Çember Açmak Nedir?

Çember açmak, bir koruma alanı yaratmaktır. Bir koruma çemberi açmak, cadılıkta ve wicca inanışına sahip bireylerin büyü çalışmaları sırasında kendilerini korumalarının bir yoludur. Bir çok tradisyonda koruma çemberi açılır. Ritüeller ve yazım metni dokümanlarında, ritüel sırasında gelebilecek olumsuz enerjilerin veya zararlı varlıkların müdahalesi olmaksızın, ritüel çalışmalarınızı güvenli bir şekilde uygulayabileceğiniz bir alan yaratır.

Çemberin Çizilmesi

Çember çizilmeden önce, çemberinizi nerede oluşturacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Sunağın etrafına mı yoksa evinizin bir köşesine mi yoksa doğada mı ya da size uygun olan bir yerde mi çember açmak isteyeceğiniz rahatsız edilmeyeceğiniz bir alan seçmeniz gerekir. Çemberin çizilmesi şart değildir, ancak bazı ritüellerde kendi amaçlarına göre çizmeyi tercih edenler de vardır. Yine size kalmış bir seçenektir.

Çemberi, taşlarla veya kristallerle veya çember boyunca serpeceğiniz deniz tuzu ile çizebilir, ya da çember şeklinde her yöne gelecek mumlar yerleştirebilirsiniz.

-Çemberi çizebileceğiniz malzemeler;Kordon, Mum, Taş, Kum, Tuz veya Tebeşir.

Farklı geleneklerde başka malzemelerle de çizilmektedir. Çemberde pentagram hangi yönlere gelecekse o yerlere her elementin temsil ettiği mum koyabilirsiniz. Batı- Kuzey – Doğu – Güney şeklinde her yöne mum koyabilirsiniz ya da temel Ruh ile ilişkilendirilen baş uca da mum koyabilirsiniz. Alanınızı arındırmayı unutmayın. Bunun için bazı bitkileri araştırabilirsiniz, tütsüler kısmına bakabilirsiniz. Adaçayı ile tütsüleyebilirsiniz.

Büyüsel Çember Yaratmak

Bir sonraki adım, sizi saracak ve koruyacak saf enerjiyi yaratmaktır. Uygulaması kadar bunun çeşitli şekillerde uygulanması da vardır. Bu nedenle size ve uygulamanıza uygun bir yol bularak kendi büyüsel çemberinizi yaratmak daha iyi bir seçenek olacaktır.

korunma çember açma wiccaBasit Bir Koruma Çemberi Nasıl Açılır?

Alet kullanmadan basit bir şekilde koruma çemberi açma örneğinden bahsedelim.

Çizdiğiniz çemberin ya da alanınızın ortasında durun. Rahatlayın ve derin nefes alın. İlahi beyaz bir saf enerjinin başınızın üstündeki taç çakradan girdiğini düşünün. Taç çakra ilahi enerjiyle sürekli bağlantıdadır ve yüksek benliğinize aittir. Bu çalışmayı dilediğiniz zaman yapabilirsiniz.

-Kollarınızı iki yana doğru açın, avuç içleri yukarıya bakacak şekilde açın.

-Nefes alıp verirken, ilk olarak nefes alın kendinizi saf, tanrısal ışığı başınızın üstündeki taç çakradan indiğini ve ellerinizin avuçlarından dışarı doğru çıktığını imgeleyin bu sırada nefesi verin.

-Etrafınızda koruma kalkanı oluştuğunu düşünün saf ilahi bir beyaz ışıkla sarılmış bir şekilde.

-Daha sonra çembere doğru yaklaşın ve herhangi bir kolunuzu uzatarak elinizi uzatın ve parmağınızla  üç defa saat yönünde döndürün. Zihinsel olarak ilahi bir ışıkla çizin.

-Ardından, kollarınızı kafanızın yukarısına doğru kaldırın ve şunları söyleyin;

❝ Ey karanlıkta parıldayan Tanrıça,
  Ey Yeryüzüne ışık getiren Tanrı,
  Kutsayın Çemberimi
  Çemberimde korunmak
  Ve özgürce dolaşmak için
  İstediğim gibi olsun* ❞ 

 

 Artık ritüelinizi yapmaya başlayabilirsiniz. İşiniz bittikten sonra yine çembere doğru gelin ve yine elinizi uzatarak, 3 kez saatin ters yönünde dönerek imgelediğiniz çemberi dağıtın. Koruyucu ışığın dağıldığını hissedin, ve alanınıza girmeyen varlıklara,ruhlara teşekkür edin ve çembeli kapalı olduğunu ilan edin.

