Ateizm ile teizm konusunda ortak bir görüşe varılamamış olması aslında normal bir görüş olarak kabul edilmeli. Ama önce bir kavramların ne anlama geldiğini izah etmekle başlayalım. Bilindiği üzere ateizm tanrının olduğu düşüncesine karşı geliştirilmiş bir kavram. Metafiziği, ruhsal varlıkları, dinleri, spiritüel herhangi bir inancı tamamen reddeder. Bunları bir hayali, uydurma olarak görür.

Teizm ise bilindiği gibi bir tanrının olduğunu kabul eder. Teizmin  de çeşitleri vardır. Ama biz genelden gidelim. Ateizm ve teizmin birbiriyle anlaşamamasının altında fanatiklik yatar. Uygun, saygılı bir şekilde tartışma ortamında tartışılabilir. Elbette ki bir ateistin tüm sorularına teist bir insan cevap veremez, aynı şekilde teist bir insanın tüm sorularına da ateist bir insan tamamiyle cevap veremeyecektir. Çünkü bu bir paradokstur. Net cevaplar verilemez.

 

Ateisti anlayabilmek için onun perspektifinden olaya bakmak gerekir. Aslında şuan bunu yapabiliriz. En çok dillendirilen şey “tanrı varsa, çıksın karşıma konuşsun!” cümlesidir. Şimdi bir analiz yapalım. Eğer tanrı gerçekten varsa neden senin karşına çıksın? Kutsal kitaplarda yazılan kadar yüce olan kudretli bir tanrı neden senin karşına çıksın? Bunu teist bir arkadaşımız söyleyebilir. Bu şekilde soru sorabiliriz. Eğer tanrı yoksa, evet ateist arkadaşımız haklıdır. Tanrı karşıma çıkmadı ve bu yüzden tanrı yok deme hakkına sahiptir. Aksini ispatlayabilir mi teist bir insan? İspatlayamaz. Bu yüzden aslında her halükarda mantıken ateist arkadaşımız haklıdır. İki türlü de ateist arkadaşımız zaferle çıkacaktır. Çünkü tanrı klasik din anlayışına göre böyle bir şey yapamayacaktır. Tanrı göktedir ve oradan inmeyecektir. Sen kimsin ki senin karşına çıkacak gibi düşünelebilir. Ama tasavvuf yönünden bakarsak işler çok değişecektir. Ama bu konuya ileriki zamanlarda girmeyi düşünüyorum. Şimdilik bu konu üzerinde sadece bir ufak analiz yapmak istedim.

İkinci olarak en çok dillendirilen, evrenin oluşma mevzusudur. Yani ateistlere göre big bang sonucu oluştu, teistlere göre ise tanrı evreni yarattı. Bu problemi de analiz edelim. Ateiste göre big bang sonucu oluşmuş evren, ve evrimleşme sonucu şimdilere kadar gelmiş insanlık. İşte efendim atalarımıza kadar ayrılıyoruz, kimileri maymundan geldik diyorlar. Evrilerek bir şekilde oluşmuşuz. Teist  bir arkadaşımız işte can alıcı bir soruyu sorabilir. Bu big bangı tetikleyen ne idi? Nasıl olurda aynı düzlemde çarpışmış, aynı doğrultuda zıt yönlü olarak aynı noktaya nasıl gitmiş. Bunlar tesadüfen mi hepsi bir anda ortak noktayı bulmuş ve çarpışmış. İşte can alıcı kısım burası! Ateist arkadaşımız maalesef zaferle çıkamayacaktır bu sorudan. İki türlü de nakavt olacaktır. Çünkü bu tesadüfi olayı açıklayamayacaktır. Bakınız bunun nedeni de cern deneyidir. Cern örneği bile deneyi yapan insanlar var. Yani bir şekilde tesadüfi olarak çarpışma olmadı. Oradaki görevli bilim insanları kendileri çarpıştırıyorlar. Ve deney sonuçlarını yıllarca analiz edecekler. Teist arkadaşımız buradan iki türlü de zaferle çıkacaktır. Evrenin yaratılışı gerçekten bilinemeyecektir, her şeyin ilkini açıklayamayacaktır ve bu yüzden de takdir tanrınındır diyecektir. Tanrı yarattı diyecektir ve kenardan çekilecektir.

 

Üçüncü olarak da dillendirilen cümle teistlerin tanrının yaratılamaz ama diğer tüm her şeyin tanrı tarafından yaratıldığını savunan cümleleridir. Buradan ateist arkadaşımız zaferle çıkacaktır. Çünkü her şeyi tanrı yaratıyorsa, ilk yaratılan şey nasıl var oldu? Tanrı nasıl var oldu? Tanrı kendi kendini mi yarattı? Bu sorulara teist arkadaşımız cevap veremeyecektir. Sadece ayetlerle savunma geçerli olmayacaktır ateist arkadaşımızı ikna etmek. Çünkü ayeti önemsemeyen birine ayeti göstermesi boşa efor sarfedetmesine neden olacaktır.

 

Şimdilik üç tane ana problemden bahsettik. Diğer problemler için ileriki yazılarımızda bahsedeceğiz. Bu konudaki amacım bir farkındalık yaratmak ve gençlerimizin doğru kaynak ve doğru üslup ile tartışmasının temelini oluşturmaktır. Bu konuda saygılı bir tartışma plaftormu oluşturulmasından yanayım. Mabet Rahibi olarak bu konuda çeşitli etkinlikler düzenleyeceğiz. Ateist ve teist arkadaşlarımızı bu etkinliklerde aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Keanu MAGI

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen buraya isminizi girin