adaçayı taze bitki
Adaçayı Taze Bitki

Adaçayı tütsüsü, negatif enerjiyi kovma, arındırma gibi bir çok  ruhani uygulama için kullanılır. Adaçayı tütsüsü, negatif enerjiden kurtarır ve her şeyi dengeye getirir. Adaçayı  bu amaç için en yaygın kullanılan türdür.

Adaçayı, Lamiaceae (Ballıbabagiller) familyasına ait, Salvia cinsini oluşturan, kokulu ve şifalı bir bitkidir. Ülkemizde daha çok Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Yaprakları sivri ve griye çalan yeşil bir renktedir. Yumuşak ve tatlı bir tadı vardır. Acımtırak ve ıtırlı bir koku yayarlar. Bitkinin boyu 30-70 cm arasında değişmektedir.

Adaçayı Tütsüsü Tarihsel Süreci

Tarihte ilk kez, Adaçayı’nın kullanımı hakkında,  Eski Yunan ve Eski Roma döneminde rastlanmıştır. Adaçayı’nın etler bozulmadan, dayanma süresini arttırmak için kullanıldığı bilinmektedir.  Bunun dışında adaçayının tarih boyunca çok farklı kullanım alanları olmuştur.

Arap mitolojilerinde ölümsüzlük iksiri olarak geçtiği söylenmektedir. 14.yy’da Avrupa’da büyülerden korunmak için bu bitkiyi kullanmışlardır. Bir zamanlar çok değerli olduğunu ve ciddi anlamda talep gördüğü de bilinmektedir. Günümüzde de en çok tüketilen bitki çayları arasındadır.

Adaçayı tütsüsü yakıldığında ortaya çıkan duman, zihin, beden ve ruhu temizlemek ve arındırmak için de ayrıca Kızılderili’lerin kullandığı bir bitkidir. Kızılderili’lerde oldukça kutsal bir bitkidir. Anadolu’da da oldukça yaygın kullanımı mevcuttur. Çörek otu, üzerlik de eksik olmamıştır.

Adaçayı Nasıl Toplanılır?

Toplamadan önce hatırlamanız gereken bir şey, kullanmak isteyeceğinizden asla daha fazlasını almamaktır. Bitkiye verdiğiniz adaktan sonra köklerini rahatsız etmeden zemine yakın sapı kırarak alın. Kurutma işlemi için, bitkileri bir çubuğun üzerine sarın ve bu sapları birbirine bağlayın bir ip ile. Daha sonra baş aşağı asılı kalacak şekilde kurumalarına izin verin. Dışarıda, güneş ışığında kurutun.

Adaçayı Tütsüsü Nasıl Yakılır?

adaçayı bitkisi
Adaçayı Bitkisi

Adaçayı tütsüsü aynı zamanda, insanlardan ve yerlerden negatif enerjilerden kurtulmak için kullanılır. Ruhsal bir uygulamadır. Ayinlerde, ritüellerde, ev temizliğinde ve diğer önemli buluşmalardan önce adaçayı yakılır. Adaçayı, ayrıca tıbbi amaçlar için de kullanılır.

Adaçayı kuruduktan sonra, bir kase içindeki yaprakları kullanarak ya da bir çubuğun üzerinde olmak üzere iki çeşit yol vardır. Adaçayı, sarmadan kurutulursa, elinize bir miktar toplayın, bir top haline getirin ve bu parçaları bir kaseye koyun. Kase konusunda genelde metal olmaması taraftarıyım, toprak kaseler kullanılırsa daha iyi olacaktır. İstediğiniz gibi kase koyabilirsiniz, sizin tercihinize kalmış bir şeydir. Çubuk etrafına sardığınız adaçaylardan, çubuğu çıkararak iple sıktığınız adaçayını yakabilirsiniz.

