Cadılık Ritüel Aletleri: Altar

Altar 

Altar, sunak demektir. Mabet alanına da denilmektedir. Sizin kutsal yeriniz, ibadet ettiğiniz yeriniz, büyü yaptığınız alan olarak diyebiliriz. Her nasıl ki sunaklar bazı inançlarda mevcut ise cadılarda da olmazsa olmazlardan biri olarak geçer. Wicca tradisyonunda da altar kullanılır.

altar

Cadılık yolunda yürüyen bir kişinin kendine ait bir kutsal alanı olması ve kutsal alanında mabedini kurması gerekmektedir.

Büyülerinizi kişisel mabedinizde uygularken  oluşan büyüsel güç ile yürürlüğe giren kozmik şiir ve bu enerjiyi kullanma sanatı haline gelir. Temel bileşen, duyuları ve hayal gücünü kendine özgü tanrısallıkla uyumlu hale getiren yaratıcılıktır.

Altarda Tanrı ve Tanrıça’ya ibadet etmek, büyü yapmak, dualar etmek vb. amacıyla çeşitli sembolik ve işlevsel öğeler yerleştirdiği bir masa veya bir mobilya parçasıdır. Sunak tipik olarak, yüzeye dökülen yanmış mumlar, dökülen sıvı veya yanmış tütsü maddesinin verdiği hasardan korumak için kullanılan bir bezin üzerine konur ve bu bez genellikle bir beş köşeli uç ve diğer sembollerle süslenmiştir. Ritüellerine göre örtü renkleri değişebilir. Örtü kadifeden olabilir. İlla ki bir sembol olmasına gerek yoktur. Bez olması da zorunluluk değildir.

Uygun boyutta herhangi bir masa veya mobilya (genellikle yaklaşık bir metre küp) şeklinde olabilir. Yuvarlak ya da kare, ahşap ya da taş olabilir, dolu ya da boşluklu olabilir. Önemli olan, yalnızca başka bir amaç için değil sunak olarak kullanılmasıdır. Temiz bir bezle örtülmelidir, genellikle düzdür, ancak bazen uygun sembollerle süslenir ve genellikle gerçekleştirilen ritüel için uygun bir renkte olmalıdır. Sunak, ritüel çevrenin ortasında , genellikle kuzeye bakmaktadır, ancak farklı ritüeller için yeniden konumlandırılabilir (örneğin, Bahar için Doğu, Yaz için Güney, Sonbahar için Batı, Kış için Kuzey, vb.).

Sunak sizin mabet alanınız olduğu için, dini öğeler koyulmaktadır. Bu yüzden kadim inançlarda, pagan inançlarında altar üzerinde athame, kadeh, beş köşeli, tütsü, mum, kazan, süpürge, asa gibi öğeler bulunmaktadır. Kendi yolunuza göre rtüellerinize göre, geleneğinize göre altar üzerinde bulunan malzemeler değişebilir. Bazı altar üzerinde bulunan mazlemeler dünyanın dört öğesini; Ateş , Su, Toprak ve Hava elementlerini temsil eder.

Örneğin, mumlar ve asa ateş elementi, için tütsü ve athame hava elementi, kadeh Su elementi için bir çok şey elementlerle temsil edilebilmektedir. Maddeler sunakta çeşitli şekillerde, örneğin Tanrı’ya (eril) ve Tanrıçaya (dişil) olan ilişkilerine, pusulanın ve ona bağlı unsurların vb. noktalarına dayalı olarak döşenebilir. Bununla birlikte, bireysellik ve özgünlük için çok geniş bir alan bulunmaktadır. Kendinize göre dizayn edebilir, altarınızı kurabilirsiniz.

Sunağınız, evinizde bir odada olabilir ya da dışarıda bahçenizde, ya da ormanlık alanda seçtiğiniz bir yerde de kurabilirsiniz. Elbette ki dışarıda, ormanlık alanda kurmanız enerjisel anlamda size daha iyi sonuç vereceği bellidir. Doğada ritüellerinizi yapmak daha etkili olacaktır.