Gelişmiş Bir Koruma Çemberi Nasıl Açılır? 

Pusula ve mum gerektiren bir gelişmiş ritüeldir. Asa veya athameniz varsa, enerjiyi yönlendirmek için kullanabilirsiniz. Çember açmak için bu iki ritüel aletinden birini kullanmanız yeterlidir. Her yöne bir mum koymanız yeterlidir, tüm mumların beyaz mum olmasında sakınca yoktur.

Kuzey – Yeşil

Doğu – Sarı

Güney – Kırmızı

Batı – Mavi

-Pusulayı kullanın ve yönlere mumları yerleştirin.

Kuzey yönüne koyduğunuz mumu yakın ve şöyle seslenin:

❝ Ey kuzeyin koruyucuları, toprak elementi, 
  Sizi çağırıyorum,  bu ritüel boyunca
  Lütfen bana katılın ve çemberimi kutsayın❞

Doğu yönüne koyduğunuz mumu yakın ve şöyle seslenin:

❝ Ey doğunun koruyucuları, hava elementi, 
  Sizi çağırıyorum,  bu ritüel boyunca
  Lütfen bana katılın ve çemberimi kutsayın❞

Güney yönüne koyduğunuz mumu yakın ve şöyle seslenin:

❝ Ey güneyin koruyucuları, ateş elementi, 
  Sizi çağırıyorum,  bu ritüel boyunca
  Lütfen bana katılın ve çemberimi kutsayın❞

-Batı yönüne koyduğunuz mumu yakın ve şöyle seslenin:

❝ Ey batının koruyucuları, hava elementi, 
  Sizi çağırıyorum,  bu ritüel boyunca
  Lütfen bana katılın ve çemberimi kutsayın❞

– Çizdiğiniz çemberin kenarına gelin. Rahatlayın ve derin nefes alın. İlahi beyaz bir saf enerjinin başınızın üstündeki taç çakradan girdiğini düşünün. Asanızı veya athamenizi alın ve 3 kez saat yönüne doğru taç çakradan giren enerjiyi, ellerinize yönlendirin ve  kullandığınız ritüel aletinden aşağı doğru akan enerjiyi yönlendirerek hayali ışığı çizin.

– Sonra ortada durun, ilahi enerjinin çemberin içinde dolduğunu ve tüm varlığını hissedin ve şöyle seslenin:

❝ Ey karanlıkta parıldayan Tanrıça,
  Ey yeryüzüne ışık getiren Tanrı
  Kuzeyin, Doğunun, Güneyin, Batının Koruyucuları 
  Lütfen bu ritüel boyunca
  Çemberimi kutsayın ve beni koruyun
  Kabul edilmesin burada istenmeyen varlıklar  
  Yalnızca saf, ilahi varlıklar davet edilsin
  Açılsın çember
  İstediğim gibi olsun*

– Artık ritüelinizi yapabilirsiniz.

– Çemberinizi kapatmak için asanızı veya athamenizi alıp üç tur saatin ters yönünde döndürünüz ve koruyucu ışığı bozun, dağıldığını hissedin. Koruyuculara teşekkür edin ve seni rahatsız etmeyen varlıklara da teşekkür edin.

-Çemberin kapalı olduğunu ilan edin.

Tüm bu ritüelde söylenen sözler tamamen örnek olsun diye koyulmuştur. Sözler haricinde de ritüele giriş kısmınızı, yönlerinizi gelenek ve ritüel çalışmalarınıza göre değiştirebilirsiniz. Sözleri ahenkli kafiyeli bir şekilde söylemeniz yeterlidir. Lakin elementleri çağırmayı ihmal etmeyiniz. Yönler ile ilgili kuzey veya doğu olabilir. Bu konu ile alakalı detaylı bilgi ileride verilecektir.

Keanu Magi


*  Orjinali “So mote it be” şeklindedir. İngilizce de söylenebilir. Lakin günümüz türkçesine çevrilirken bir çok anlam çıkarılabilir. Çeşitli anlamlar kullanılabilir. Semavilerde kullanılan “amin (amen, amn)” kelimesiyle anlama gelmektedir. “Kutsal olsun”, “Öyleyse olmalı” gibi anlamlara da gelebilir. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen buraya isminizi girin