JÜPİTER

Jüpiter'in Sembolü
Jüpiter’in Sembolü

Jüpiter Günü: Perşembe

Burcu: Yay ve Balık

Hayvanı: Kartal, Boynuzlu At

Cinsiyeti:  Eril

Sayısı: 4

Metali: Kalay

Taşı: Ametist, Zümrüt, Elmas, Lacivert taşı, Safir, Kaplan gözü

Elementi: Hava ve Ateş

Rengi: Mavi,Mor ve Sarı

İlgili olduğu Fiziksel Yerler: Karaciğer, Hipofiz Bezi, Hücrelerin Büyümesi, Yağ birikimi

İlgili olduğu bitkiler: Karanfil, Sedir, Kestane, Tarçın, Karahindibaba, Kuş Üzümü, İncir, Lavanta, Ardıç, Sandal ağacı, Lila, Çörek Otu, Adaçayı, Sumak

İlgili Olduğu Büyüler: Başarı, Koruma, Zenginlik, Genişleme, Büyüme

İlgili Tütsüler: Safran, Sedir Ağacı, Küçük Hindistan Cevizi

İlgili mitolojik unsurlar: Adonai, Archangel Zadkiel, Chango, Dagda, Jupiter, Odin, Zeus,

Arketipi: Yüksek düzeyde din adamı , misyoner, adalet insanı.

Anahtar Sözcükler: Genişleme, iyimserlik, adalet, inanç, din, yüksek öğrenime, uzun yolculuklar,       hukuk, başarı, refah, cömert, savurgan, abartılı, ziyankar.

Prensibi: Açılma, yayılma, iyi niyet.

Jüpiter, Güneş sistemimizde en büyük gezegenlerden biri olarak Güneşten sonra en büyük gezegendir. Güneşe uzaklıkta 5.sıradadır. Yüzey alanı dünyamızın yaklaşık olarak 120 katı olarak ölçülmüştür. Jüpiter, gaz olan bir gezegendir.  Kütlesinin büyük bir bölümünün  Hidrojen ve Helyum gazlarından oluştuğu tespit edilmiştir. Tamamı gaz olmamakla birlikte iç kısmında buz ve kaya tabakaları olduğu bilinmektedir. Merkez noktadaki sıcaklığın çok yüksek olduğu da tespit edilmiştir. Kalın bir atmosfere sahiptir, büyük miktarda Hidrojen, geri kalanı Helyumdur. Çok az miktarlarda Metan gazı, amonyak ve su buharı bulunmaktadır. Güçlü bir manyetik alanı vardır ve güneş sistemimizdeki en güçlü manyetik alana sahiptir. 63 tane uydusu vardır. Halkalı gezegenlerdendir.

Mitolojide incelediğimiz bilgilere göre, tanrıların babası olarak bilindiği ve Jüpiterin “en”lerin gezegeni olduğunu görüyoruz. Neşeyi, bolluğu, zevki, zenginliği veren bir güce sahiptir. En şanslı gezegen, en çok veren gezegen şeklinde bile tanımlayabiliriz. Etkilediği her şeye bolluk ve şans getirir. Astrolojideki etkisi de doğum haritasında geçtiği evlere, ilgili konularda bolluk veriyor, konumu da  kişinin zevkine olan düşkünlüğünü gösterir.

Jupiter varlık, zenginlik ve dünyaevi kazançları, maddiyatı yönetir. Jüpiter işlerin gelişmesini gösteren bir gezegendir. Felsefe, din konularla ekonomi, ticaret gibi konulardan Jüpiter sorumludur. Jüpiterin büyüme arzusu olumsuz sonuçları fanatikleşmeye, başkalarının inanç ve düşüncelerini engellemeye ve ütopik arzulara girişmeye çalışmaya neden olur. Savurganlık, israf jüpiterin olumsuz düşünceleridir. O yüzden Jüpiter ile dengeli çalışmak gerekmektedir. Jüpiterin tuzağı kibirdir. Rehavettir. O yüzden dikkatli olmakta fayda var. Jüpiterin amacı büyütmek ve genişletmektir. Bolluğu simgeler. Jupiteri güçlü olanlar yöneticiliğe yatkın olabiliyor.

Doğu geleneklerinde, Jüpiter’e binlerce güneşin ışığı denildiğini ama aslında aydınlatmaktan kasıt fiziksel bir ışık değil de  aydınlığın ruhsal ışığını yayar. Fiziksel olarak, bilim bize Jüpiter’in dev bir dev olduğunu söylüyor. Potansiyel olarak bir Güneş’tir, ancak asla gerçekteki Güneş’in yapısını barındırmayan bir Güneş olarak lanse edilmiştir. Olsaydı, tek bir Güneş olmak yerine, ikili bir güneş sistemi olurdu.

Zeus
Zeus

Yunan mitolojinde inceleyecek olursak Yunanlılarda Jüpiter’in karşılığı olarak Zeus, göklerin tanrısı , tanrıların babası olarak biliniyor. Kendi konumu sayesinde, arzuladığı her şeyle veya herkesle birlikte olabilir. Arzuladığını ele geçirebilmek adına kendini başka şeylere dönüştürebilir. Örnek vermek gerekirse Europa’ ile birlikte olabilmek için  boğaya dönüşmüştür kendisini. Bu tür cinsel birlikteliklerinden dolayı bir çok tanrı, yarı tanrı ve canavar Zeus’un babaları olduğunu söylemişlerdir. Bu sayı oldukça yüksektir, 120 gibi bir sayıdan bahsedilmektedir.  Göklerin tanrısı Zeus, bir çok dinde olduğu gibi yargılayan bir baba figürüne sahiptir. İyi şeyler yapıyorsanız, ödüllendirir ve çok iyi biri olarak karşınıza çıkar. Kötü şeyler yapıyorsanız en gaddar tarafını size gösterir.  Göklerin tanrısı yıldırımla birlikte resmedilir. Satürn’ü simgelen Krnos ile Rhea’nın çocuğudur. Herayla evlidir.