Eğer sunağı gizleme ihtiyacı hissediyorsanız, kilitlenen bir kutuya ya da kilitlenen bir dolaba sunak malzemelerinizi koymanız yeterli olacaktır. Özellikle ışık görmeyecek kadife siyah örtülere koymanız önerilir. Ritüel malzemelerinizi kullanmadan önce enerjisel anlamda arındırmanız, kutsamanız ve şarj etmeniz gerekir. Elbetteki tarot kartlarını da ayrı bir kutunun, ufak kutuların içine ya da bir siyah kadifeye sarıp uygun bir yere koyabilirsiniz. Altarınız olarak kullandığınız masa da sizin seçiminize kalmış. Bu yuvarlak olabilir, kare olabilir, herhangi bir eşya olabilir. Tercihen, tahta bir masa olması daha iyi olur. Ufak büyük olmayacak bir masa yeterlidir.

Farklı tradisyonlarda altar şart değildir. Doğa da sizin altarınızdır. Odanızda kurulan altarınıza sizden başka birinin dokunmaması gereklidir. Enerjisel anlamda kirlenecektir. Her çalışma öncesi alanı defedin, kutsayın. İşiniz bittikten sonra da “açılan kapı”yı kapatabilirsiniz, kapatmayabilirsiniz de bu size kalmış bir şey, kapatılması daha iyi olacaktır.

Her elementi temsil eden bir malzemeyi kullanmanız yeterli olacaktır. Altarınızı kalabalıklaştırmanın anlamı yoktur. Elementlerle çalışıyorsanız, ateş elementi ile kullanacağınız malzeme athame olabilir, toprak elementi için tuz olabilir, hava elementi için tütsü olabilir. Bazı öğretilere göre aletlerin elementlerinde değişiklik gösterebilir, gelenek farklılıkları olarak bu oldukça normaldır. Hangi geleneğe bağlı iseniz, o şekilde malzemelerini kurun. Bazı malzemelerde aynı malzemenin farklı varyasyonları farklı elementlere de tekabül etmektedir.

Altarınız ne kadar basit olursa, o kadar karmaşık olmayacak ve odaklanmanız daha rahat olacaktır. Mumlar için, renk olmazsa olmazlardan değildir. Altarın yönü için, genelde kuzeye veya doğuya kurulur. Dişil enerji ve eril enerji taraflarına malzemelerinizi koyabilirsiniz. Sağ tarafa tütsülük,kase,çan koyulabilir. Sol tarafa kadeh, su kasesi, tuz kasesi koyulabilir. Sağ tarafa tanrı heykelini, sol tarafa da tanrıça heykelini koyabilirsiniz. Orta aşağıya pentacl koyabilir, orta üste de mumları koyabilirsiniz. Sol taraf su,toprak olacaktır. Sağ taraf hava,ateş elementi olacaktır. Bu sadece bir öneri olarak alabilirsiniz, geleneğinize göre değiştirebilirsiniz. Antik altarlarda ise, doğu tarafı köşesine tütsülük, sağdan sola doğru sunak tabağı, kase, ortada mum(lar),  kuzey köşesinde tuzluk, güneş köşesinde ateş elementi ile alakalı bir malzeme koyulabilir. Sol tarafta athame, sağ tarafta asa koyulabilir. sol tarafta batı köşesine yakın olan tarafta kadeh koyulabilir.

Altarda olması gereken ve olabilecek diğer malzemelere gelelim. Ve cadılıkta kullanılan diğer bazı malzemelerden de bahsetmek gereklidir.

Athame

athame

Enerjiyi yönlendirmek için kullanacağınız keskinlik şartı aranmayan siyah saplı bıçak kullanabilirsiniz. Athamenin amacı kesmek değildir( çeşitli görüşler mevcut). Ateş elementini sembolize eder.

Kazan

kazan

 İçinde çalışma malzemelerinizi birleştirmek için bir karıştırma kabı veya kazan.

