eklemişlerdir. Ancak bu astrolojide çok tutarlıdır. Fiziki varlığıyla savaşçıdır ancak, o her anlamdaki mücadele ve elde etmeyi içeren bir enerjiye sahiptir. Her türlü ihtiras, cinsellik ve çıkar savaşımlarını da simgeler.Bir savaş destanı olan İliada’ da Homeros Ares’ ten bu nedenlerle nefret eder. Ona, “azgın, kızgın, insafsız”, “insanların baş belası” “dönek” “insan öldüren” diye bahseder ve ona bu şekilde seslenir. Babası Jüpiter de Ares’ ten hoşlanmadığını belirtir. Aynı zamanda Ares demircilikte usta olduğu yazılır.

Ares
Bir Savaş Tanrısı: Ares

Kurt ve ağaçkakan Mars için kutsaldılar. Romalıların savaş tanrısı; Matius (Mart) ayı aslında bu gezegenden geliyor. Daha ilk zamanlarında Roma’da İupiter ile birlikte, savaş tanrıları Mars ve Quirinus’a da taparlardı. Tiber ile Pincius ırmakları, Quirinal ile Capitolium arasındaki düzlükte, Campus Martinus (Mars meydanı) ‘da halk, ordunun dernek günleri Mars sunağı etrafında toplanırdı. Bu düzlükte beş yılda bir Suovetaurilia kurban törenleri yapılır; bir domuz, bir koyun, bir boğa kesilir; halk günahlarından temizlenirdi. Mars’ın kutsal kargıları, kalkanları Regia’da dururdu (Ancilia). Mars’ın en eski tapınağı, şehrin hemen dışında Via Appia’da idi. Adonis’i üzerine yaban domuzu salarak öldüren Ares kıskançlıktan dolayı bu cinayeti işlemişti. Bu yüzden Adonis’i anma törenlerinde domuz kurban edilerek bir gelenek halini almıştır.

Savaşçı olduğunu söylemiştik, bu yüzden savaş işlerine bakar. Herhangi bir meydan muharebesine karar verdikleri zaman, savaşta aldıkları bütün ganimetleri Mars’a adarlar. Galip gelirlerse, esir ettikleri bütün canlı yaratıkları kurban ederler. Diğer bütün eşyayı bir tek yerde toplarlar. Birçok devletlerde, bu gibi eşya yığınlarının kutsal yerlerde bir tepe meydana getirdiği görülür.

Mısır mitolojisinde Seth ve Horus akla geliyor. Seth çoğu kitapta sürekli bir kötülük tanrısı olarak gösterilmesine rağmen, başlangıçta bir yıkım tanrısıydı ve çöl fırtınasını o sağlıyordu. Çöl tanrısı olarak da denilmiştir. Diğer Mısır tanrılarından farklı olarak, kızıl saçlı olarak tasvir edildi. Horus ise güneş özellikleri barındırmasına rağmen, Osiris’in öldürülmesinden sonra Mars’ın özelliklerini kazanmaya başladı.

Astrolojide Enerji ve hareket gezegeni olduğunu söyleyebiliriz. İrade gücünü, bireyin fethetme isteğini temsil ediyor ve aynı zamanda hayatta karşımıza çıkan güçlüklerle mücadele etmek ve dünyaya nüfuz ermek için ihtiyaç  duyduğumuz enerjiyi ve dayanıklılığı temsil eder. Kazalar, yangınlar, kesici aletler, cinayetler hep bu gezegenle ilişkilidir. Kötü konumda ve kötü açılarda ise çok yıkıcıdır.

Çağdaş bir Fransız istatikçi  Michael Gaulquelin, ünlü askerlerin yıldız haritalarında Mars’ın güçlü olduğunu keşfetmiştir. Astrolojide kullanılan sembolü ise  tıp ve biyolojide “erkek” olarak simgelenmiştir. Bu semboldeki ok başı, bu gezegenin zorlama gücünü ve yönetme isteğini açıklar. 

Ritüelde bu gezegenin enerjisini çekmek için, mumlar, sunak giysileri ve giysileri kullanarak titreşimi çekmek için kırmızı renk kullanın. Bir Salı günü yapın ve ya gezegensel saatlerin nasıl hesaplanacağını biliyorsanız ritüeliniz her ne olursa olsun bu gezegenin saatinde yapın. Ay veya Güneş Koç’da olduğunda, güçlü bu gezegenin etkilerini kullanabilirsiniz.

Keanu MAGI

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen buraya isminizi girin