İşleri ters gidene, sevdiğine kavuşamayana “çağdaş büyücülerden” klasik bir teselli

“Sana büyü yapmışlar”

İnsanlık tarihinin her döneminde var büyü. Karıkoca kavgasına, kısırlığa ağrılara, kara sevdaya, sert kocaları yumuşatmaya, koca bulmaya, kocaların ilgisizliğine, değin ilginç büyü reçeteleri sunulmuş çağlar boyunca.

Şu günlerde moda bir büyü var. 7 tane yürek alıyorsunuz, dana ya da koyun yüreği. Her birinin üzerine 7 iğne saplıyorsunuz. 7 gün boyunca ateşte yakıyorsunuz. İstenen kişiyi düşünüp yasin okuyorsunuz. İstediğiniz kişi dişi ise dişi yürek, erkek ise erkek yürek seçiyorsunuz.

büyücü bülent kısa
Büyücü Bülent Kısa – “Kendisine büyü yapıldığına inanıp bana büyü bozmak için gelenlere inanmıyorum. Ters giden işlerini bir şeylere yormak istiyorlar.”

Büyücü Bülent Kısa’ya göre bu tür büyü reçetelerinin hepsi saçmalık. “Daha önce yapılmış yazılı metotları uygulayamazsınız” diyor Bülent Kısa. Ona göre insan zekası dışında bir takım enerji alanları var. “Zeki enerjiler” diye tanımlıyor bunları. “İster cin deyin, ister melek. İnsanın kendi içinden çıkar, okuyup dua etmekle olacak şey değil” diyor Bülent Kısa.

Büyü! İnsanlık tarihinin her döneminde var. Karı koca kavgasına, kısırlığa, ağrılara, kara secdaya, sert kocaları yumuşatmaya, koca bulmaya, kocaların ilgisizliğine değin ilginç büyü reçeteleri sunulmuş çağlar boyunca. İnsanlar hem merak edip hem korkmuşlar.

Bilimin hızla ilerlemesine, teknolojinin gelişmesine karşın, doğa üstü güçlere merak hiç bitmiyor. Kimi görüşlere göre binli yılların başlangıcı ya da sonlarında doğa üstü güçlere ilgi olağanüstü artıyor. Örneğin 90’lı yıllarda Avrupa’da ünlü dergilerin çoğu kapak konusu yapıyorlar bu tür olayları. Fransada büyücülerin sayısının doktorlardan bile fazla olduğu ileri sürülüyor.

Çocukluğundan beri bu tür işlerle “haşır neşir” olduğnu söyleyen Büyücü Bülent Kısa, “Ben birçok şeye karşı çıkıyorum. Allahmış, şeytanmış, kadermiş, bunları kabul etmek benim anarşist ruhuma ters” diyor. Kısa’ya göre yapmak isteyen herkes bu tür işleri yapabilir.

Büyü müşterisinin çok olmasının ülkelerin yaşadığı ekonomik ve toplumsal olaylara bağlı olduğunu savunan Bülent Kısa, “Ülkenin ekonomik durumu kötüyse bu tür konulara daha çok ilgi duyar insanlar” diyor.

Bülent Kısa, büyücülüğü şöyle anlatıyor:

“Kendisine büyü yapıldığına inanıp bana büyü bozmak için gelen insanlara inanmıyorum. Ters giden işlerini bir şeylere yormak istiyorlar. Bana büyü yapıldı diyerek geliyorlar. Bakıyorum kadının kocası kaçmış. Kaçtığı kadının fotoğrafını gösteriyor tele-kız gibi. Bir de kendisine bakıyorum, şişman, bakımsız…”

Bir kişiyle ciddi büyücülük çalışması yapılması için en az bir hafta üzerinde çalışmak gerektiğini söylüyor Bülent Kısa, genellikle erkeklerin de bu işlere meraklı olduğunu ama tıpkı, “erkekler ağlamaz” dendiği gibi, erkeklerin de büyücüye gittiğini söylemekten çekindiğini anlatıyor. Son zamanlarda işleri kötü giden iş adamlarının da kendisine başvurduğunu söyleyen Bülent Kısa, “Bu tür işler büyü ile düzeltilmez. Bir kişinin kaderi vardır. Bir de toplumun kaderi vardır. Zincirleme olaydır bunlar. Büyüyle düzeltilemez” diyor.

Bülent Kısa, fal ve büyü arasındaki ilişkiyi şöyle anlatıyor:

Fal, olması muhtemel şeylerin ihtimal dahilinde olanlarını söyler. Büyü kaderi değiştirmeye çalışır. Olacak olan olaylarda isteğe uygun değişiklikler yapma sanatıdır. Esrarengiz bir şey değildir. İnsanın istediği anda uygulayabileceği bir şeydir. Maksatlı ve bilinçli olarak yapılır. Her insanın belli bir gücü vardır. Bu gücü yoğunlaştırabilir.

Büyünün insanlara zarar vermek amacıyla ya da iyi yönde yapılacağını anlatıyor. “Dünyanın görebileceği en ahlaksız adam benim, birisini öldürmek isteyen için katil, iyilik etmek için doktor olurum” diyor. Hangi konularda büyü işe yaramaz şeklindeki soruya Kısa, yanıtını şöyle veriyor:

Teorik olarak her konuda işler. Pratikte ne olur bilemiyorum. Ben aslında hiçbir şeye inanmam. Hiçbir şeyi de reddetmem. Sadece insanların içindeki iyilik ve kötülüğü yansıtıyorum


Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi, 1991

5 YORUMLAR

      • Bu yazida seytanmis vs bunlari kabul etmedigini soyluyor. Bir donem ki dergi roportajinda da benzer ifadeler kullanmisti. Bulent’in yazdigi bilinmeyen yonleri ile satanizm kitabinda satanizm ile ciddi elestirileri ve dalga gecer konusmalari vardi. Yasarken forumlarda gerek bir cok yerde satanist olmadigini dile getirmis biridir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen buraya isminizi girin