Adaçayı Tütsüsü Nasıl Kullanılır?

adaçayı tütsüsü demet halindeyken
Adaçayı Tütsüsü Demet Halindeyken

Yaktığınız adaçayı tütsüsünü odanızda dolaşarak ya da sunağınıza koyarak ortaya çıkan dumanın üzerinde arındırmak istediğiniz malzemeleri hareket ettirerek bu işlemi tamamlayabilirsiniz. Ya da sunağınız etrafında saat yönünde hareket eder 3 kez bu işlemi tekrarlayın. Tütsüleri dolaştırırken inancınıza, geleneğinize ait negatif enerjileri defedici büyülü sözleri de söyleyebilirsiniz. Dumanı solumamaya özen gösterin, doğrudan solunum yolu olmamalıdır. Ardından, bulunduğunuz yerde yavaşça dolaşın ve temizlemek istediğiniz her alanı dumanlayın. Pencereler, kapılar, dolaplar ve koridorlar gibi yerlere yoğunlaşın.  Ayrıca odaların köşelerine konsantre olun. En önemlisi, sezginizi kullanın. İzin verirseniz, alanınız genellikle hangi alanların en çok temizlenmesi gerektiği konusunda sizi bilgilendirir. Adaçayı tütsüsü kullanmadan önce niyetinizi belirtin ve bu şekilde başlayın. Temizlemek ve korumak için adaçayı tütsüsü dumanını kullanarak, bunun gerçekleşeceğine inanmanız gerekir. Temizlemek için adaçayıyla çalışırken, bir mantrayı tekrarlayabilir, istenmeyen enerjileri, negatif enerjileri kovucu dualar okuyabilirsiniz.

adaçayı tütsüsü yakılırken
Adaçayı Tütsüsü Yakılırken

Ortamı arındırma işlemi gerçekleşirken, içinizde ve ortamda hissettiğiniz negatif enerjinin, sıkıntının dumanla birlikte hem sizi hem de mekanı terk ettiğini düşünün. Adaçayı tütsüsü yaktığınızda oluşan külleri çöpe atmayınız, havaya savurunuz. Bulunduğunuz ortama külün girmemesine dikkat ediniz, iyice havalandırınız. Dumanı çok bekletmemekte fayda var, giysilere, ortamda bulunan eşyalara sinebilme ihtimali yüksek.

Haftada veya 2-3 hafta da bir yapılması önerilebilir. Dumanla yoğun bir şekilde temas kalmamaya çalışın.

Adaçayı  için Diğer Kullanımlar

Adaçayının kurutulmuş yapraklarını demlendirerek çayını da tüketebilirsiniz. Demlenme yoluyla tüketmeniz çok önemlidir. 5-10 dakika arası demlendirerek, daha sonra çayınızı içebilirsiniz. Şöyle bir husus unutulmamalıdır, kaynatarak tüketilmemesi önerilmektedir. Kaynatma çok riskli bir işlem olmakla birlikte adaçayı ağır bitkidir. Günde 1-2 fincan fazlası önerilmemektedir.

Adaçayı dünyanın dört bir yanında tıbbi amaçlar için sıklıkla kullanılır. Depresyon, ülserler, belirli böcek sokmaları, boğaz ağrısı, öksürük, adet sorunları ve menopoz için kullanılmıştır. İnsanların tedavi veya tedaviye yardımcı olması için adaçayı yağlarını kullandığı diğer birçok rahatsızlık vardır.

Yemek üzerinde pişirenler de vardır. Bu konuda detaylı araştırma yapmakta fayda var, buraya yemek tarifi koymak pek  uygun olmayacaktır.

Adaçayı yağları, antioksidan içerdiği için arometerapi uygulamalarında kullanılmaktadır. Adaçayı yağları konusunda dikkat etmek fayda var. Aktarlardan güvenilir markalardan almanız önemlidir. Dilerseniz ebay, amazon gibi yerlerden de satın alabilirsiniz.

En son olarak adaçayı, ülkemizde koruma altına alınmış bir bitkidir. Bu yüzden gereksiz kullanımlardan kaçınmayı ve doğaya saygı göstermeyi bilmemiz gereklidir. Unutmayalım ki doğa, yaşam için en önemli etkendir.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen buraya isminizi girin