Mumlar

mum

Ayin Mumu: Bu, genel amaçlı bir mumdur, enerjinizin ve korumanızın odağını ayarlar ve başlatır.

Ritüel Mumu: Bunlar ritüel çalışmalarınızda kullanmak isteyebileceğiniz mumlardır.

Mumluk

 mumluk

Sunağınızı kendiniz için dekoratif anlamda tasarlamak için antika mumlukları tercih edebilirsiniz, size kalmış bir seçenektir. Bir tür ritüel için kullanmak istediğiniz belirli bir mumluk setine sahip olabilirsiniz, ancak bir başka ritüel için uygun olduklarını düşünmüyorsanız, zaten onları kullanım amacınıza göre kullanıp kaldırabilirsiniz.

Kase,Tas

kase

Çalışmalarınızda kullanılabilecek herhangi bir unusuru simgeleyecek malzemeler bulunmalıdır. Kişisel olarak, 4 seramik renkli kazan seti var. Her biri, 4 elementten birini temsil eder. Su için mavi, hava için beyaz vb. İçinde dövebileceğiniz herhangi bir karışım olabilir. Tuz, toprak olabilir.

Tabak

tabak

Sunulan ürünler için  tabak olarak düz bir pirinç malzemeden yapılmış bir tabak kullanılabilir. Sunabileceğiniz malzemeleri buraya koyabilirsiniz. Tabak geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir ve genellikle kullanışlıdır.

Kadeh

kadeh

 Çalışmalarınızın bir parçası olarak şarap veya üzüm suyunu paylaşılabilir. Herhangi bir sıvı da olabilir. Su element ile ilişkilidir.

Tanrı / Tanrıça Heykeli

tanrı tanrıça heykeli

Tanrı veya tanrıça olarak temsil etmek için nesneler kullanıyorsanız, bunların da bir önemli bir yeri vardır. Eril enerjinin sunağın sağ tarafına yerleştirilmesi ve dişil enerjinin sola gitmesi gerekir. İlahi temsil etmek için tek bir cisim kullanıyorsanız, sunağınızın tepesine yakın yerleştirin.

Süpürge

süpürge

 Ritüellerde kullanımı olarak enerjinin temizlenmesi, ya da koruyucu bir araç olarak kullanılabilir. Hava elementi ile ilişkilidir.

Boline

boline

Wicca’da kullanılan çeşitli büyülü araçlardan ve ritüel ve büyü uygulamalarında kullanılan beyaz ayin bıçağıdır. Orak anlamına gelir. Kesmek için kullanılır. Hava elementi ile ilişkilidir.

Tütsülük

tütsülük

Tütsüleri yakabileceğiniz bir tütsülük koyabilirsiniz altarınıza. Hava elementi ile ilişkilidir. Daha detaylı bilgi için;

Tütsü Nedir ve Nerelerde Kullanılır? 

Antik Mısırda Tanrılara Sunulan Tütsüler

Majikal Tütsüler ve Yağlar

Antik Mısır’da Tanrılara Sunulan Kyphi Tütsüsü

Bitkiler, Kurutulmuş Bitkiler, Baharatlar

kurutulmuş bitkiler

Ritüellerinize enerji ve amaç katan otlar, bitkiler ve baharatların çeşitli kombinasyonları bulunmaktadır. Çeşitli kullanımlarını öğrenin ve ritüellerinde kullanacağınız bitkileri kullanın. Size daha detaylı bir şekilde rehberlik edecek yazılar;

Bitkilerin Ritüellerde Kullanımı

Bazı Bitkilerin Büyülerdeki Etkisi

 

Taşlar, Kristaller

kristal taşlar

Taşlar ve kristaller, iyileştirici enerjiyi tuttuğu ve yaydığı için güçlü büyülü araçlar olabilir. Toprak elementi ile ilişkilidir.

Pentacle,Tılsım

pentacle

 Tılsımları da kullanabilirsiniz, ay ile ilişkilendirilen veyahut başka tanrıçalarla ilişkilendirilen tılsımlar da altarınızda bulunabilir. Pentacl binlerce yıldır kullanılan bir semboldür. Koruma olarak kullanabilirsiniz.