Zeus Jupiter
Zeus Jupiter

Romada ise Jupiter olarak biliniyor ve Babil’de de Marduk olarak bilinirdi. Marduk da bilindiği üzere tanrıların kralıydı. Babil şehrininin da baş tanrısıydı. Hamurabi döneminde Babil kenti  Fırat’ın siyasi konumu olduğunda, Babil’in lideri olarak Marduk’a tapılmaya başlanmıştır. Babil yaratılış destanı olan Enûma Eliş’te tanrıların en büyüğü olarak ortaya çıkmıştır.  Diğer bir ismi  “Büyük Efendi, dünyanın ve cennetin efendisi”  olarak biliniyordu. Onun gücünün, her daim fakir insanlara yardım etme ve kötüleri cezalandırmada kullandığı, onun yüce  bilgeliğinde saklı olduğuna inanılırdı. Bereket tanrısı olarak da bilinir, bu tanrıya inananlar mardailer yani Mardinlilerdir hatta. Merd-inliler olarak aslında biliniyor ve daha sonra r harfi düştüğü zaman Medlere dönüşmüş olma olasılığı vardır. Mezopotamya’da Marduk oranın koruyucu tanrısıdır. Nibiru, neberu adlarıyla da bilinir.

Ezoterik olarak, Jüpiterin sembolü, yarım daire (ruh, zihin) ve haçtan (madde) oluşmaktadır. Sembol hilaldir ama maddenin üzerinde dengelenen ruhun sembolü olduğunu söyleyebiliriz. Ruhun, maddi dünyada hassas bir şekilde enerjisel anlamda dengelenmiş olduğunu ama yine de maddenin üzerinde yükseldiği anlamına gelir. Yarım daire ufkun veya maddenin üzerindedir, ancak yine de haçın tamamının üzerine çıkamamıştır. Bu bir bakıma insan ruhunun ve zihninin fiziksel deneyimler ve dünyasal çevre kanalıyla genişleyip, yeni bir farkındalık ve bilinçlilik geliştirmesi gerektiğini göstermektedir. Metali kalaydır.

Tıp astrolojisinde Jüpiter karaciğeri yönetir, çünkü en büyük gezegendir ve karaciğer en büyük organlardan biridir. Metafizisyenler, karaciğer sorunlarının genellikle çözülmemiş öfkeden kaynaklandığını belirtmektedir.

3. gözü de etkileyen bir gezegendir. Jüpiter’in gücünü kullanmak için Güneş veya Ay Yay olduğunda çalışma yapabilirsiniz. 15 Ekim – 5 Aralık, Jüpiter enerjisiyle uyumlu hale geldiğimiz gezegen dönemidir. Kendi kişisel Jüpiter döneminiz, doğum gününüzden 208 gün sonra başlar ve 52 gün sürer. Bu zamanlarda, büyüme büyüleri, hem refah hem de maneviyat güçlü olur. Daha yüksek farkındalık, ruhsal gelişim, başarı, işletme, yönetim, yayıncılık, felsefe, eğitim, meditasyon ve psişik kalkan için Jüpiter üzerine odaklanmayı deneyebilirsiniz.

Güçlü Jüpiter enerjisi ile yapılacak basit bir meditatif ritüeli paylaşıyorum sizinle. Yukarıdaki kristalleri, taşları seçin ve sessizce meditasyon yapacak bir alan yaratın. Dört tane mor mum yakın. Kaslarını gevşetin, rahatlayın ve derin nefes alın. Yavaş nefes alın, 4’e kadar sayın, 4 saniye tutun, ve 4 saniyede verin nefesinizi yavaşça, bir süre devam ettirin, zihninizi sessizleştirin. İsterseniz, tütsü de kullanabilirsiniz. Çalışmaya başlamadan önce çalışma alanınızı arındırabilirsiniz, adaçayı ile. Kullanacağınız kristal bir taş da olabilir, ametist gibi. Size kalmış bir şey. Tütsüleyin onu da her kullandığınız malzemeyi arındırın.  Kristali tutarken kendinizi kristal haline getirin. Kendinizi kristalin titreşimine daldırın.

Her anın, kalbinizin her darbesi, kendinizi dışarıya doğru genişlettiğinizi hissedin. Kendinizi odayı doldurmak için hissedin, sonra evinizi doldurun. Evinizin ötesine ve mahallenize genişlediğinizi düşünün. Kendinizi çevrenizdeki her şeye sahip olduğunuzu hissedin, hiçbir şey size zarar veremiyor. Denge ve uyum içindesin. Kendinizi şehir, ve bölgenize doğru genişlettiğinizi hissedin, düşünün. Ülkeye, sonra da kıtaya ve ardından Dünya’ya genişlediğinizi düşünün. Dünyayı kozmos ile birleşmek için genişlediğinizi hissedin. Yapabildiğiniz en geniş alana genişlemeyi sürdürün ve her şeyin ilahi zihinde olduğunu anlayın. İşiniz bittiğinde, adımlarınızı geriye doğru çekin, yavaş yavaş vücudunuza ve kristalize geri dönün. Herkese ve bu güzel hediye için yaşadığınız her şeye ve özellikle de Jüpiter’e teşekkür edin. Kendinizi topraklayın ve yeni farkındalık duygusu ile dünyaya dönün.

 

Keanu MAGI

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen buraya isminizi girin