Aşağıdaki ” Goetia ” ya da “Lemegeton” çevirisi 1976 yılında yapılmıştır. Çevirinin özgün metni 1975’te elime geçmişti. Bir tanıdığım, nereden eline geçmişse metni, “Sen bu işlerden hoşanıyorusun” deyip, bana vermişti. Bu, Goetia ismi verilen çalışmayı ilk görüşümdü. Çevriyi yaptıktan sonraki yıllarda elime bazı farklı baskılar da geçti.
Çevirinin yapıldığı yıllarda yabancı dilim oldukça zayıf sayılabilirdi. Özellikle de konuyla ilgili terminolojide zayıftım. Ayrıca o yıllarda Kitabı Mukeddes’i de tam olarak gözden geçirip, hazmetmiş olmadığım için Invocation’ların çevirisinde çok zorlanmıştım. Saatlerce sözlük çalışmaları yaptığım halde işin içinden çıkmak zordu ve anlamıştım ki, yabancı dil bilmek veya sözlükten kelime bulmak bu tür çeviriler için yeterli değil.

Bülent Kısa Goetia

 

Bülent Kısa Goetia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önce neyin ne olduğunu bilmek ve atıfta bulunulan dinsel konuları da bilmek gerekli. Bu yüzden çeviriye tam olarak güvenmediğim için bu metni pek ortaya çıkartmadım. Zaten benim için önemli olan ve asıl dikkat ettiğim spiritlerin vasıfları, işlevleri filan gibi şeylerdi ki, bu kısımlarda, en azından elimdeki özgün metine uygunluk konusunda bir kuşkum yok.

Aşağıda da görüldüğü gibi o zamanlar bilgisayar da yoktu. Mevcut bilgisayarlar sadece bazı bankalarda olan, programları delikli kartlar şeklinde hazırlanan ve her kartın bir tek basic komut taşıdığı şeylerdi. Tekerlek gibi makara bantlarla çalışırlardı. Tabii, daktilo ile de düzgün yazılıp çizilmediği için metni el yazması olarak bir deftere geçmekten başka çare yoktu. Daha sonra 1981’de, benzeri diğer konularla birlikte düzgün kağıtlara yazıp (Aşağıdaki bölüm), kitap haline getirip, ciltledim. O dönemlerde kalın ve bu işlere uyan güzel kağıt bulmak bile imkansız gibiydi. Kullanmak zorunda kaldığım kağıt incecik ve arka taraftaki yazının önden görülebileceği aptal bir şeydi ki, bu aşağıdaki taranmış sayfalarda bile belli olmaktadır.

Bunları yazma nedenim, şayet bu notları birilerine verirsem bilgisi olsun diye fakat aslında bir iki tanıdıktan başka kimseye vermek gibi bir niyetim de yok. Bunun nedeni de bilgi paylaşmamak gibi bir şey değil. Sadece Goetia’nın bir sürü ve daha güvenilir değişik şekillerinin artık rahatça ve bolca bulunabilmesidir.

Bülent Kısa 17 Temmuz 2005

 

İndirmek için linke tıklayın: Bülent Kısa- Goetia El Yazması

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen buraya isminizi girin