Asa

asa

Asa, birincil bir sihir aracı olarak binlerce yıldır kullanılmıştır. Ritüel sırasında enerjileri yönlendirmek, daireler çizmek ve büyülü semboller yaratmak için kullanılan bir araçtır. Hava elementi ile ilişkilidir.

Çan

çan

 

Çan, cadılık ritüellerinde yaygın olarak kullanılan çağırma ve sürgünün (kovma,defetme) ritüel bir aracıdır. Hava elementiyle ilişkilidir.

Gölgeler Kitabı

gölgeler kitabı

Ritüellerinizi ve deneyimlerinizi not almak için kitabınız için bir yer olmalıdır. Kitabınız illa ki altarınızın üzerinde bulunmak zorunda değildir. Kişisel bir tercihtir.

İp

ip kordon

Bir ip  ya da kordon genellikle bazı bu yolu seçenler bellerine bağlayabilirler. Wicca yolunu takip edenler de bunu yapabilir. Düğüm atılan büyülerde de kullanılır.

Cadı Merdiveni-Düğümü

cadı merdiveni-düğümü

 Cadı merdivenlerini öncelikli olarak iyileştirici, bağlayıcı ve dileklerde kullanabilirsiniz. İple düğüm yapılarak bu uygulama yapılır.

İksir

iksir

Ritüellerinize göre yapabileceğiniz sıvı karışımlardır. Ritüellerinizde kullanacağınız zaman altarınızda bulunmasında fayda var.

Cadı Şişesi

cadı şişesi

Kötü ruhları kovmak veya büyü saldırılarına karşı korumak sahibine yönelik kötü ve negatif enerjiyi çekmek büyülü şişeleri altarınızda hazırlayabilirsiniz.

Cadı Topu

cadı topu

 Negatif varlıklardan ve istenmeyen kötü enerjilerden korunmak için bir yerlere asılabilir. Günümüzde popüler kültürün etkisiyle asimile olmuş ve noel zamanı çam ağaçlarına asılmaya başlamıştır.

Tarot Kartları

tarot kartları

Altarınızda bir yere de tarot kartınızı koyabilirsiniz. Ancak tarot kartı hususunda önem vermeniz gereken bir nokta vardır, tarot kartları sürekli altarınızda olmamasında fayda var, gerektiğinde özel şartlarda kullanmanız gerekmektedir.

Kristal Küre

kristal küre

Eğer durugörü çalışmaları ile ilgileniyorsanız, yetenekleriniz varsa bu konuda büyüler yapıyorsanız, kristal küre almanızda fayda var.

Sepetler

sepet

Gül pençesi, adaçayı veya tütün gibi ürünleri ruhlara sunmak için kullanılır.

Amulet

amulet

Tılsım, muska gibi anlamlara gelmektedir. Özel ayinler için belirli enerjileri simgelemek ve bunlarla bağlantı kurmak için kullanılabilir. Örneğin, şifa büyüleri yapan bazı cadılar, ilahi güçlerin yeşil şifa enerjisiyle bağlantı kurmak için malahit veya zümrütlerden yapılmış bir amulet takarlar.

Ayna

ayna

Eğer kehanet çalışmalarını ayna ile yapıyorsanız ve davetler gerek başka türlü ritüellerinizi gerçekleştirmek için, ayna da bulundurabilirsiniz altarınızda.

Mürekkep, Kalem

mürekkep kalem

Ritüellerinizde kullanacağınız doğal mürekkepler ve doğal kaleminiz, bu kuş tüyü olabilir.

Not: Kısa cümlelerle özet olarak geçilen altar aletlerin detaylı bir şekilde anlatılan yazıları gelecek, bu yazdıklarım asla yeterli değil. Altar aletlerini tek tek açıkladığımızda detaylı bilgiye ulaşabileceksiniz.

Keanu Magi

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen buraya isminizi girin